India 26. júla (VaticanNews) Konferencia katolíckych biskupov Indie odsudzuje dlhotrvajúce mlčanie a ľahostajnosť tamojších orgánov činných v trestnom konaní v súvislosti s pokračujúcim násilím v štáte Manípur na severovýchode Indie.
Delegácia Konferencie katolíckych biskupov Indie (CBCI) v pondelok ukončila dvojdňovú návštevu oblastí Manípuru postihnutých nepokojmi, kde obyvateľom rozdávala humanitárnu pomoc. Išlo o prvý oficiálny tím CBCI, ktorý navštívil tento severovýchodný indický štát od 3. mája, keď tam vypukli komunitné násilnosti medzi obyvateľstvom kmeňa Kuki a väčšinovým obyvateľstvom Meitei.
Násilnosti stále pokračujú a doteraz bolo zabitých viac ako 160 ľudí, tisíce zostali bez domova a zničených alebo poškodených bolo 349 kostolov a inštitúcií. „Videli sme úplne zničené domy, školy, kostoly a inštitúcie častokrát úplne zrovnané so zemou....“ „Pohľad na zdevastované a opustené miesta bol „srdcervúci“, uvádzajú indickí biskupi. Rovnako ich „znepokojuje skutočná situácia a budúcnosť tých, ktorí z týchto miest utiekli, a budúcnosť ich detí uprostred všetkých týchto zraniteľných situácií“.
Reakcia Cirkvi na krízu
Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že Indická katolícka charita od začiatku reaguje na „túto bezprecedentnú krízu“ poskytovaním pomoci a podporou záchranných táborov v spolupráci s ďalšími katolíckymi organizáciami, ako sú Catholic Relief Services (CRS) a diecézne organizácie. Doteraz im poskytli pomoc v hodnote 30 miliónov rupií (330 928 eur). Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že Cirkev v Indii reaguje na krízu v Manípure modlitbami, organizovaním mierových zhromaždení a mobilizáciou zdrojov na podporu postihnutých ľudí, ako k tomu vyzvala Konferencia katolíckych biskupov Indie.
Dlhodobá apatia orgánov činných v trestnom konaní
Biskupská delegácia vyjadrila hlboký zármutok nad dlhotrvajúcim násilím v Manípure a odsúdila „všetky formy násilia, krutostí a útokov“, zároveň však odsúdila aj „dlhodobé mlčanie a apatiu orgánov činných v trestnom konaní“ pri ich potláčaní. Biskupi zároveň apelovali na vládu, aby „udržiavala sekulárnu štruktúru krajiny, posilňovala ústavné hodnoty a podporovala prostredie mierového spolužitia rôznych komunít“. Píšu: „Vyzývame všetky zainteresované osoby, aby sa zapojili do procesu dialógu a sústredili sa na rozvoj všetkých skupín obyvateľstva s cieľom dosiahnuť mier a harmóniu v Indii a najmä v štáte Manípur.“ Návšteva delegácie Konferencie katolíckych biskupov Indie sa uskutočnila päť dní po tom, ako sa na sociálnych sieťach objavilo video, na ktorom boli dve ženy nútené pochodovať nahé a následne ich znásilnilo niekoľko mužov.
Mladí z Indie sa na SDM budú modliť za Manípur
Na utrpenie v Manípure upozorní aj približne tisícka mladých ľudí z Indie, ktorí sa chystajú na Svetové dni mládeže. Ich účasť v Lisabone bude príležitosťou modliť sa za ukončenie nepokojov a obnovenie mieru v štáte na severovýchode Indie a zdieľať modlitbu s ostatnými mladými ľuďmi z celého sveta. Mladí vyzývajú na zastavenie násilia v Manípure, ktoré je namierené proti nevinným ľuďom, ich majetku a miestam kultu. „Cítime sa povolaní pracovať pre pokoj, zmierenie a bratstvo v našej Indii“, hovoria, „chceme byť budovateľmi mieru, harmónie a jednoty“. …Prinášame so sebou do Lisabonu silu jednoty a súcit s tými, ktorí trpia, a hlbokú túžbu po mieri, aby sme podporili empatiu, porozumenie a spoločnú zodpovednosť medzi mladými generáciami z celého sveta.“
Spracovala Zuzana Klimanová