[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František pristál v Lisabone, začala sa 42. apoštolská cesta
P:3, 02. 08. 2023 11:00, ZAH

Lisabon 2. augusta (VaticanNews) Pápež František začal svoju 42. apoštolskú cestu spojenú s účasťou na Svetových dňoch mládeže v portugalskom Lisabone. Začali sa v utorok 1. augusta a potrvajú do nedele 6. augusta. V hlavnom meste krajiny, ktorá sa rozprestiera na troch svetadieloch, privítali Svätého Otca mladí z celého sveta s nadšením.

Odlet z Ríma

Lietadlo, ktorým pápež František odišiel z Ríma, odštartovalo z rímskeho letiska Fiumicino o 8:00. O tri hodiny neskôr mal prílet do Lisabonu, kde sa zúčastní na Svetových dňoch mládeže, ktoré sa začali v utorok 1. augusta. Pred odletom pápež pozdravil zástupcov najmladšej a najstaršej generácie v Dome svätej Marty.

Pápež František pricestoval do Lisabonu, kde ho už niekoľko dní čaká viac ako milión mladých ľudí z piatich kontinentov, aby oslávili XXXVII. svetový deň mládeže. Svetové dni mládeže, ktoré sa začali otváracou svätou omšou. Pápež František zostane v portugalskej metropole do nedele 6. augusta.

Airbus, ktorým cestoval, je súčasťou flotily Ita Airways, ktorá má nulový vplyv na životné prostredie z hľadiska emisií CO2. Vzlietol o 8:00 ráno z letiska Fiumicino, kde pápeža privítal starosta mesta Fiumicino a ďalší miestni predstavitelia.

Dnes ráno ešte pred odchodom na letisko pápež František privítal v Dome sv. Marty skupinu, ktorá prišla v sprievode pápežského almužníka kardinála Konrada Krajewského.

Medzi 15 osobami  bolo „niekoľko dievčat a chlapcov, ktorí sa nachádzajú v centre na liečbu závislostí, a preto sa nemôžu zúčastniť na Svetových dňoch mládeže“. Spolu s nimi prišli aj traja starí rodičia so svojimi vnúčatami. „Toto stretnutie, ako aj Svetový deň starých rodičov a seniorov, ktorý sa nedávno slávil, zdôrazňuje puto medzi generáciami, ktoré sa môžu navzájom podporovať a učiť sa jeden od druhého“, vysvetlila Svätá stolica v komuniké.

Privítanie v Lisabone

Zdroj: Vatican News 

Pápež František pristál o 9:43 miestneho času (10:43 v Taliansku) na leteckej základni Figo Maduro v Lisabone, kde začal svoju 42. zahraničnú cestu, druhú v Portugalsku. Prvýkrát krajinu navštívil v máji 2017 pri príležitosti stého výročia zjavení Panny Márie vo Fatime. Teraz prišiel na 37. svetové dni mládeže s miliónom mladých ľudí, ktorí sa v krajine očakávajú.

Pápeža na palube lietadla privítal apoštolský nuncius v Portugalsku Mons. Ivo Scapolo; pri východe z lietadla stál okrem dvoch detí v tradičných odevoch s kyticami kvetov aj prezident republiky Marcelo Rebelo de Sousa. 

Potom sa pápež a prezident presunuli do VIP salónika v hangári, kde sa predstavili obe delegácie, portugalská a vatikánska, a kde sa potom pápež zdržal s Rebelom de Sousom, s ktorým sa čoskoro opäť stretol v Národnom paláci v Beléme, oficiálnom sídle hlavy štátu, na uvítacom ceremoniáli a zdvorilostnej návšteve prezidenta. Ten v utorok pri príležitosti návštevy pápeža Františka vyhlásil zákon o amnestii.

Svätého Otca vítalo v Lisabone popri cestách množstvo Portugalčanov i záplavy mladých z celého sveta. Po 13. hodine nášho času pápež predniesol svoj prvý príhovor adresovaný štátnym a občianskym predstaviteľom krajiny a diplomatickému zboru v Kultúrnom centre Belém.

