[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nasledujúce Svetové dni mládeže budú v roku 2027 v juhokórejskom Soule
P:3, 06. 08. 2023 11:22, ZAH

Lisabon 6. augusta (TK KBS) Pápež František oznámil, že najbližšie Svetové dni mládeže (SDM) budú v roku 2027 v Soule v Južnej Kórei. Povedal to na záver slávnostnej svätej omše v Parque Tejo na záver SDM v Lisabone, na ktorú prišlo vyše 1,5 milióna veriacich. Nechýbalo medzi vyše dvetisíc Slovákov. Koncelebrovalo 700 biskupov a 10 000 kňazov. Mladých vyzval, aby prinášali svetlo evanjelia a rozsvecovali lúče nádeje v temnote našich čias. 

Lisabon, Soul, putnici, mladi

Anjel Pána: Najbližšie SDM budú v Južnej Kórei

„Teraz na konci prichádza chvíľa, ktorú všetci očakávajú: je to oznámenie ďalšej etapy cesty. Skôr ako vám oznámim miesto konania štyridsiateho prvého Svetových dní mládeže, mám pre vás jedno pozvanie. Teším sa na stretnutie s mladými z celého sveta v roku 2025 v Ríme, aby sme spoločne oslávili Jubileum mladých! A ďalšie Svetové dni mládeže sa budú konať v Ázii: budú v Južnej Kórei, v Soule! V roku 2027 sa teda presunú zo západných hraníc Európy na Ďaleký východ: je to krásne znamenie univerzálnosti Cirkvi a sna o jednote, ktorého ste svedkami,“ povedal pápež po záverečnej svätej omši 6. augusta na SDM v Lisabone, bezprostredne pred modlitbou Anjel Pána.

Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána, v ktorej vyjadril vďaku všetkým, ktorí pripravili toto podujatie. Pozval tiež mladých na slávenie Jubilea mladých v roku 2025 v Ríme a oznámil dejisko najbližších Svetových dní mládeže, ktoré sa uskutočnia v roku 2027 v juhokórejskom Soule.

Drahí bratia a sestry,

v týchto dňoch mnohokrát zaznelo jedno slovo: „ďakujem“, alebo skôr „obrigado“, čo je portugalský výraz pre vďaku (pozn. prekl.). Bolo veľmi krásne, čo nám práve povedal lisabonský patriarcha, že obrigado nevyjadruje len vďačnosť za to, čo človek dostal, ale aj túžbu odplatiť dobro. Na tomto podujatí plnom milostí sme my všetci veľa dostali a teraz, keď sa vraciame domov, nám Pán dáva pocítiť potrebu podeliť sa s ostatnými o radosť z Božích darov, o to, čo Boh vložil do našich sŕdc.

Skôr než vás vyšlem na cestu, aj ja by som chcel povedať obrigado, teda vďaka. Predovšetkým kardinálovi Clementemu a spolu s ním portugalskej Cirkvi a celému portugalskému ľudu; Obrigado pánovi prezidentovi, ktorý nás sprevádzal počas týchto dní. Obrigado patrí aj národným a miestnym inštitúciám za ich podporu a za pomoc, biskupom, kňazom, zasväteným osobám a laikom. A obrigado tebe, Lisabon, ktorý zostane v pamäti týchto mladých ľudí ako „dom bratstva“ a „mesto snov“! Veľkú vďaku vyjadrujem kardinálovi Farrellovi, ktorý vďaka týmto dňom omladol, aj tým, ktorí tieto dni pripravili, ako aj tým, ktorí ich sprevádzali modlitbou. Obrigado dobrovoľníkom, ktorým patrí srdečný potlesk za ich veľkú službu! Osobitné poďakovanie patrí tým, ktorí nad Svetovými dňami mládeže bdejú z výšky, a to svätým patrónom podujatia: predovšetkým jednému z nich, svätému Jánovi Pavlovi II, ktorý založil Svetové dni mládeže.

A obrigado vám všetkým, drahí mladí ľudia! Boh vidí všetko dobro, čo vo vás je, On sám vie, čo zasial do vašich sŕdc. Odchádzate odtiaľto s tým, čo Boh zasial do vašich sŕdc: nech to rastie, a vy to starostlivo strážte. Chcel by som vám dať jedno odporúčanie: uchovajte si to všetko v pamäti, zafixujte si tie najkrajšie chvíle vo svojich mysliach a srdciach, pretože keď prídu chvíle únavy a skľúčenosti – čomu nedokážeme zabrániť - a možno príde aj pokušenie prestať kráčať alebo uzavrieť sa do seba, vtedy si spomienkou oživíte skúsenosti a milosť týchto dní.

Nikdy nezabúdajte, že toto je skutočnosť, toto ste vy: svätý verný Boží ľud kráčajúci v radosti evanjelia! Chcel by som tiež pozdraviť mladých ľudí, ktorí tu nemohli byť, ale zúčastnili sa na iniciatívach, ktoré organizovali ich krajiny, biskupské konferencie, diecézy; myslím napríklad na subsaharských bratov a sestry, ktorí sa zišli v Tangeri. Všetkým vám ďakujem!

