[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Komunita Taizé a Chemin Neuf zorganizovali ekumenickú modlitbu za mier
P:3, 04. 08. 2023 12:41, ZAH

Lisabon 4. augusta (E-kai) Komunita Taizé a komunita Chemin Neuf zorganizovali ekumenickú modlitbu za mier v rámci Svetových dní mládeže v Lisabone. V kostole svätého Dominika v historickom centre portugalskej metropoly sa 3. augusta večer zišlo približne 1 500 ľudí vrátane duchovných z rôznych kresťanských denominácií.

Za sprievodu piesne „Laudate omnes Gentes“ niesli v procesii k oltáru Sväté písmo. Vedľa neho bola položená prázdna paténa na znak smútku z rozdelenia a nádeje na budúcu jednotu Kristových nasledovníkov.

Následne za spevu piesne „Jésus, le Christ" zapálili sviečky a svetlo, o ktoré sa podelili účastníci modlitbovej vigílie. Úryvok z evanjelia o milosrdnom Samaritánovi sa čítal vo viacerých jazykoch, a potom, za spevu piesne "Boh je láska" v poľštine, sviečky zhasli a ľudia sa niekoľko minút v tichu modlili.

Po speve "Magnificat" nasledovali modlitbové výzvy, ktoré predniesli duchovní rôznych denominácií, vrátane výzvy za to, aby sme spolu žili ako bratia a sestry. Zároveň bola prečítaná modlitba za jednotu kresťanov a modlil sa Otče náš (každý vo svojom jazyku).

Nakoniec sa slova ujal brat Alois, prior komunity Taizé. V komentári k podobenstve o milosrdnom Samaritánovi zdôraznil, že je jadrom evanjelia. Ubezpečil prítomných, že je to sám Kristus, ktorý na nás hľadí s láskou a prišiel obviazať a zahojiť naše rany, nie nás odsúdiť.

Vyzval k uzdraveniu medzi kresťanmi, ktoré bude možné zažiť aj na ekumenickej predsynodálnej modlitbovej vigílii vo Vatikáne 30. septembra, na ktorú všetkých pozval. Pokračoval v modlitbe za tých, ktorí sa chceli oprieť čelom o ikonu kríža, aby zverili svoje životné bremená Kristovi.

Komunita Taizé počas Svetových dní mládeže pozvala ľudí modliť sa v Kostole svätého Dominika. Komunita Chemin Neuf zasa počas SDM v Lisabone evanjelizuje v Bazilike Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Pred SDM komunita pripravila tri podujatia. (Zdroj: E-kai / Krátené)( TK KBS, ekai; ml ) 20230804028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]