Po obede prijal pápež na Apoštolskej nunciatúre predsedu Zhromaždenia republiky Augusta Ernesta dos Santosa Silvu a predsedu vlády Antónia Costu. Posledným stretnutím dňa boli vešpery v kráľovskom kláštore Santa Maria di Belém s miestnym duchovenstvom, kde pápež predniesol homíliu.

Krajina na troch svetadieloch

Portugalsko sa rozprestiera na troch svetadieloch, a to vďaka africkému súostroviu Madeira a ostrovom Flores a Corvo patriacim k Americkému kontinentu. Súčasťou krajiny sú aj európske Azorské ostrovy. Na území Portugalska sa nachádza aj najzápadnejšia časť kontinentálnej Európy Il Cabo da Roca.

Z histórie tejto vyše 10 miliónovej krajiny, ktorú si od 8. do 12. storočia podrobili moslimovia, sú známe predovšetkým geografické objavy portugalských moreplavcov. Tie najvýznamnejšie sú zo začiatku 15. storočia. Portugalci mali tiež prvenstvo v obchode s koreninami a Portugalské kráľovstvo bolo prvým koloniálnym kráľovstvom na svete a ako prvé získalo zaoceánske kolónie. Nezávislosť svojim africkým kolóniám i Východnému Timoru krajina dala v roku 1975, po páde autoritárskeho režimu Antonia de Oliveiru Salazara. Makao bolo prinavrátené Číne v roku 1999.

Lisabon - takmer trojmiliónové hlavné mesto, ktoré je dejiskom SDM, bolo v roku 1775 zničené jedným z najdevastujúcejších zemetrasení v histórii, 9. stupňa Richterovej škály, po ktorom nasledovalo tsunami a rozsiahle požiare, čo zničilo väčšinu mesta.

Okrem portugalčiny je oficiálnym jazykom aj mirandčina, ktorá sa používa na severe krajiny. 88% obyvateľstva sa hlási ku katolíckej viere, ateistov je 6,8% a 3,3% sú kresťania iných denominácií.

Cirkev je v Portugalsku rozčlenená do 21 cirkevných oblastí. Má 47 biskupov, vyše 3200 kňazov a vyše 3800 rehoľných sestier.

List karmelitána

Dva týždne pred začatím SDM Pablo, 21-ročný Španiel, zomrel na Ewingov sarkóm, ktorým trpel od svojich 16 rokov. Pred smrťou vstúpil do karmelitánskeho rádu „in articulo mortis“. Napísal Svätému Otcovi list, v ktorom opisuje postupovanie svojej choroby a delí sa o svedectvo viery. Pápežovi ho doručila počas letu do Lisabonu reportérka Rádia Cope Eva Fernándezová.

Pablo Alonso María de la Cruz Hidalgo vedel, že nádor mu neumožní zúčastniť sa na SDM, keď sa pápež stretne s tisíckami mladých ľudí. Nevedel, či bude ešte nažive alebo už v nebi, v blízkosti toho, ktorého nazýval „Milovaný“, v blízkosti Ježiša, ktorý ho „utešil a urobil šťastným“!

V liste pápežovi Pablo píše: „Neviem, či keď dostanete tento list, budem vás môcť sprevádzať v modlitbe, alebo ma Boh vo svojom nekonečnom milosrdenstve už povolá. V tom prípade dúfam, že mi dovolí, aby som vám podal ruku z neba“. Pablo zomrel 15. júla, už ako karmelitán „in articulo mortis“, keď zložil sľuby vo svojej izbe v nemocnici Hospital Clínico v Salamanke.

Jeho príbeh sa počas letu do Lisabonu dostal do rúk pápeža vďaka známej redaktorke španielskeho vysielania Rádia Cope, ktorá pri každej apoštolskej ceste vyniká osobitným výberom darov pre Svätého Otca. Tentoraz je to viac ako dar, je to svedectvo života mladého muža s jasnosťou viery. Sám Pablo navrhol pamiatku pre pozostalých na svoj pohreb: kvetinový kríž s nápisom „Strom večného života ako znak nádeje, pretože na ňom spočinul sám tvorca Života“.

