Irak 11. augusta (E-kai) Od vyhnania irackých kresťanov z Ninivskej planiny uplynulo deväť rokov. Keď sa ľudia dozvedeli o blížiacom sa príchode jednotiek Islamského štátu, opúšťali svoje domovy, často uprostred noci, a nič si so sebou nebrali. Zúfalo sa snažili prepraviť do bezpečných oblastí a dostali sa k nim správy o ďalších mestách, ktoré islamisti obsadili.
Odhaduje sa, že v tom čase utieklo približne 120 000 irackých kresťanov. Len zlomok z nich sa vrátil, ale sú veľkým znamením nádeje a odhodlania.
Kresťanstvo je v Iraku prítomné od apoštolských čias. Posledné desaťročia však boli reťazou po sebe nasledujúcich katastrof - Husajnovej diktatúry, dvoch vojen v Perzskom zálive, potom teroru Islamského štátu. S takýmito prechodmi za sebou nie je ľahké zachovať si nádej do budúcnosti. Napriek tomu sa niektorí kresťania vrátili na Ninivskú planinu.
„Bolo to veľké úsilie, pretože vo väčšine prípadov našli svoje domovy v troskách," povedal pre Vatikánsky rozhlas páter Renato Sacco, koordinátor Pax Christi Italia.
„Bol to návrat po tragédii okupácie; obrovské úsilie, ale kresťania sa vrátili s veľkou nádejou. Pri návrate im veľmi pomohla Cirkev. Som presvedčený, že najväčším úsilím je udržať nádej pri živote. Preto bola pápežova cesta v roku 2021 taká dôležitá. Pretože môžete mať málo jedla, môžete mať zničený dom, ale dôležité je vrátiť sa s nádejou do budúcnosti vo vlastnej krajine, pracovať so všetkými ostatnými ľuďmi. Myslím si, že je to nádherné posolstvo, ktoré nám prinášajú: Je to posolstvo bratstva, ekumenizmu, medzináboženskej spolupráce, skutočnej lásky medzi bratmi a sestrami," povedal.
Moslimovia napríklad pomáhali obnovovať domy kresťanov. Jezídi veľmi trpeli - mnohé ich ženy boli unesené a stali sa sexuálnymi otrokyňami. Dnes v ich mene hovorí Nadia Muradová, nositeľka Nobelovej ceny za mier, hovorí páter Sacco.
„Vidíme teda, že všetci títo ľudia vynakladajú obrovské úsilie a potrebovali materiálnu podporu, ale aj to, aby sme im dali nádej. Františkova návšteva mala veľký význam. Je to jediný líder zo Západu, ktorý sem chcel prísť. Stretol sa s moslimskými lídrami, išiel do mesta Ur, do Mosulu, do Karakoša, symbolického mesta bolesti a utrpenia. To potešilo kresťanov. Dokonca by som povedal, že to dojalo celú krajinu vo všeobecnosti, pretože táto prítomnosť pápeža bola znamením nádeje pre všetkých," dodal páter Sacco pre VaticanNews. (Zdroj: E-kai)