Burkina Faso 11. augusta (E-kai) Rumun Iulian Gherguţ, ktorého pred viac ako ôsmimi rokmi uniesli v Burkine Faso, získal späť slobodu a teraz je vo svojej vlasti, oznámilo ministerstvo zahraničných vecí tejto západoafrickej krajiny. Zdôraznilo, že „akcia ukončená návratom rumunského občana Iuliana Gherguţa do vlasti je výsledkom práce inštitúcií pracujúcich v rámci medziinštitucionálnej krízovej bunky, ktoré neustále podnikali kroky na jeho prepustenie na všetkých úrovniach a prostredníctvom politicko-diplomatických kanálov.“
„Je to veľká správa o prepustení. Aleluja," komentoval správu taliansky kňaz páter Pier Luigi Maccalli z Kongregácie afrických misií, ktorý bol sám takmer dva roky rukojemníkom džihádistov v oblasti Sahelu a ktorý sa počas celého tohto obdobia neustále modlil za prepustenie Rumuna.
Iulian Gherguţ pracoval ako strážnik v mangánovej bani v Burkine Faso na hraniciach s Mali a odtiaľ ho 4. apríla 2015 uniesla miestna džihádistická skupina Al-Mourabitoun. Páchatelia ho ihneď odviedli do susedného Mali a tam po ňom zmizli všetky stopy. V tom čase mal 39 rokov. Bol to prvý prípad svojho druhu v tejto západoafrickej krajine a znamenal začiatok - ako sa čoskoro ukázalo - dlhého zoznamu násilných činov, ktoré časom viedli k politickému a hospodárskemu kolapsu Burkiny Faso.
Rumun bol navyše prvým rukojemníkom zo západného sveta, ktorý zostal v rukách teroristov v subsaharskej Afrike toľko rokov.
V apríli tohto roku, po viac ako ôsmich rokoch bez akýchkoľvek správ o jeho osude, sa na internete objavili materiály, ktoré dokazovali, že je nažive. V krátkom vyhlásení pre parížsky katolícky časopis La Croix L'Hebdo sestra uneseného muža Elvira označila túto správu za „zázrak.“ Zároveň priznala, že na krátkom videu z decembra 2021 mala problém ho rozpoznať, pretože „vyzeral zoslabnutý a smutný.“
Sútok troch hraníc medzi Burkinou Faso, Mali a Nigerom je už mnoho desaťročí dejiskom únosov, ktoré uskutočňujú rôzne ozbrojené gangy.
Mnohí unesení sa po určitom čase dostali späť na slobodu, vrátane francúzskeho novinára Oliviera Duboisa, oslobodeného 20. marca 2021, americkej misionárky Sr. Suellen Tennysonovej - prepustenej v auguste 2022, Kolumbijčanky Sr. Glorie Cecilie Narváezovej, prepustenej v októbri 2021, a už spomínaného P. Piera Luigiho Maccalliho, oslobodeného v októbri 2020.