[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Clemente: SDM sú predovšetkým dielom portugalskej mládeže
P:3, 01. 08. 2023 14:10, ZAH

Portugalsko 1. augusta (E-kai) Svetové dni mládeže Lisabon 2023 "sú predovšetkým dielom portugalskej mládeže", čo potvrdzuje, že táto generácia, "Generácia 2023", predstavuje tvár "konkrétnej nádeje", povedal lisabonský kardinál-patriarcha Manuel Clemente počas prvej tlačovej konferencie pri príležitosti Svetových dní mládeže Lisabon 2023, ktoré sa začínajú dnes.

„Som si istý, že táto skúsenosť odhodlania, služby, angažovanosti toľkých tisícov mladých ľudí a jednotlivcov nepominie a vytvorí generáciu "Generácia 2023", ktorú budú tvoriť tieto desaťtisíce mladých ľudí," zdôraznil kardinál. Kardinál-patriarcha Lisabonu povedal, že títo mladí ľudia sú „tvárou konkrétnej nádeje", ktorá poznačí nielen portugalskú spoločnosť, ale aj novinárov a odborníkov na komunikáciu v mediálnom centre Svetových dní mládeže, ktoré sa nachádza v pavilóne Carlosa Lopesa v Parque Eduardo VII.

Kardinál Manuel Clemente vysvetlil, že Svetové dni mládeže Lisabon 2023 „sú v prvom rade dielom portugalskej mládeže", pričom spolupracujú ľudia, ktorí sú „už dlhšie mladí".  „Na tom, aby sa Svetové dni mládeže mohli uskutočniť sa mimoriadne podieľajú desaťtisíce ľudí, najmä mladých," zdôraznil a poukázal na ich zapojenie vo farnostiach a rôznych oblastiach cirkevnej organizácie, vo vikariátoch, arcibiskupstvách, na diecéznej úrovni a v Diecéznom organizačnom výbore (LOC), z ktorých niektorí začali svoju prácu už pred tromi rokmi.

Kardinál pripomenul, že jeho „list pápežovi Františkovi s návrhom na organizáciu Svetových dní mládeže v Lisabone" pochádza z roku 2017 a že biskupi Portugalskej biskupskej konferencie „z času na čas hovorili, že by bolo dobré zorganizovať Svetové dni mládeže v Portugalsku.“ V tejto súvislosti zdôraznil, že rozhodujúce bolo aj „povzbudenie a dokonca tlak" zo strany rôznych mládežníckych iniciatív a organizácií v Portugalsku, ktoré sú „veľmi dôležitou oblasťou reality", či už v univerzitnom prostredí, ako skupiny spojené s inštitútmi, diecézami. „Tlak bol veľmi veľký," zdôraznil.

„Bolo tiež potrebné, aby portugalský štát a obce uznali, že je to vo verejnom záujme, v národnom záujme," vysvetlil a dodal, že sa uskutočnili stretnutia s prezidentom, vládou a obcami, kde sa Svetové dni mládeže konajú. „Bez ohľadu na politické farby boli všetci veľmi, nielen súhlasne, ale aj nadšene naladení na organizovanie Dňa, a to aj vtedy, keď sa menili starostovia," dodal. 

Svetové dni mládeže, ktoré hostí Portugalsko, sa začína dnes a potrvá do nedele. Zišli sa na ňom už státisíce účastníkov, ktorí sa zúčastňujú na mnohých náboženských a kultúrnych podujatiach. V stredu sa k nim pripojí aj pápež František. „A vždy s veľmi veľkým počtom mladých ľudí," povedal kardinál Clemente a pripomenul široký záber podujatia, ktoré sa už dostalo na štyri kontinenty, ale do Afriky ešte nedorazilo. S odkazom na Svetové dni mládeže v Lisabone hierarcha vysvetlil, že „tento týždeň sa už začal", o čom svedčí púť ich dvoch symbolov, kríža a ikony Panny Márie, cez 21 portugalských diecéz, ako aj v iných krajinách. „Bolo to niečo veľmi prekvapujúce, príklon ľudí k prijatiu symbolov bol všeobecne nákazlivý a horlivý. Prekonalo to naše najsmelšie očakávania," povedal kardinál Clemente.

Na prvej tlačovej konferencii Svetových dní mládeže Lisabon 2023 sa zúčastnil aj národný koordinátor púte dvoch symbolov Svetových dní mládeže a "Dní v diecézach", týždňa, ktorý sa dnes končí v 17 diecézach Portugalska. „Všetky podujatia boli veľkým prejavom mladých, chvíľami vyjadrenia; chvíľami, ktoré boli veľmi zvláštne a významné," povedal páter Filipe Diniz. Riaditeľ Národnej komisie pre pastoráciu mládeže, ktorý mal na starosti aj týždeň "Dní v diecézach", povedal, že "bolo zaujímavé vidieť radosť mladých ľudí", viac ako 67 000 pútnikov z krajín rôznych kontinentov, ktorí boli v 17 diecézach. „Neboli sme ľahostajní, spoločnosť sama nebola ľahostajná," povedal kňaz diecézy Coimbra, ktorý mal možnosť navštíviť niektoré diecézy od 26. júla.

Doteraz sa uskutočnilo 14 medzinárodných ročníkov Svetových dní mládeže - ktoré sa striedajú s každoročnými oslavami v jednotlivých katolíckych diecézach - Rím (1986), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Čenstochová (1991), Denver (1993), Manila (1995), Paríž (1997), Rím (2000), Toronto (2002), Kolín (2005), Sydney (2008), Madrid (2011), Rio de Janeiro (2013), Krakov (2016) a Panama (2019).( TK KBS, ekai; ml ) 20230801013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]