Choroba je stretnutie s Bohom

Pablovi, ktorý sa narodil 26. júla 2001 v Salamanke, diagnostikovali Ewingov sarkóm vo veku 16 rokov. Bolo to obdobie veľmi ťažkých skúšok, počas ktorých však mladý muž povedal, že pocítil Božie volanie k zasvätenému životu a začal sa modliť najmä za obrátenie mladých ľudí, „aby spoznali Božiu lásku, ktorá sa prejavuje v Ježišovi v Eucharistii, a za jednotu Cirkvi“.

V liste pápežovi spomína Pablo na roky svojej choroby slovami: „Som si vedomý, že všetko má v Božom pláne svoj dôvod. Medzi vzostupmi a pádmi, lepšími a horšími dňami a s veľkým očisťovaním prostredníctvom choroby sa dnes pozerám na svoj život a môžem vyznať, že som bol a som šťastný (...) Objavil som, že stredobodom môjho života nie je choroba, ale Kristus“. Svojim priateľom, rodine, bratom karmelitánom Pablo svedčil: „Cez utrpenie v chorobe som sa stretol s Bohom a cez smrť v chorobe pôjdem k nemu. A za to mu ďakujem“.

V liste Pablo napokon napísal, že by sa rád zúčastnil na SDM v Lisabone, aby sa stretol s pápežom i s mnohými mladými z celého sveta. A dodal: „Zo skúsenosti viem, že nikto nemôže uhasiť vnútorný oheň, ktorý môže mať mladý človek zamilovaný do Ježiša. Modlím sa k Pánovi, aby tento oheň Božej lásky horel v Lisabone, a ako by som si želal, aby mladí ľudia spoznali Ježiša, môjho Milovaného! (...) Fyzicky som bez síl, ale spoločenstvo svätých mi umožní zúčastniť sa s vami hlbšie a bližšie“.

Lisabon, SDM, karmelitan

Stretnutie s novinármi

Ako je zvykom, pápež pozdravil novinárov zo zahraničných novín, ktorí ho sprevádzajú na jeho 42. apoštolskej ceste. Spolu s nimi pripomenul, že ide o štvrtý Svetový deň mládeže, ktorý zažil od vôbec prvého podobného stretnutia v Riu de Janeiro v roku 2013.

„Zdá sa, že v Lisabone je viac ako milión mladých ľudí, na tomto Svetovom dni mládeže sa omladnem". Tieto slová pápeža Františka zazneli počas letu, ktorý ho priviezol do Lisabonu, a podelil sa o ne s viac ako 70 novinármi z rôznych medzinárodných denníkov, ktorí ho sledujú na tejto 42. apoštolskej ceste.

„Veľmi vám ďakujem za vašu spoločnosť a vašu prácu, teraz sa vás pokúsim pozdraviť jedného po druhom," povedal pápež František.

Štvrtý svetový deň mládeže

Cesta, ktorá sa začína dnes a potrvá do nedele 6. augusta, prichádza len niekoľko dní po desiatom výročí Františkovej vôbec prvej zahraničnej cesty, do Ria de Janeiro v júli 2013, niekoľko mesiacov po jeho zvolení. Aj v tomto prípade išlo o Svetové dni mládeže; František potom zažil takéto stretnutie v Krakove v roku 2016 a v Paname v roku 2019.

„Toto je štvrtý Svetový deň mládeže, pokračujme v hluku," povedal pápež žartovne novinárom, ktorých postupne zdravil, zatiaľ čo niektorí z nich mu odovzdávali darčeky.

Lisabon, SDM, media

Poľským novinárom, ktorí sa ho pýtali na jeho ďalšie cesty, František odpovedal: „Rád by som sa vrátil," v narážke na svoju cestu do Poľska pred siedmimi rokmi. Pokiaľ ide o vyšetrovanie prípadov zneužívania v Peru, ktoré začala Svätá stolica, pápež František ubezpečil: „Pokračujeme".

Zdroje: Vatican News CZ / SK / PL / EN 

Program / Dossier TK KBS

_
Aktualizované (18:30)



( TK KBS, VaticanNews; ml ) 20230802021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]