Vatikán 31. júla (VaticanNews) Vatikánske astronomické observatórium „Specola Vaticana“ v Castel Gandolfe pri Ríme bude od 3. augusta otvorené verejnosti. Prehliadky s odborným sprievodcom budú organizované v spolupráci s Vatikánskymi múzeami, ktoré už v Castel Gandolfe ponúkajú návštevu niekdajšieho pápežského letného sídla i priľahlé pápežské záhrady.
Skúsení astronómovia ukážu návštevníkom observatória staroveké a moderné astronomické prístroje, vzácne texty, mesačné kamene, tematické umelecké diela a niektoré vzácne vzorky meteoritov. Vrcholom prehliadky bude návšteva stále funkčných historických ďalekohľadov inštalovaných v dvoch Barberiniho kupolách, ktoré je možné otvoriť a otáčať pre pozorovanie hviezd.
Z histórie vatikánskeho observatória
Specola Vaticana je vedecký výskumný ústav Svätej stolice. Jeho počiatky siahajú do konca 16. storočia, keď v roku 1578 pápež Gregor XIII. pozval jezuitských astronómov a matematikov z Rímskeho kolégia, aby pripravili reformu kalendára, ktorá bola následne vyhlásená v roku 1582. Specola fungovala vo Vatikáne niečo vyše 40 rokov, no začiatkom 30. rokov 20. storočia sa v dôsledku nárastu elektrického osvetlenia spolu s rastom mestskej zástavby hlavného mesta stala obloha v Ríme takou jasnou, že astronómovia neboli schopní skúmať najslabšie viditeľné hviezdy. Z tohto dôvodu Pius XI. nariadil, aby sa observatórium presťahovalo do jeho letného sídla v Castel Gandolfe.
V roku 1981 bolo v Tucsone (Arizona, USA) založené druhé výskumné stredisko, „Výskumná skupina Vatikánskeho observatória“ (Vatican Observatory Research Group), a v roku 1993 Specola v spolupráci so Stewardovým observatóriom dokončila výstavbu Vatikánskeho teleskopu s pokročilou technológiou (VATT) na hore Graham (Arizona, USA). Dnes Specola Vaticana spolupracuje s mnohými medzinárodnými astronomickými inštitúciami a je členom Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) a Medzinárodného centra pre relativistickú astrofyziku (ICRA). Od roku 1986 organizuje letnú školu astronómie v Castel Gandolfo.
Zuzana Klimanová - Vatikán