[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Téma posolstva k Svetovému dňu pokoja 2024 bude o umelej inteligencii
P:3, 08. 08. 2023 16:30, ZAH

Vatikán 8. augusta (VaticanNews) „Umelá inteligencia a mier“ – Tak znie téma pápežovho posolstva k Svetovému dňu pokoja 2024, ktorý Cirkev slávi 1. januára. Ako vysvetľuje Svätá stolica, Svätý Otec chce predísť tomu, aby sa pri výrobe a používaní týchto zariadení zakorenila logika násilia a diskriminácie na úkor tých najslabších. Vyzýva k ich zodpovednému vyvíjaniu a používaniu a zdôrazňuje, že nevyhnutnými podmienkami sú ochrana dôstojnosti ľudskej osoby a starostlivosť o bratstvo.

Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj oznámilo tému pápežovho posolstva k 57. svetovému dňu pokoja 8. augusta prostredníctvom nasledovného komunikátu. „Pozoruhodný pokrok v oblasti umelej inteligencie má čoraz hlbší dopad na ľudskú činnosť, na osobný a spoločenský život, na politiku a hospodárstvo.

Pápež František nabáda k otvorenému dialógu o význame týchto nových technológií, ktoré sú obdarené prevratným potenciálom a ambivalentnými účinkami. Pripomína, že je potrebné byť ostražití a pracovať na tom, aby sa pri výrobe a používaní týchto zariadení nezakorenila logika násilia a diskriminácie na úkor tých najkrehkejších a najvylúčenejších: nespravodlivosť a nerovnosť živia konflikty a antagonizmy. Naliehavosť zodpovedného usmerňovania tvorby a používania umelých inteligencií, aby slúžili ľudstvu a ochrane nášho spoločného domova, si vyžaduje, aby sa etická reflexia rozšírila aj na oblasť vzdelávania a práva.

Ochrana dôstojnosti osoby a starostlivosť o bratstvo, ktoré je skutočne otvorené celej ľudskej rodine, sú nevyhnutnými podmienkami, ak má technologický rozvoj prispieť k podpore spravodlivosti a mieru vo svete.“

Otázke umelej inteligencie venuje Svätá stolica pozornosť už dlhší čas. Do svojich úvah zapojila čo najviac vedeckých a technologických aktérov a spolupracovala s inými náboženstvami. Pápežská akadémia pre život 10. januára podporila rozšírenie dokumentu s názvom „Rímska výzva za etickú umelú inteligenciu“ (Rome Call for AI Ethics)“, ktorý v roku 2020 podpísali spoločnosti ako Microsoft a IBM, aj zapojením predstaviteľov judaizmu a islamu.

Téma Svetového dňa pokoja 2023 znela: „Nik sa nemôže zachrániť sám. Po Covide-19 začíname odznovu, aby sme spoločne vytýčili cesty pokoja “.

Zuzana Klimanová - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk; ml ) 20230808026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]