[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vydavateľstvo Nové mesto prináša knihu Chiary Amiranteovej Vnútorný pokoj
P:3, 02. 08. 2023 12:38, DOM

Bratislava 2. augusta (TK KBS) Po knižnom debute Zostane len láska od talianskej autorky Chiary Amiranteovej vychádza vo Vydavateľstve Nové mesto jej ďalšia publikácia Vnútorný pokoj. Tentoraz sa Chiara nesústredila primárne na prerozprávanie svojho osobného príbehu, ale na praktické rady a návody, ako nájsť vnútorný pokoj v každodennosti.

Novodobá pandémia

Téma vnútorného pokoja, ktorú Chiara v knižnej novinke rozvíja, naberá v súčasnej uponáhľanej dobe čoraz viac na dôležitosti. Ľudí, ktorí prepadajú úzkostiam, strachom a negatívnym myšlienkam, stále pribúda a tým urgentnejšia sa javí potreba nájsť spôsob, ako sa voči tejto „pandémii duše“ účinne brániť.

Trpkým ovocím tejto novodobej pandémie je úzkosť, v dôsledku ktorej sa podľa autorkiných slov v spomínanej knihe „množia negatívne myšlienky a stavy duše, ako je strach, neistota, hnev, frustrácia, bolesť, nepokoj, vyčerpanosť, bezmocnosť, osamelosť“. V jednotlivých kapitolách postupne približuje rôzne etapy „spiriterapie“, čiže duchovnej terapie, ktorej cieľom je oslobodiť sa od obáv, strachu a negatívnych myšlienok a rozvíjať umenie milovať, aby sme získali pokoj srdca.

Čítajúc z kroniky vlastného života sa Chiara v knihe delí o návyky, ktoré pomohli jej osobne i mnohým ďalším ľuďom vyslobodiť sa zo zovretia negatívnych myšlienok.

Tento pokoj je darom, ktorý sa Chiara naučila pestovať na základe vlastných, často bolestivých životných skúseností, spojených najmä s jej vždy veľmi neistým zdravotným stavom a s častými vyhrážkami smrťou, ktorým pri vytrhávaní ľudí z podsvetia čelila. Čítajúc z kroniky vlastného života sa Chiara v knihe delí o návyky, ktoré pomohli jej osobne i mnohým ďalším ľuďom „vyslobodiť sa zo zovretia negatívnych myšlienok, čo najlepšie prežívať každý okamih, prekonať úzkosť, stres a podmieňujúce strachy a čoraz rýchlejšie premieňať negatívne stavy duše na pozitívne“.

Ako Chiara v knihe priznáva, najväčším zázrakom pre ňu nebolo fyzické uzdravenie z očnej choroby, ale zistenie, že existuje pokoj, ktorý je silnejší ako beznádej.

Odhaliť skutočnú príčinu bolesti

Ako Chiara v knihe priznáva, najväčším zázrakom pre ňu nebolo fyzické uzdravenie z očnej choroby, ale zistenie, „že existuje pokoj, ktorý je silnejší ako beznádej, a trvá, aj keď je kríž taký ťažký, že nás tlačí k zemi a nedokážeme vstať“. Toľko krížov, s ktorými sa Chiara stretla v záhyboch tvárí „ľudí noci“, predurčilo jej poslanie prinášať uzdravenie, vnútorný pokoj a nádej mnohým, ktorí sa stali súčasťou jej komunity Nové horizonty.

Program „spiriterapie“, zakorenený v Chiarinej existenciálnej skúsenosti, vedie čitateľa k postupnému odbúravaniu nesprávnych návykov, ktoré mu spôsobujú vnútornú nepohodu, a zároveň sa snaží liečiť rany srdca, aby mohla zažiariť božská iskra, ktorá prebýva v duši každého človeka a ktorá je zároveň pozvaním do krásneho, radostného a plnohodnotného života.

Toľko krížov, s ktorými sa Chiara stretla v záhyboch tvárí „ľudí noci“, predurčilo jej poslanie prinášať uzdravenie, vnútorný pokoj a nádej.

Spiriterapia je cestou, ktorá si vyžaduje vytrvalosť, odhodlanie, túžbu klásť si otázky a konfrontáciu v terapeutických skupinách, aby sme sa trpezlivo učili umeniu očisťovať si srdce od „hlbokých rán, nerestí, závislostí, viac či menej silných ,reťazí‘, ktoré sú prekážkami a niekedy nás nevedomky zneschopňujú v dávaní a prijímaní lásky“.

Chiara rozvíja tézu, že láska k sebe je východiskovým bodom pre schopnosť milovať druhých. Preto odporúča najprv sa zmieriť so zraneným dieťaťom v sebe, prijať vlastnú históriu a odhaliť skutočnú príčinu svojej bolesti, ktorú často obmedzujeme na hľadanie nejakého obetného baránka alebo „anestetika“ bez identifikácie hlboko zakorenených príčin.

Na dosiahnutie pokroku na takejto ceste je potom potrebné oslobodiť sa od odsudzujúcich myšlienok o druhých, naučiť sa po špičkách vstupovať do ich príbehov a slabostí a hľadať „vzácnu perlu, ktorá je ukrytá v srdci každého človeka“. Potrebujeme sa vymaniť z nekonečného cyklu obáv, úzkostí a nadmerného stresu aj prostredníctvom športu, modlitby a meditácie, sústrediť sa na svoje priority, aby sme sa nenechali zahltiť vecami, ktoré treba urobiť, aby sme vedeli zostať „tu a teraz“ vo svetle poslania, ktoré nám zveril Boh.

Chiara nedáva len teoretické pokyny na uzdravenie vlastného vnútra, ale ponúka praktické cvičenia s cielenými otázkami na rozjímanie, modlitbu srdca a osobnú meditáciu.

Je potrebné zanechať podmienené strachy, ako napríklad strach z chýb, z toho, že nebudeme prijatí, že sklameme očakávania druhých, a naučiť sa umeniu nadhľadu prostredníctvom sebakritiky a štipky zdravého humoru.

Stručne povedané, v tomto svižnom knižnom zväzku Chiara nedáva len teoretické pokyny na uzdravenie vlastného vnútra, ale ponúka praktické cvičenia s cielenými otázkami na rozjímanie, modlitbu srdca a osobnú meditáciu, sprevádzané „slovami svetla“ prevzatými z Božieho slova, ktoré majú podporiť autentickú skúsenosť, odhaľujúcu Kristov pokoj na každodennej ceste každého človeka.

Chiara Amiranteová predstavuje svoju novú knihu Vnútorný pokoj.

_
Zdroj: nm.sk( TK KBS, nm; ml ) 20230802023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]