[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gaboltov privítal Púť Rómov, povzbudil ich aj arcibiskup Bernard Bober
P:3, 07. 08. 2023 11:00, DOM

Gaboltov 7. augusta (TK KBS) Rómovia a tí, ktorí sa venujú pastorácii Rómov sa každoročne začiatkom augusta stretávajú na pútnickom mieste v Gaboltove, aby sa zúčastnili tradičnej Púte Rómov. Tento rok sa konala už po 29-krát. Napriek zlému počasiu si Rómovia v nedeľu 6. augusta našli cestu na toto pútnické miesto. 

Gaboltov, put, Romovia

Ako uviedol jeden z organizátorov púte a tajomník Rady pre Rómov a menšiny – kňaz Peter Bešenyei, tento rok je hlavná téma venovaná španielskej mučeníčke a Rómke - blahoslavenej Emílii. „Chceme, aby Rómovia vedeli, že Cirkev pozná a vníma aj osobnosti tohto národa, že aj Rómovia sa môžu stať a stávajú sa svätými. S blahoslavenou Emíliou sa zoznamovali už počas prípravy na Púť Rómov cez modlitbu Deviatnika k bl. Emílii, a aj program tu na púti bezprostredne predchádzajúci svätej omši bol venovaný poznávaniu života tejto zaujímavej ženy.“

Gaboltov, put, Romovia

Po kultúrno-duchovnom programe nasledovala svätá omša, ktorú celebroval košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Bernard Bober. Kazateľom bol salezián Marián Maťaťa, pôsobiaci momentálne na Luníku IX. Aj jeho príhovor sa dotkol rómskej blahoslavenej Emílie Fernández Rodríguez.

„Emília sa stala mučeníčkou počas občianskej vojny v Španielsku. Uväznená bola  v čase, keď bola tehotná a vďaka vedeniu spoluväzenkýň (neboli to Rómky) sa naučila vo väzení modliť a aj reálne prijala vieru. Ľavicový režim v Španielsku v tom čase aktívne potláčal náboženské prejavy, a tak vedúca väznice chcela od Emílie zistiť, kto ju to naučil. Ona to neprezradila. Emília vo väzení porodila svoju dcéru Angelu a po necelých dvoch týždňoch zomrela na vykrvácanie a pre zlý zdravotný stav. Bola len pokrstená, nikdy nebola na sv. spovedi, nikdy sa nezúčastnila sv. omši, neprijímala Kristovo telo, nebola pobirmovaná. Bola len obyčajná rómska kočovníčka, a aj napriek tomu dosiahla mučeníctvo," uviedol Maťaťa.

Gaboltov, put, Romovia

Na záver svätej omše sa Rómom prihovoril aj arcibiskup Bober, ktorý upozornil aj na výročie rómskeho holokaustu, ktoré si svet pripomína 2.augusta. „Je potrebné pripomenúť si, že počas 2. svetovej vojny boli aj Rómovia terčom cieleného vyhladzovania. Zomrelo ich približne 500-tisíc a nesmieme zabudnúť na tých, ktorí doplatili na svoju príslušnosť k rómskemu etniku, a stali sa obeťami odvrhnutia a odstránenia. Musíme spoločne odsúdiť takéto konanie a každé jedno zlo, ktoré sa na ľuďoch pácha.“ Pred záverom púte v Gaboltove otec arcibiskup Bober pozval všetkých, aby už teraz plánovali svoju účasť na budúcoročnej Púti Rómov. Pôjde totiž o jubilejný 30. ročník, a toto jubileum si zaslúži špeciálne pripomenutie i oslavu.

Zdroj: Košická arcidiecéza, Martin Ďurčo ( TK KBS, ke, md; pz ) 20230807021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]