[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 07. 2024   Meniny má Prokop      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetové dni mládeže v portugalskom Lisabone a medzináboženský dialóg
P:3, 10. 08. 2023 18:06, ZAH

Lisabon 10. augusta (VaticanNews) Medzi vyše miliónom mladých ľudí, ktorí sa zišli v Lisabone na Svetových dňoch mládeže, nezostala bez povšimnutia prítomnosť predstaviteľov iných náboženstiev. Napríklad budhistický mních Ashin Mandarlankara z Mjanmarska, ktorého v uliciach Lisabonu zastavovali mladí ľudia, aby zistili, ku ktorej komunite patrí.

Pri tejto príležitosti Medzinárodné centrum kráľa Abdulláha bin Abdulaziza pre medzináboženský a medzikultúrny dialóg (Kaiciid) so sídlom v Lisabone spojilo skupinu členov z rôznych náboženských komunít a geografických prostredí, aby ponúklo medzináboženskú prítomnosť počas Svetového dňa mládeže prostredníctvom podujatí otvorených pre mladých ľudí, ktorí zaplnili ulice Lisabonu.

V kultúrnom centre Belém bol medzi rečníkmi aj rabín Ioni Shalom z Latinskoamerického svetového židovského kongresu, ktorý hovoril o svojich skúsenostiach z medzináboženskej návštevy Izraela so skupinou kňazov. „Navštívili sme nemocnicu a medzi pacientmi bolo aj dieťa, ktoré bolo zasiahnuté nášľapnou mínou v Sýrii," vysvetlil.

„S jedným kňazom sme k nemu pristúpili, vzali sme ho za ruku a modlili sme sa. Kňaz po španielsky a ja po hebrejsky. Dieťa nerozumelo ani jednému slovu, ale pochopilo význam všetkého. Okrem slov sme zažili aj podstatu medzináboženského dialógu." Keď hovoril o dôvode svojej prítomnosti v Lisabone, rabín Shalom pokračoval: „Som tu, pretože tieto dni sú pre vás katolíkov dôležité. Chcem vám povedať, že som tu a že so mnou môžete počítať. Medzináboženský dialóg je o to dôležitejší, keď ho zažívajú mladí ľudia, pretože ak máte strom a nestaráte sa oň od koreňov, potom môže byť neskoro."

Medzi aktivitami, ktoré centrum Kaiciid navrhlo na nasledujúci deň, bolo aj premietanie dokumentárneho filmu v kine São Jorge v centre Lisabonu. Približne 200 mladých ľudí si pozrelo film "Justine: A Scholar's Journey" o príbehu Justine Auma, ugandskej biomedicínskej inžinierky a lekárky, ktorá pracuje v oblasti s moslimskou väčšinou. Justine, ktorá sa hlboko angažuje vo svojej katolíckej komunite v Mbale s mládežou svojej farnosti a je aktivistkou v medzináboženskom dialógu, rozprávala svoj príbeh laičky slúžiacej Cirkvi, ktorá spája náboženských vodcov z rôznych miestnych komunít, aby riešili spoločné výzvy v období po skončení občianskych práv. Justine bola tiež súčasťou malej medzináboženskej delegácie, ktorá sa v piatok 4. augusta ráno stretla s pápežom Františkom na Apoštolskej nunciatúre Svätej stolice v Lisabone.

„Chcela by som sa mu poďakovať za jeho angažovanosť v dialógu a prijatie iných náboženstiev a všetkých tých, ktorí to potrebujú," povedala Justína o tom, čo by chcela povedať pápežovi pred stretnutím. Pokiaľ ide o mladých ľudí, Justine všetkých vyzvala: „Nesmieme toľko hovoriť, ale vytvoriť im priestor na konanie.“

Yossr Baaziz, mladá tuniská moslimka a globálna zástupkyňa mládeže Svetovej organizácie skautského hnutia (WOSM), hovorila mladým ľuďom o svojich skúsenostiach, keď okrem iného vo štvrtok 3. a v piatok 4. augusta facilitovala stretnutia pri stolovej hre Dialóg, ktoré umožnili rôznym skupinám mladých ľudí konfrontovať sa a lepšie sa spoznať v uvoľnenej atmosfére, kde nebola núdza o smiech. Baaziz sa podelila aj o svoj sen: „Bola by som rada, keby raz tieto Svetové dni mládeže neboli len pre katolíkov, ale aby sa na nich mohli zúčastniť aj iní mladí ľudia. Som tu a veľa som sa naučila. Viem si predstaviť, aký vplyv by takáto skúsenosť mohla mať na životy mnohých ďalších mladých ľudí!"

Pri pohľade na mladých ľudí zhromaždených v Lisabone brat Ashin Mandarlankara poznamenáva: „Budhistická mládež v mojej krajine nemá žiadneho vodcu ani víziu. A naši mladí katolíci sa nemohli zúčastniť kvôli ťažkostiam so získaním víz v dôsledku politickej krízy v Mjanmarsku.“ Pre Mandarlankaru, ktorý tento rok strávil v Ríme ako štipendista Centra Jána Pavla II. pre medzináboženský dialóg, má politický problém v jeho krajine veľký vplyv na život mladých ľudí. Tí, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do budhistického kláštora, majú zakázané študovať svetské predmety a od útleho veku môžu študovať len náboženské predmety.

Tieto dni boli pre neho výnimočné: okrem súkromného stretnutia so Svätým Otcom „chodenie po uliciach v mníšskom odeve, ale s odznakom Svetových dní mládeže dávalo mladým ľuďom pocit, že som jeden z nich, a predsa som iný. A to bola veľká príležitosť, pre mňa aj pre nich.“

Elena Dini - L´Osservatore Romano



( TK KBS, lo; ml ) 20230810032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]