[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetové dni mládeže: Nadácia ACN ako hlas prenasledovanej Cirkvi
P:3, 09. 08. 2023 16:30, ZAH

Lisabon 9. augusta (TK KBS) Desaťtisíce mladých ľudí sa počas Svetových dní mládeže (SDM) v Lisabone zapojili do rôznych iniciatív ACN. Pápežská nadácia sa zaslúžila o to, aby sa nezabudlo na prenasledovaných kresťanov z celého sveta a pripomenula prítomným týchto bratov a sestry, ktorí sú tak často skutočnými hrdinami viery.

Výstavy, konferencie, dokumentárne filmy, výzvy k modlitbe a zdieľanie. To boli niektoré z mnohých ponúk, ktoré nadácia ACN pripravila pre státisíce mladých ľudí, ktorí počas Svetových dní mládeže premenili Lisabon na hlavné mesto katolíckeho sveta. Vytvorila tak platformu pre zviditeľnenie prenasledovaných kresťanov vo svete. Iniciatívy a podujatia sa stretli s veľkým ohlasom pútnikov, najmä stánok v Meste radosti, ktorý sa ukázal ako jeden z najobľúbenejších medzi návštevníkmi. Podobne tiež výstava v kláštore starého kláštora Graça, kde bola realita prenasledovanej Cirkvi pretavená do výpovedí svedkov, ktorí sú v rôznych krajinách príkladom vernosti Kristovi. Ďalším podujatím, ktoré sa tešilo veľkej obľube mladých ľudí a ktoré denne navštevovali tisíce ľudí, bola výstava náboženských artefaktov poškodených skupinou ISIS z obdobia nadvlády nad rozsiahlymi územiami Sýrie a Iraku, ktorá sa konala v Bazilike mučeníkov v Chiade.

Nesmieme zabudnúť

Význam týchto výstav a skutočností, ktoré sa snažili odovzdať mladým ľuďom z celého sveta, vyzdvihla riaditeľka portugalskej kancelárie ACN počas brífingu s novinármi. „Napriek tomu, že prežívame chvíle radosti, viery a zdieľania, nesmieme zabúdať na miesta, kde je Cirkev prenasledovaná,“ povedala Catarina Martins de Bettencourt. Riaditeľka tiež zdôraznila angažovanosť ACN v krajinách, kde kresťanské komunity čelia ťažkostiam. Pripomenula, že v krajinách ako Libanon a Sýria sa paralelne konali podujatia mladých kresťanov, ktorí sa nemohli zúčastniť na Svetových dňoch mládeže v Lisabone.

„Vo svete je veľa mladých ľudí, ktorí tu nemohli byť a ktorých podporujeme,” povedala Catarina Bettencourt a dodala, že vďaka nadácii ACN mohli „sláviť v atmosfére viery a radosti“ a zhromaždiť sa na vigílii a záverečnej svätej omši v rovnakom čase, ako sa konali tieto podujatia v Lisabone.

Privilégium solidarity

Na brífingu sa zúčastnil aj Španiel Joaquin Javaloyes, ktorý je dobrovoľníkom ACN. Tento mladý muž zdôraznil, aké dôležité je byť solidárny s prenasledovanými komunitami. Je pre neho privilégiom byť v kontakte s tými, ktorí žijú v krajinách bez náboženskej slobody alebo kde kresťania čelia veľkým ťažkostiam. Podľa jeho názoru sú svedectvá našich bratov a sestier porovnateľné so stránkami z evanjelií.

„Boh ma veľmi jasne oslovuje v oblasti spolupráce, volá ma k láske, ku krížu a vzkrieseniu. Napĺňa ma mladosťou, radosťou, odvahou a starostlivosťou,” vysvetlil mladý španielsky dobrovoľník. „Napriek tomu, že prežívame chvíle radosti, viery a zdieľania, nesmieme zabúdať na miesta, kde je Cirkev prenasledovaná.”

Kino a svedectvá

Nadácia ACN bola prítomná na Svetových dňoch mládeže v Lisabone aj prostredníctvom série dokumentárnych filmov premietaných v kine São Jorge. Po nich nasledovali krátke diskusie, vyzdvihujúce skúsenosti kňazov a laikov angažovaných v Cirkvi. O svojich vlastných skúsenostiach hovorili aj dvaja kresťania.

Joseph Fadelle z Iraku rozprával o ťažkostiach, ktorým čelil po konverzii na kresťanstvo. Keďže sa narodil a vyrastal v šiitskej moslimskej rodine, po obrátení sa ku Kristovi bol zatknutý a mučený v irackých väzniciach. Neskôr sa mu s manželkou a dvoma deťmi podarilo utiecť do Jordánska, kde sa ho strýko a jeden z jeho vlastných bratov pokúsili zavraždiť, a najvyššia náboženská autorita proti nemu vydala fatvu.

Stovky mladých katolíckych pútnikov, ktorí zaplnili konferenčnú sálu, mali možnosť vypočuť si aj rozprávanie Rafiho Ghattasa, mladého palestínskeho kresťana, o tom, aké je to žiť vo Svätej zemi, Ježišovej krajine, kde kresťania v súčasnosti tvoria menej ako jedno percento obyvateľstva.

Modlitby za Mozambik

Prítomnosť ACN na Svetových dňoch mládeže bola poznačená aj posolstvom o konflikte v Cabo Delgado, ktoré hneď v prvý deň poslal nadácii biskup António Juliasse z Pemby. Hoci sa o tomto konflikte v médiách mlčí, vojna naďalej spôsobuje mladým Mozambičanom nevýslovné utrpenie. Biskup vydal prostredníctvom ACN výzvu, aby mladí ľudia v Lisabone odsúdili túto situáciu a vyjadrili solidaritu s obyvateľmi Mozambiku: „Drahí mladí ľudia, pútnici Svetových dní mládeže. V Cabo Delgado prebieha vojna, o ktorej svet nehovorí. Napočítali sme už okolo milióna vnútorne vysídlených osôb a okolo päťtisíc mŕtvych.“

Počas sobotňajšej nočnej vigílie sa o svoje svedectvo podelilo so svetom aj mladé dievča z Cabo Delgado, ktoré pápežovi porozprávalo o tom, ako musela so svojou rodinou utiecť do buša, keď teroristi dvakrát zaútočili na ich dedinu. 

Nadácia ACN počas Svetových dní mládeže zriadila aj virtuálnu kaplnku, v ktorej pozývala mladých ľudí modliť sa a zapáliť sviečku ako spomienku na všetkých, ktorí na celom svete trpia pre svoju vieru. Počas týždňa Svetových dní mládeže bolo zapálených viac ako 1 600 sviečok.

Zdroj: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi( TK KBS, acn; ml ) 20230809031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]