[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začali sa Svetové dni mládeže 2023, do Lisabonu pricestuje Svätý Otec
P:3, 01. 08. 2023 16:50, ZAH

Vatikán/Portugalsko 1. augusta (VaticanNews) Pápež František sa už v stredu vyberie do Portugalska pri príležitosti 37. svetových dní mládeže, ktoré sa budú konať na tému: «Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa» (Lk 1,39). Ide o 42. zahraničnú cestu pápeža Františka, ktorý za desať rokov pontifikátu navštívil už 60 krajín. Do Portugalska zavítal už v roku 2017 pri príležitosti stého výročia zjavení Panny Márie.

Harmonogram apoštolskej cesty do Portugalska pri príležitosti SDM

Svätý Otec sa v pondelok popoludní v Bazilike Santa Maria Maggiore pomodlil pred ikonou Panny Márie „Salus Populi Romani“, aby jej zveril svoju nadchádzajúcu apoštolskú cestu, ako aj „tisíce mladých ľudí, s ktorými sa v nasledujúcich dňoch stretne“.

V Portugalsku a vo Fatime - na „mieste, kde sa Márii zverujú veľké bolesti sveta“ - boli pred pápežom Františkom traja ďalší pápeži: sv. Pavol VI., sv. Ján Pavol II., ktorý krajinu navštívil štyrikrát i Benedikt XVI., ktorý navštívil mariánsku svätyňu pri príležitosti 10. výročia blahorečenia malých pastierikov Františka a Hyacinty.

Prvé SDM po pandémii

Ide o prvé SDM po pandémii. Pôvodne sa mali konať v roku 2022, ale kvôli pretrvávajúcej pohotovostnej zdravotníckej situácii boli preložené na tento rok. Vyše 330 tisíc mladým z 200 krajín sveta a 20 tisíc dobrovoľníkom zo 150 národov bude na SDM duchovne asistovať 700 biskupov, 20 kardinálov a množstvo kňazov.

Pápež František vysloví počas svojej cesty celkovo jedenásť verejných prejavov, z toho deväť príhovorov a dve homílie. Iba prvá z nich bude prednesená v taliančine, ostatné budú v španielčine.

Modlitba za mier a možné stretnutie s obeťami zneužívaní

Ako uviedol pri predstavovaní cesty novinárom vatikánsky hovorca Matteo Bruni, v centre modlitieb na týchto Svetových dňoch mládeže bude určite mier. V odpovedi na otázky nepotvrdil, ale ani nevylúčil stretnutie pápeža s mladými Rusmi a Ukrajincami. Na otázku, či sa plánuje stretnutie s obeťami pedofílie, vatikánsky hovorca odpovedal: „Ak sa tieto stretnutia uskutočnia, budú sa konať dôverným spôsobom, aby sa uľahčil proces uzdravovania obetí. Ak by k stretnutiu malo dôjsť, správy o ňom budú poskytnuté po jeho uskutočnení“.

Vatikánska bazilika povzbudzuje k modlitbe za SDM

V Bazilike sv. Petra budú v čase SDM osobitne pamätať na mladých ľudí zídených v Lisabone. Od 1. do 6. augusta sú pútnici prichádzajúci do Baziliky svätého Petra vo Vatikáne pozývaní zapojiť sa do modlitby za mladých ľudí zhromaždených v portugalskom hlavnom meste so Svätým Otcom Františkom. Ide o sväté omše a každodennú eucharistickú adoráciu v Kaplnke Najsvätejšej sviatosti.

Pútnikom vstupujúcim na adoráciu pri vchode do kaplnky pripomína túto mimoriadnu udalosť oznam s pokynmi, ako si stiahnuť oficiálne texty modlitby Svetových dní mládeže v rôznych jazykoch.

Program prvého dňa

Svätý Otec odletí z rímskeho letiska Fiumicino krátko pred ôsmou hodinou ráno. Prílet do Lisabonu je naplánovaný na 11:00 hodinu nášho času (10. hodinu tamojšieho času). V hlavnom meste krajiny ho čaká návšteva u prezidenta republiky, stretnutie s predstaviteľmi krajiny a diplomatickým zborom, kde prednesie príhovor a večer vešpery s biskupmi, kňazmi a rehoľníkmi v kláštore, kde prednesie homíliu.

Paolo Ondarza, Zuzana Klimanová - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, po, zk; ml ) 20230801018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]