[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vietnamský prezident sa stretol s Konferenciou biskupov Vietnamu
P:3, 10. 08. 2023 10:50, ZAH

Vietnam 10. augusta (VaticanNews) Vietnamský prezident Vo Văn Thuong sa v pondelok 7. augusta stretol s Konferenciou biskupov svojej krajiny v jej sídle v Hočiminovom meste. Stretnutie, ktoré si obe strany veľmi pochvaľovali, trvalo viac ako hodinu. Na strane vlády bolo prítomných desať ľudí a na strane Vietnamskej biskupskej konferencie deväť biskupov, vrátane predsedu, arcibiskupa Hočiminovho mesta Mons. Josepha Nguyêna Nănga, piatich kňazov a dvoch rehoľných sestier.

Biskupi vyjadrili spokojnosť so stretnutím, ktoré označili za otvorené a úprimné. Prezident ocenil prínos a službu Katolíckej cirkvi vietnamskej spoločnosti, najmä počas pandémie. Potom hovoril o svojej ceste do Európy a najmä do Vatikánu. Povedal, že stretnutie s pápežom (27. júla) naňho urobilo veľký dojem, pričom uviedol niekoľko dôvodov: skutočnosť, že audiencia u pápeža Františka trvala dlhšie, ako bolo plánované, skutočnosť, že ho mohla sprevádzať manželka, pápežove slová o ľudskom bratstve, ktoré prezident veľmi ocenil, a povedal, že Vietnam sa uberá týmto smerom. A napokon to, čo František povedal o potrebe počúvať druhých a vžiť sa do ich kože, aby sme ich lepšie pochopili. Koncepcia, ktorá sa vietnamskému prezidentovi veľmi páčila.

Đào Nguyên Vũ, vedúci sekretariátu Konferencie biskupov Vietnamu, potom predstavil činnosť Cirkvi v krajine, ponúkol čísla a štatistiky katolíckych ústavov vo Vietname a vysvetlil, že vo Vietname existujú cirkevné materské školy, ale nie základné, stredné a vysoké školy. Predseda odpovedal, že túto záležitosť preskúma. Predseda Konferencie biskupov Vietnamu zasa zablahoželal hlave štátu k úspešnej návšteve Európy. Biskup Nguyên Năng tiež hovoril o práci Katolíckej cirkvi v službe krajine.

Na záver boli prezidentovi odovzdané dva dary - fotografia z pápežskej audiencie a encyklika Fratelli tutti preložená do vietnamčiny. Počas návštevy vo Vatikáne 27. júla Svätá stolica a vláda Vietnamskej socialistickej republiky dosiahli dohodu o štatúte stáleho pápežského zástupcu a úradu stáleho pápežského zástupcu Svätej stolice vo Vietname. Počas rozhovorov obe strany vyjadrili veľké uznanie za výrazný pokrok v bilaterálnych vzťahoch a za doterajší pozitívny prínos katolíckej komunity v krajine. Vzťahy boli prerušené v roku 1975, ale od roku 1990 zaznamenali povzbudivý vývoj. V roku 2011 Benedikt XVI. vymenoval nerezidentného pápežského zástupcu.( TK KBS, VaticanNews; ml ) 20230810023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]