[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätého Otca privítala na Svetových dňoch mládeže aj slovenská výprava
P:3, 04. 08. 2023 09:00, ZAH

Lisabon 4. augusta (TK KBS) Štvrtok na Svetových dňoch mládeže v Lisabone sa niesol v znamení úvodného stretnutia mladých s pápežom Františkom.

Lisabon, SDM, Slovaci

Foto: Archív Rady pre mládež a univerzity KBS

Slovenská výprava odštartovala deň katechézou v kostole Sagrado Coracao v centre Lisabonu. Vyše tisícku mladých poctil svojou prítomnosťou aj slovenský veľvyslanec v Portugalsku Tibor Králik, ktorý ich privítal na portugalskej pôde a poďakoval im za reprezentáciu našej krajiny.

Ústrednou témou slovenskej katechézy bol evanjeliový príbeh svadby v Káne Galilejskej. Zamyslenia, vystúpenia aj diskusia so žilinským biskupom Tomášom Galisom priniesli podnetné myšlienky, ako žiť každodenný život kresťana vo svete.

Biskup Galis pozval účastníkov, aby nechali svoj život premieňať Bohom podľa príkladu Panny Márie. Symbolickým vyjadrením tejto odovzdanosti bolo naliatie vody účastníkov do nádob pred oltár, ktorá symbolizovala všetko, čo si mladí nesú vo svojom živote.

Lisabon, SDM, Slovaci Lisabon, SDM, Slovaci

Foto: Archív Rady pre mládež a univerzity KBS

„Oslovila ma najmä myšlienka, aké dôležité je spoločenstvo – neostávať na svoj život sám, ale kráčať v spoločenstve, ktoré nás posúva vpred a pomáha nám dosiahnuť méty, ktoré by sa nám zdali ako nereálne,“ zhodnotila svoje dojmy študentka Lucia.

Slovenský program vyvrcholil svätou omšou, ktorej predsedal nitriansky pomocný biskup Peter Beňo.

Lisabon, SDM, Slovaci
Foto: Archív Rady pre mládež a univerzity KBS

Hlavným bodom dňa bol uvítací ceremoniál v lisabonskom Parku Eduarda VII. za účasti pápeža Františka. Mladí vytvorili veľmi radostnú atmosféru a park sa zmenil na festival rozmanitosti a jednoty cirkvi.

Najsilnejší momentom ceremoniálu bol príhovor Svätého Otca. František mladým adresoval slová, že ich Boh povoláva po mene. „Znamená to, že nie ste iba číslo, ale tvár. V Cirkvi je miesto pre každého.“ Pápež pozval mladých, aby spolu s ním zopakovali: „všetci, všetci, všetci.“

František tiež zdôraznil mladým, aby spoločne vnímali krásu Božej lásky. „Boh nás miluje takých, akí sme, nie akí by sme chceli byť, alebo akými by nás chcela mať spoločnosť. Sme povolaní a milovaní aj s našimi chybami a obmedzeniami, ale aj s našou túžbou ísť v živote vpred.“

Lisabon, SDM, Frantisek, privitanie
Foto: Vatican News 

Svätý Otec sa po požehnaní rozlúčil s mládežou, s ktorou sa dnes stretne na krížovej ceste.

Fotogaléria

 

Foto: Nicolas Fečunda

TK KBS informovala Mária Budzáková( TK KBS, mbu; ml ) 20230804015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]