S láskou a modlitbou sprevádzame najmä tých, ktorí sem nemohli prísť kvôli konfliktom a vojnám. Vo svete je veľa vojen, veľa konfliktov. Keď myslím na tento svetadiel, cítim veľký smútok kvôli drahej Ukrajine, ktorá naďalej tak veľmi trpí. Priatelia, dovoľte aj mne, už staršiemu, aby som sa s vami mladými podelil o sen, ktorý nosím v srdci: je to sen o mieri, sen o mladých ľuďoch, ktorí sa modlia za mier, žijú v mieri a budujú budúcnosť mieru. Prostredníctvom modlitby Anjel Pána zverujeme budúcnosť ľudstva do rúk Panny Márie, Kráľovnej pokoja.

A na záver by som chcel zdôrazniť ešte jedno obrigado: našim koreňom, našim starým rodičom, ktorí nám odovzdali vieru, ktorí nám odovzdali horizont života. Oni sú našimi koreňmi. Keď sa vrátime domov, pokračujte v modlitbe za pokoj. Ste znamením pokoja pre svet, svedectvom toho, ako môžu spájať a nie rozdeľovať rôzne národnosti, jazyky, príbehy. Ste nádejou iného sveta. Ďakujem vám za to. Napredujte!

Teraz na konci prichádza chvíľa, ktorú všetci očakávajú: je to oznámenie ďalšej etapy cesty. Skôr ako vám oznámim miesto konania štyridsiateho prvého Svetových dní mládeže, mám pre vás jedno pozvanie. Teším sa na stretnutie s mladými z celého sveta v roku 2025 v Ríme, aby sme spoločne oslávili Jubileum mladých! A ďalšie Svetové dni mládeže sa budú konať v Ázii: budú v Južnej Kórei, v Soule! V roku 2027 sa teda presunú zo západných hraníc Európy na Ďaleký východ: je to krásne znamenie univerzálnosti Cirkvi a sna o jednote, ktorého ste svedkami!

Na záver posledné obrigado, ktoré adresujeme dvom výnimočným osobám, hlavným protagonistom tohto stretnutia. Boli tu s nami, ale oni sú stále s nami, nestrácajú zo zreteľa náš život, milujú náš život tak ako nikto iný: obrigado tebe, Pane Ježišu; obrigado tebe, Panna Mária, naša Matka. A teraz sa spoločne pomodlime.

Po modlitbe Anjel Pána:

Chcel by som ubezpečiť o svojich modlitbách, a modlime sa aj spoločne, za obete tragického zosuvu pôdy, ku ktorému došlo pred dvoma dňami v gruzínskom regióne Racha. Sprevádzam príbuzných obetí svojou blízkosťou, nech ich Panna Mária poteší a požehná aj prácu záchranných tímov. V modlitbe sprevádzam a som nablízku svojmu bratovi, patriarchovi Eliášovi II.

(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News: sr. Zuzana Škrinárová, SSS)

Takmer 30 rokov po SDM na Filipínach (1995) bude ďalší Svetový deň mládeže opäť hostiť ázijská krajina. Južná Kórea hostila už 6. ázijský deň mládeže v auguste 2014, ktorému predsedal sám pápež František, ktorý prišiel do Soulu a navštívil aj mestá Daejeon, Gkottongnae, Solmoe a Haemi. Ešte pred týmto podujatím čaká mladých ďalšie stretnutie, Jubilejný rok mladých, ktorý sa bude konať v Ríme pod názvom Pútnici nádeje.

Videozáznam 

Zostrih

Zdroj: Vatican News 

Stretnutie s dobrovoľníkmi a odchod do Ríma

Pápeža po svätej omši čakalo stretnutie s dobrovoľníkmi a večer odletel do Ríma. Mottom podujatia bol úryvok “Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa” ( Lk 1,39). Pôvodne sa mali konať v roku 2022, pre pandémiu ho posunuli o rok.

Päťdňová návšteva Svätého Otca Františka v Portugalsku sa začala v stredu. Bola siedmou a doteraz najdlhšou pápežskou apoštolskou cestou do Portugalska. Prišiel len niekoľko dní po desiatom výročí Františkovej vôbec prvej zahraničnej cesty, do Ria de Janeiro v júli 2013. Aj v tomto prípade išlo o SDM; František potom predtým takéto stretnutie v Krakove v roku 2016 a v Paname v roku 2019. Lisabon boli štvrté Svetové dni mládeže, ktoré viedol.

Súhrn správ a videí zo SDM v Lisabone nájdete v dossieri TK KBS

Lisabon, SDM, Frantisek, spovedanie

Do Portugalska prišli v minulosti viacerí pápeži. Papež Pavol VI. tam bol v roku 1967, Ján Pavol II. v rokoch 1982, 1991 a 2000, Benedikt XVI. v roku 2010 a František po prvýkrát v roku 2017. Vtedy pricestoval do Fatimy, kde predniesol homíliu, modlitbu a dva krátke pozdravy pri príležitosti stého výročia zjavení Panny Márie.

SDM sú medzinárodným stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev. Spája mladých ľudí z celého sveta – katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Sú stretnutím mladých ľudí z celého sveta s pápežom v slávnostnej náboženskej a kultúrnej atmosfére. Konajú sa zvyčajne každé tri roky.  Pred Lisabonom boli v Paname.

Na Slovensku koordinovala púť mladých Slovákov do Lisabonu Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska. Prípravy sa spustili na vlaňajšom Národnom stretnutí mládeže T22 v Trenčíne.

Zdroje: Vatican News SK, sr. Zuzana Škrinárová, SSS / Vatican News CZ, EN, PL 

_
Aktualizované ( TK KBS, ml; ml ) 20230806003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]