[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla správa o hospodárení Správy majetku Apoštolskej stolice
P:3, 12. 08. 2023 17:10, ZAH

Vatikán 12. augusta (VaticanNews) Vo štvrtok 10 augusta vyšla správa o výsledkoch hospodárenia Správy majetku Apoštolskej stolice (APSA) za rok 2022.

Predseda tejto inštitúcie, arcibiskup Galantino, v sprievodnej správe píše o transparentnosti ako o nástroji na vylúčenie neopodstatnených podozrení o veľkosti cirkevného majetku či platenia daní a odvodov.

V roku 2022 Správa majetku Apoštolskej stolice (APSA) prispela na pokrytie potrieb Rímskej kúrie sumou 32,27 mil. Podľa uvedenej správy bol hospodársky výsledok vyrovnaný.

„Predložené stránky a čísla v nich obsiahnuté,“ ako píše predseda APSY arcibiskup Nunzio Galantino v sprievodnom liste k účtovnej závierke, „hovoria o administratíve, ktorá musela a naďalej musí počítať s dôsledkami pandemickej krízy a neistoty vyplývajúcej z prebiehajúcich konfliktov.“

Arcibiskup Galantino tiež vysvetľuje, že „transparentnosť čísel, dosiahnutých výsledkov a definovaných postupov je jedným z nástrojov, ktoré máme k dispozícii, aby sme aspoň u tých, ktorí nemajú predsudky, vylúčili nepodložené podozrenia týkajúce sa veľkosti majetku Cirkvi, jej správy alebo plnenia povinností vyplývajúcich zo spravodlivosti, ako je platenie splatných daní a iných odvodov.“

Arcibiskup poznamenal, že „niečo vyše roka po zverejnení apoštolskej konštitúcie Praedicate evangelium sa čoraz jasnejšie ukazuje povaha a úlohy, ktoré pápež František pridelil APSE“. 

Prostredníctvom „zrozumiteľných, účinných a transparentných postupov je povolaná prispievať k evanjelizačnému poslaniu Cirkvi.“  „V tomto zmysle,“ ako zdôrazňuje predseda, „sme dnes všetci presvedčení, že pri správe toho, čo bolo Cirkvi zverené štedrosťou veriacich, je dobrá povesť Cirkvi predpokladom dôveryhodnosti jej ohlasovania“.

„Vďaka spolupráci a profesionalite celého spoločenstva APSY,“ ako zdôraznil Mons. Galantino, „pokračujeme v dosahovaní cieľov stanovených v trojročnom pláne rozvoja, ktorý je priebežne aktualizovaný a predkladaný kontrolným orgánom Svätej stolice. Cieľom spoločného úsilia je ekonomická podpora misie pápeža a štruktúr, ktoré sa spolu s ním podieľajú na evanjelizačnej úlohe“.

Práve v duchu transparentnosti poskytuje spáva prehľad o dosiahnutých výsledkoch a ekonomických ťažkostiach. Z ekonomického hľadiska bol finančný rok 2022 po období pandémie Covid-19 charakterizovaný aj „negatívnymi finančnými a ekonomickými dôsledkami“ vyplývajúcimi z konfliktu na Ukrajine.

Okrem toho „došlo k inflačným tlakom a výraznému nárastu nákladov na energie, čo malo negatívny vplyv na prevádzkové výsledky rôznych oblastí činnosti APSY“. Pozitívom je, že údaje o výsledku hospodárenia s nehnuteľnosťami vykazujú v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2021 nárast o 32 miliónov.

Nicola Gori / Spracovala: sr. Zuzana Škrinárová, SSS( TK KBS, VaticanNews, ng, zs; ml ) 20230812002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]