[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na púti v Úhornej spomínali na sv. Jána Pavla II. i tragédiu autobusu
P:3, 07. 08. 2023 15:30, DOM

Rožnava 7. augusta (TK KBS) Začiatok mesiaca august je v Rožňavskej diecéze už tradične spätý s púťou a diecéznou odpustovou slávnosťou v Kaplnke Panny Márie Snežnej v Úhornej.

Tento rok sa diecézna púť konala 5.- 6.augusta 2023 a niesla sa v znamení dvoch spomienok. Prvou bolo 20. výročie návštevy Svätého Otca Jána Pavla II., ktorý v septembri 2003 navštívil Rožňavu. Druhou, oveľa smutnejšou, bola spomienka na tragickú nehodu autobusu s pútnikmi, ktorí taktiež pred 20. rokmi putovali do Úhornej.

Medzi pútnikmi, ktorí prichádzajú do Úhornej, sa nájdu aj odvážlivci, ktorí putujú pešo. Tento rok sa na pešiu púť vydali z dvoch miest – jedna skupinka vyrazila z Jakloviec, druhá z Rožňavy. V skutku ich možno nazvať odvážlivcami, pretože predpoveď počasia hlásila výdatné zrážky a prudké búrky. Panna Mária sa však o svojich ctiteľov vždy postará, a tak dorazili za pekného počasia.

V sobotu bol pre všetkých pripravený bohatý program – úvodná svätá omša, ktorú celebroval generálny vikár Rožňavskej diecézy Mons. Rastislav Polák, modlitba chvál s katechézou, pobožnosť krížovej cesty či Eucharistická adorácia, ktorá trvala až do nedeľného rána.

Noc zo soboty na nedeľu, ako aj nedeľu samotnú sprevádzali silné dažde, avšak ani tie neodradili skalných pútnikov z celej diecézy, aby prišli pozdraviť Pannu Máriu na toto milostivé miesto. Slávnostnú odpustovú svätú omšu slávil apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli.

Veriacich povzbudil, aby boli aktívni členovia Cirkvi, ktorí kráčajú spolu a ohlasujú evanjelium. Povzbudil ich, aby sa v utrpení obracali na Pannu Máriu, ktorá im môže pomôcť a nepýtali sa otázku „Prečo trpím?“ ale hľadali spolu s ňou význam v utrpení.

„Ďakujeme v prvom rade Pánu Bohu a našej nebeskej mamke Panne Márii, ale aj nášmu otcovi biskupovi Mons. Stanislavovi Stolárikovi, že sme sa aj tento rok mohli stretnúť ako jedna diecézna rodina a spoločne sa modliť za našu Rožňavskú diecézu," napísala Alexandra Bundová.

Fotogaléria( TK KBS, abu; ml ) 20230807032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]