[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež sa v Lisabone stretol so skupinou obetí zneužívania duchovnými
P:3, 03. 08. 2023 07:30, ZAH

Lisabon 3. augusta (VaticanNews) Na apoštolskej nunciatúre pápež František prijal 13 osôb, ktoré sprevádzali niektorí zástupcovia miestnych cirkevných inštitúcií zodpovedných za ochranu maloletých. Stretnutie, ktoré charakterizovala „atmosféra intenzívneho počúvania“, trvalo viac ako hodinu a skončilo sa približne o 20:15.

Vo februári Lusitánska cirkev zverejnila správu Nezávislej komisie pre štúdium zneužívania duchovnými a posilnila svoj záväzok proti tejto pliage.

Večerné stretnutie pápeža Františka so skupinou 13 ľudí, obetí zneužívania príslušníkmi portugalského kléru, trvalo viac ako hodinu a prebiehalo „v atmosfére intenzívneho počúvania“. Oznámil to vatikánsky tlačový úrad s vysvetlením, že stretnutie - posledné stretnutie prvého dňa v Portugalsku - sa uskutočnilo „na záver inštitucionálnych a cirkevných stretnutí“ a skončilo sa krátko po 20:15.

Pápež prijal skupinu na apoštolskej nunciatúre v Lisabone, ktorá je jeho rezidenciou počas týchto dní 42. apoštolskej cesty Svetových dní mládeže. Sprevádzali ich aj niektorí predstavitelia portugalských cirkevných inštitúcií, ktorí majú na starosti ochranu mladistvých a boj proti tejto pohrome Cirkvi. O jednom zo „škandálov“, ktoré „znetvorili jej tvár“, hovoril pápež počas slávenia vešpier s miestnym duchovenstvom v kláštore „Mosteiro dos Jeronimos“.

Správa Cirkvi v Portugalsku

Vo februári minulého roka bola v Lisabone zverejnená záverečná správa Nezávislej komisie pre skúmanie sexuálneho zneužívania maloletých v Katolíckej cirkvi v Portugalsku, ktorá potvrdila 512 svedectiev z celkového počtu 564 prijatých svedectiev týkajúcich sa prípadov, ku ktorým došlo v rokoch 1950 - 2022. Správu oznámila Stála rada Portugalskej biskupskej konferencie počas zasadnutia v decembri 2022. Pri tej istej príležitosti bola zverejnená správa o mimoriadnom zhromaždení biskupov krajiny na Pyrenejskom polostrove, ktoré sa uskutočnila 3. marca 2023 s cieľom analyzovať štúdiu o zneužívaní vypracovanú nezávislou komisiou.

Plenárne zasadnutie vo Fatime

Zhromaždenie sa konalo vo Fatime a biskupi sa na ňom zaviazali „zdvojnásobiť svoje úsilie“ v boji proti týmto zločinom v Cirkvi. Na tento účel predseda Konferencie biskupov Portugalska biskup José Ornelas oznámil zapojenie rôznych diecéz a rehoľných inštitúcií spolu s diecéznymi biskupmi a vyššími predstavenými. Konferencia biskupov Portugalska potom ubezpečila „existujúce štruktúry“ v Cirkvi o „duchovnej, psychologickej a psychiatrickej“ podpore obetiam sexuálneho zneužívania a v nóte oznámila, že biskupi dajú „viditeľné znamenie“ svojho záväzku voči obetiam tým, že zorganizujú „spomienkovú slávnosť počas Svetového dňa mládeže“.

Stála rada biskupskej konferencie sa potom v polovici apríla opäť zišla vo Fatime, aby zopakovala záväzky, ktoré Cirkev prijala, aby sa „správanie a postoje z minulosti neopakovali“. Dňa 20. apríla sa potom konal Národný deň modlitieb za obete sexuálneho zneužívania, zneužívania moci a zneužívania svedomia v Cirkvi; biskupi tiež oznámili vytvorenie Sprievodnej skupiny, ktorá bude sprevádzať obete zneužívania a ktorej bude predsedať psychologička Rute Agulhasová.

Salvatore Cernuzio - Vatikán / Preklad Martin Jarábek

Aktualizované (9:00) ( TK KBS, VaticanNews, sc, mj; ml ) 20230803018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]