[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetové dni mládeže v portugalskom Lisabone sú pod ochranou 13 patrónov
P:3, 03. 08. 2023 11:40, ZAH

Lisabon 3. augusta (TK KBS) Svetové dni mládeže v Lisabone sú pod ochranou 13 patrónov, ktorí podľa slov lisabonského patriarchu „ukázali, že Kristov život vždy napĺňa a zachraňuje mladých ľudí.“ Pochádzajú z mesta, v ktorom sa Svetové dni mládeže konajú alebo pochádzajú z iných geografických oblastí a sú vzorom pre mladých ľudí. Svetové dni mládeže sú predovšetkým výzvou k svätosti pre mladých ľudí.

Pápež František vo svojom posolstve k Svetovým dňom mládeže (SDM) 2018, ktoré sa slávili 25. marca, vyzval mladých ľudí, aby dôverovali svojmu povolaniu, Pánovmu „plánu svätosti a dobroty“ pre každého. Na Svetový deň mládeže v Lisabone 2023 sú mladí ľudia spolu s Pannou Máriou vyzvaní, aby sa prebudili, povstali a zasvätili sa ceste svätosti, ktorá premieňa životy a robí z každého človeka znamenie lásky vo svete.

Svätosť sa rodí a rastie prostredníctvom malých gest. Je to každodenné „áno“ Božej milosti. Je to výzva pre všetkých. „Napríklad: žena ide na trh nakúpiť, stretne suseda, začne sa s ním rozprávať a ozve sa kritika. Ale táto žena si povie: „Nie, nebudem nikoho ohovárať.“ To je krok k svätosti! Potom doma jej dieťa potrebuje hovoriť o svojich snoch, a hoci je unavená, sadne si k nemu a počúva ho s trpezlivosťou a láskou. To je ďalšia posväcujúca obeta! Potom mala chvíľu úzkosti, ale spomenula si na lásku Panny Márie, vzala ruženec a s vierou sa modlila. To je ďalšia cesta k svätosti! Potom vyšla na ulicu, stretla chudobného človeka a zastavila sa, aby sa s ním láskyplne porozprávala. To je ďalší krok,“ píše v apoštolskej exhortácii Gaudete et exsultate Svätý Otec František (16).

Ťažkosti života často vystavujú mladých ľudí ťažkým rozhodnutiam. Ako si vybrať medzi čestnosťou a vytrvalosťou na priamej ceste pravdy, tvrdej práce a viery? Ako zostať pevný vo viere ako pár, keď vám partner navrhuje dosť nejasné spôsoby, ako uspieť v živote? Čo by ste mali robiť, keď čelíte všetkým tým lákavým návrhom a podnetom sľubujúcim prosperitu?

Pripúšťame, že voľby sú niekedy ťažké a pokušenia veľké. Napriek tomu nesmieme zabúdať, že „... srdce Cirkvi je bohaté aj na mladých svätcov, ktorí obetovali svoj život za Krista, mnohí z nich až po mučenícku smrť.“ Sú to mladí ľudia, ktorí „boli vzácnym odrazom mladého Krista, žiarili, aby nás povzbudili a prebudili z nášho spánku.“ Musíme preto zdôrazniť, že „mnohí mladí svätci dali vyniknúť črtám mladosti v celej ich kráse a boli vo svojej dobe skutočnými prorokmi zmeny; ich príklady nám ukazujú, čoho sú mladí ľudia schopní, keď sa otvoria stretnutiu s Kristom,“ uvádza v Christus Vivit.

Treba poznamenať, že „existujú svätci [a blahoslavení], ktorí sa nedožili dospelosti a ktorí nám zanechali svedectvo o inom spôsobe prežívania mladosti.“ Medzi týmito mladými svätcami môžeme uviesť napríklad Dominika Savia, ktorý zomrel ako 14-ročný v roku 1857, svätú Teréziu od Dieťaťa Ježiša, ktorá zomrela vo veku 24 rokov, a dvoch blahoslavených Františka a Jacintu, ktorí zomreli vo veku desať a deväť rokov. Blahoslavená Chiara Badano zomrela v roku 1990 vo veku 18 rokov. Blahoslavený Carlo Acutis zomrel v roku 2006 vo veku 15 rokov. Mária Gorettiová zomrela vo veku 12 rokov v roku 1947 a bola blahorečená pápežom Piom XII. Francisco Marto, vizionár z Fatimy, zomrel vo veku 11 rokov a pápež František ho kanonizoval 13. mája 2017. Jacinta Marto, fatimská vizionárka, zomrela vo veku 10 rokov.

Želaním pápeža Františka je, aby sa všetci títo mladí svätci „spolu s mnohými ďalšími mladými ľuďmi, ktorí často žili evanjelium naplno v tichosti a anonymite, prihovárali za Cirkev, aby bola plná radostných, odvážnych a angažovaných mladých ľudí, ktorí ponúkajú svetu nové svedectvá svätosti,“ uvádza Christus Vivit.( TK KBS, lis; ml ) 20230803023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]