[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ukrajinská mládež začala Svetové dni mládeže v portugalskej Fatime
P:3, 02. 08. 2023 11:40, ZAH

Fatima 2. augusta (E-kai) Tisíce účastníkov Svetových dní mládeže navštívilo fatimskú svätyňu. V utorok tam dorazila špeciálna skupina - mladí ľudia z Ukrajiny. V sobotu príde aj samotný pápež. Práve vo Fatime zaznie osobitná prosba o mier. Organizátori cesty skupiny mladých ľudí z Ukrajiny zdôrazňujú, že má charakter púte, keďže mladí ľudia nesú bremeno súčasnej vojny a chcú zveriť seba i svoju krajinu Bohu. Práve preto si ako zastávku na dlhej ceste do Lisabonu vybrali Lurdy a Fatimu.

„Púťou do Fatimy vlastne priamo začíname Svetové dni mládeže," zdôraznil o. Waldemar Pawelec SAC, jeden z organizátorov cesty. „Prosíme vás o modlitbu za nás, za všetky skupiny, aby sme tu boli v bezpečí. A tiež sa modlíme a pamätáme vždy, každý deň, na Ukrajinu a na všetko, čo sa tam deje," dodal pallotín.

Prosbu o mier prednesie pápež František v sobotu vo Fatime. Tu nadobudne osobitný rozmer. Mária sa totiž zjavila trom pastierikom v čase, keď prebiehala tragédia prvej svetovej vojny. Vyzvala k obráteniu a osobitne spomenula Rusko, ktoré sa čoskoro stalo komunistickou krajinou. Ako pripomenul páter Carlos Cabecinhas, rektor svätyne, pred rokom, keď Rusko zaútočilo, František chcel, aby sa akt zasvätenia Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie uskutočnil aj vo Fatime.

„Pre našu svätyňu je návšteva pápeža vždy významnou a veľmi dôležitou udalosťou. Svätý Otec František tu bol na sté výročie zjavení v roku 2017 a teraz sa chce do Fatimy vrátiť. Verím, že sa chce vrátiť predovšetkým preto, aby sa modlil za mier. Súčasťou fatimského posolstva je práve výzva modliť sa za mier. Pápež 25. marca minulého roka zveril Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie a poslal sem do Fatimy svojho legáta, kardinála Krajewského, aby aj tu vykonal akt zverenia. Pre pápeža je toto miesto miestom modlitby za mier.

A on ju tu, obklopený chorými mladými ľuďmi, bude obetovať v Kaplnke zjavení. Bude to mimoriadne dôležitý moment počas týchto Svetových dní mládeže. Je dôležité dodať, že v týchto dňoch sem prichádzajú tisíce mladých ľudí a môžete to vidieť aj vy. Navštevujú fatimskú svätyňu, aby spoznali toto miesto a vypočuli si posolstvo Panny Márie. Ona nám tu hovorí o ústrednom mieste, ktoré musí Boh zaujímať v našom živote. Toto je posolstvo, ktoré tu mladí ľudia nachádzajú," povedal rektor fatimskej svätyne pre Vatikánsky rozhlas.( TK KBS, VaticanNews PL; ml ) 20230802020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]