[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež vo Fatime s chorými a väzňami: Panna Mária vždy ukazuje na Ježiša
P:3, 05. 08. 2023 16:35, ZAH

Lisabon/Fatima 5. augusta (VaticanNews) V sobotu 5. augusta v ranných hodinách pápež František opustil Lisabon a priletel do mariánskeho mesta, ktoré navštívil už v roku 2017, aby sa pomodlil ruženec v malej Kaplnke zjavení. Desiatky sa predmodlievali mladí trpiaci rôznymi ochoreniami a väzni.

Biskup Carvalho, predseda Konferencie biskupov Portugalska povedal: „Pripájame sa k modlitbe za mier kvôli vojne na Ukrajine a za mnohé ďalšie krajiny vo svete.“

Z vrcholu fatimskej svätyne, srdca mariánskej úcty v Európe sa okolo 9:40 objavil vrtuľník s pápežom Františkom. Najprv urobil dva okruhy a veľké ticho, ktoré dovtedy zachovávalo približne 200 000 veriacich, ktorí sa tu zhromaždili od svitania (niektorí dokonca už od predchádzajúceho večera), prerušil búrlivý potlesk.

Modlitbe ruženca predchádzala dlhá cesta v papamobile z heliportu, kde pápež pristál o 30 minút skôr. V otvorenom aute prešiel 4,5 km do svätyne, pozdravil a požehnal zástupy veriacich, ktorí pri jeho prejazde mávali rukami, vlajkami a bielymi vreckovkami. Mnohí plakali od dojatia a neskrývali svoje pocity. Z času na čas sa pápež zastavil, aby pozdravil deti, ktoré mu podávali rodičia.

Spev Ave Maria je pozadím pápežovho pomalého príchodu k malej kaplnke. Na invalidnom vozíku, držiac kyticu bielych ruží, pápež František pristúpil k soche Panny Márie. Na niekoľko minút sa zastavil v tichej modlitbe, sám, so sklonenou hlavou a zatvorenými očami.

Svätý Otec František položil k nohám Panny Márie zlatý ruženec, svoj dar pre svätyňu. Kňaz, ktorý viedol modlitbu pripomenul odporúčanie Panny Márie trom pastierikom: „Bratia a sestry, veľa sa modlite!“. Deti a mladí ľudia s postihnutím potom postupne recitujú radostné tajomstvá. Najmä pri štvrtom sa modlia za pokoj a zverujú sa príhovoru Panny Márie.

Biskup diecézy Leiria-Fatima Mons. José Ornelas Carvalho, predseda Portugalskej biskupskej konferencie, vo svojom pozdrave pápežovi povedal: „Pripájame sa k modlitbe Vašej Svätosti za mier, s ktorou sa táto svätyňa hlboko stotožňuje, myslíme pri tom najmä na vojnu na Ukrajine a mnohé ďalšie ohniská konfliktov vo svete, ktoré dramaticky postihli životy a budúcnosť najmä detí a mladých ľudí.“

Pápež sa vo svojom zamyslení zaoberal potrebami ľudstva, ktoré akoby stratilo cestu k pokoju, ale predovšetkým chcel hovoriť o radosti. A o Cirkvi, ktorá „nemôže nebyť domom radosti“, ako zdôraznil v príhovore. Opakuje tak svoje posolstvo pri uvítacom ceremoniáli Cirkvi, ktorá prijíma „todos, todos.... všetkých, všetkých“.

„Cirkev je pohostinná, bez dverí, lebo Cirkev nemá dvere, preto, aby do nej mohol vstúpiť každý. A aj tu môžeme trvať na tom, že každý môže vstúpiť, pretože toto je dom Matky a matka má vždy otvorené srdce pre všetky svoje deti, pre každého, bez vylúčenia. Sme tu pod materinským pohľadom Panny Márie, sme tu ako Cirkev, Matka Cirkev.“

„Panna Mária kráča, nestojí na mieste,“ povedal pápež. „Vždy, keď sa vyskytne nejaký problém,“ dodáva, „ona neotáľa, okamžite prichádza. Ponáhľa sa... Panna Mária sa ponáhľa, aby bola v našej blízkosti. Ponáhľa sa, pretože je matkou. V portugalčine sa hovorí appresada. Panna Mária ,vždy sprevádza, nikdy nie je hlavnou postavou,' zdôrazňuje pápež a napodobňuje dve Máriine „gestá“: objatie na ,privítanie' a vystretý prst, ktorým „ukazuje na Ježiša.“ „Panna Mária vo svojom živote nerobí nič iné, len ukazuje na Ježiša: rob, čo ti povie, nasleduj ho. Toto sú dve gestá: ona každého prijíma a ukazuje na Ježiša.“

„Vo Fatime,“ pokračuje pápež, „sa Mária sprítomnila osobitným spôsobom, pretože v nevere toľkých sŕdc nám svojou prítomnosťou ukazuje na Ježiša. A dnes je tu medzi nami. Dnes ju cítime oveľa bližšie, Máriu, ktorá sa ponáhľa.“ „Ježiš nás tak veľmi miluje, že sa s nami stotožňuje a žiada nás, aby sme s ním spolupracovali. A Mária nám signalizuje to, čo od nás žiada Ježiš: spolupracovať v živote, kráčať s ním“.

Pápež František nás preto vyzýva, aby sme sa pozreli na obraz Panny Márie a položili si jednu otázku: „Na čo mi poukazuje?“ Možno ,v mojom srdci nie je niečo v poriadku.' Pozýva zotrvať pár chvíľ v tichu a spýtať sa: „Matka, čo mi naznačuješ? Čo ťa v mojom živote znepokojuje, čo sa ťa dotýka, čo ťa v mojom živote zaujíma a poukazuješ na to?"

Mária, uzatvára pápež, „je tu a ukazuje na naše srdcia, aby prišiel Ježiš, a tak ako ona ukazuje na Ježiša nám, ona ukazuje Ježišovi naše srdcia. Dnes cítime prítomnosť Márie Matky... Panna Mária Apressada, požehnaj nás všetkých“.

V Lisabone bude dnes večer Svätý Otec predsedať vigílii v parku Tejo s mladými účastníkmi Svetových dní mládeže. Ide o vrcholný moment celého podujatia, na ktorom sa očakáva účasť približne milióna chlapcov a dievčat.

(Pre Slovenskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News podľa článku Salvatoreho Cernuzia spracoval: Martin Jarábek)( TK KBS, Vatican News, mj; ml ) 20230805001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]