[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na nitrianskej Kalvárii sa opäť konala výročná a ďakovná mariánska púť
P:3, 14. 08. 2023 08:18, DOM

Nitra 14. augusta (TK KBS) Priaznivé počasie prilákalo na nitriansku Kalváriu množstvo pútnikov a mariánskych ctiteľov, ktorý v duchu starobylej tradície z roku 1766 prišli uplynulý víkend 12. a 13. augusta 2023 na výročnú a ďakovnú púť občanov mesta Nitra a blízkeho i ďalekého okolia pri príležitosti slávnosti Nanebovzatia Panny Márie. Tak ako v minulosti, tak aj teraz veriaci ľud počas púte ďakoval Bohu za jeho pomoc v ťažkostiach a za jeho dobrodenia a za dar starostlivej Matky Márie.

Misionári Verbisti, ktorí v tomto roku slávia aj 100 rokov od svojho príchodu na Slovensko, a nimi spravovaná farnosť Nitra – Kalvária pripravili pre pútnikov, mládež, deti i celé rodiny pestrý duchovný program, v ktorom popri svätých omšiach v slovenskom aj maďarskom jazyku nechýbali ani možnosť pristúpenia k sviatosti zmierenia, pobožnosti krížovej cesty, adorácia, modlitba posvätného ruženca či beseda s verbistami a program Komunity Cenacolo.

Pútnickú svätú omšu v sobotu v maďarskom jazyku celebroval diecézny biskup z maďarského Szombathely Mons. János Székely, ktorý okrem iného povzbudil veriacich aj k tomu, aby povedali Bohu svoje áno, ako to urobila Panna Mária. Pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo celebroval sobotňajšiu svätú omšu v slovenskom jazyku aj za tradičnej vysokej účasti veriacich, čo využil na to, aby vo svojom príhovore s veriacimi uvažoval o Panne Márii ako učeníčke Ježiša Krista, ktorú sa oplatí nasledovať, od ktorej sa dá učiť.

Ponúkol veriacim odkaz Svetových dní mládeže v Lisabone, že život podľa evanjelia prináša úľavu a radosť. Pripomenul im, že Panna Mária vyspievala svoj Magnifikát ako chválospev, nie žalospev, a kritizoval preto aktuálny trend najmä na sociálnych sieťach komentovania všetkého, žalostenie ľudí nad všetkým, spochybňovanie, či neustále sťažovanie sa na niečo. Povzbudil veriacich k optimizmu a k živej viere podľa príkladu Panny Márie, ktorá ukazuje na Ježiša a jeho skutky, a vyzval veriacich k odvahe k životu s Kristom, k sile, vytrvalosti, svedectvu viery a k autentickému kresťanskému životu.

Tohtoročná mariánska púť na nitrianskej Kalvárii vyvrcholila v nedeľu po pútnických svätých omšiach v slovenskom a maďarskom jazyku pontifikálnou svätou omšou, ktorú celebroval  nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Ten vo svojej homílii aj za prítomnosti primátora mesta Nitra Mareka Hattasa, predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislava Becíka a poslancov oboch zastupiteľstiev uvažoval nad zmyslom a významom sviatku, a najmä dogmy o Nanebovzatí Panny Márie pre život človeka.

„Stalo sa to pre nás a našu spásu, lebo to potrebujeme my. Náš život sa vďaka tomu stáva zmysluplný. V Bohu je miesto aj pre nás. Viera vo večný život je ťažkou skúškou pre ľudí. Zavŕšenie Máriinho života je našou útechou a zárukou večného života. Kiež by sme si odniesli z púte túžbu po nebi. Máme Modrú oblohu na nebi a mäkkú zem pod nohami. Nech nám v tom Panna Mária pomáha," povedal.

Videozáznam 

Zdroj: TV LUX 

Pútnici a mariánski ctitelia si tak aj vďaka takýmto slovám otcov biskupov mohli vo svojich srdciach do svojich domovov a životov odniesť pozitívnu motiváciu pre život vo viere v nádeji vo večný život podľa príkladu Panny Márie. Mariánska púť k Matke Božej Nitrianskej bola poňatá aj ako súčasť programu mesta Nitra spojeného s nitrianskymi hodmi a dožinkami a podporili ju ako mesto Nitra, tak aj Nitriansky samosprávny kraj, informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký. Naživo nedeľnú svätú omšu priniesla TV LUX.( TK KBS, tu; ml ) 20230814012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]