[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež o Svetových dňoch mládeže: Bolo to stretnutie so živým Kristom
P:3, 09. 08. 2023 17:30, ZAH

Vatikán 9. augusta (VaticanNews) Pri generálnej audiencii v stredu 9. augusta pápež František prijal veriacich v aule Pavla VI. Ako zvyčajne po návrate z apoštolskej cesty zhrnul svoju skúsenosť z Portugalska pri príležitosti Svetových dní mládeže, kde strávil päť dni od 2. do 6. augusta, a verejne sa poďakoval všetkým spolupracovníkom za dôkladnú prípravu a realizáciu podujatia.

Videozáznam 

Zdroj: VaticanNews

-

Prinášame plné znenie katechézy.

Drahí bratia a sestry, dobré ráno!

V uplynulých dňoch som sa zúčastnil v Portugalsku na 37. svetových dňoch mládeže.

Tieto SDM v Lisabone, ktoré sa uskutočnili po pandémii, všetci pocítili ako Boží dar, ktorý rozhýbal srdcia a zmenil nasmerovanie mladých ľudí: bolo tam veľa mladých ľudí zo všetkých kútov sveta! Prišli, aby našli Ježiša.

Ako dobre vieme, pandémia veľmi ovplyvnila sociálne správanie ľudí: izolácia často prerástla do uzavretosti, čo postihlo najmä mladých. Týmito Svetovými dňami mládeže im dal Boh „impulz“, aby kráčali iným smerom: to znamená, aby našli nový začiatok veľkej púte mladých po svete v mene Ježiša Krista. A nie je náhodou sa to uskutočnilo v Lisabone, v meste s výhľadom na oceán, meste-symbole veľkých objavov moreplavcov.

Na Svetových dňoch mládeže evanjelium navrhlo mladým ľuďom príklad Panny Márie. Najdôležitejším okamihom pre ňu bola návšteva jej príbuznej Alžbety a evanjelium hovorí: „Mária vstala a ponáhľala sa“ (Lk 1, 39) - veľmi rád vzývam Pannu Máriu v tejto situácii, Panna Mária, ktorá sa „ponáhľa“, vždy robí veci narýchlo, nikdy nás nenechá čakať, je matkou všetkých.

Panna Mária dnes, v treťom tisícročí, vedie púť mladých ľudí, aby nasledovaní Ježiša. Tak ako to urobila pred sto rokmi v Portugalsku, vo Fatime, keď sa obrátila na tri deti a zverila im posolstvo viery a nádeje pre Cirkev a svet. Preto som sa počas Svetových dní mládeže vrátil do Fatimy, na miesto zjavenia, a spolu s niekoľkými chorými mladými ľuďmi som sa modlil k Bohu, aby uzdravil svet z chorôb duše, ktorými sú: pýcha, lož, nepriateľstvo, násilie. To sú choroby duše a svet je chorý na tieto choroby. Tam sme si obnovili zasvätenie seba, Európy a sveta Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Modlil som sa za mier, pretože vo všetkých častiach sveta je toľko vojen, tak veľa ich je.

Mladí ľudia z celého sveta prišli do Lisabonu vo veľkom počte a s veľkým nadšením. Boli tam v skupinkách a niektorí s mnohými problémami, ako napríklad skupina mladých Ukrajincov, ktorí rozprávali veľmi smutné príbehy. Neboli to však ani prázdniny, či turistický výlet, ba dokonca ani samoúčelné duchovné podujatie. Svetové dni mládeže sú predovšetkým stretnutím so živým Kristom prostredníctvom Cirkvi, mladí teda idú na stretnutie s Kristom; je pravda, že kde sú mladí, tam je radosť, tam je z každej z týchto vecí niečo!

Moja návšteva v Portugalsku pri príležitosti Svetových dní mládeže ťažila zo slávnostnej atmosféry tejto vlny mladých ľudí. Ďakujem za to Bohu a myslím najmä na miestnu cirkev v Lisabone, ktorá za veľké úsilie vynaložené na organizáciu a usporiadanie dostane novú energiu, aby pokračovala na svojej novej ceste, aby opäť spustila siete s apoštolským nadšením. Mladí ľudia v Portugalsku sú už teraz aktívni a po tejto „transfúzii“, ktorú dostali od cirkví na celom svete, dúfam, že budú ešte viac.

Mnohí mladí ľudia pri svojom putovaní prešli aj cez Rím, vidíme ich aj tu, sú medzi nimi aj takí, ktorí sa zúčastnili na týchto dňoch. Hľa tu sú! Kde sú mladí ľudia, tam je aj hurhaj, oni ho vedia dosť narobiť!

Kým sa bojuje na Ukrajine a na iných miestach sveta a kým sa v istých skrytých priestoroch plánuje vojna - čo je zlé, vojna sa plánuje! -, Svetové dni mládeže všetkým ukázali, že je možný aj iný svet: svet bratov a sestier, kde vlajky všetkých národov vejú spolu, bok po boku, bez nenávisti, bez strachu, bez zatvárania sa, bez zbraní! Posolstvo mladých ľudí bolo jasné: zaujímalo by ma, či ho budú počuť „velikáni sveta“? Začujú toto mladícke nadšenie pre mier? Je to príklad pre našu dobu a aj dnes Ježiš hovorí: „Kto má uši, nech počúva! Kto má oči, nech sa pozrie!“ Dúfajme, že celý svet začuje tieto Dni mládeže a pozrie sa na túto krásu mladých ľudí, ktorí napredujú.

Ešte raz vyjadrujem svoju vďačnosť Portugalsku, Lisabonu, prezidentovi republiky, ktorý bol prítomný na všetkých podujatiach, a ďakujem aj ostatným verejným predstaviteľom; lisabonskému patriarchovi - ktorý bol skvelý! -, predsedovi biskupskej konferencie a biskupovi koordinátorovi Svetových dní mládeže, všetkým spolupracovníkom a dobrovoľníkom. Len si pomyslite, že počet dobrovoľníkov bol 25 000 – bol som na stretnutí s nimi v posledný deň pred návratom! Ďakujem vám všetkým!

Na príhovor Panny Márie nech Pán požehná mladých ľudí na svete a nech požehná aj portugalský ľud. Modlime sa k Panne Márii, všetci spoločne, aby požehnala portugalský ľud.

(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News, Martin Jarábek)( TK KBS, VaticanNews, mj; ml ) 20230809035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]