Banská Bystrica 17. júla (TK KBS/TASR) Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici pripravilo 18. júla o 17:00 v Matejovom dome ďalšiu časť programu Čo sa skrýva v depozitári? Kustód múzea Jakub Masarik návštevníkom povie o ťažkých osudoch kňazov, konkrétne ľubietovského katolíckeho farára Jána Benkoviča, v období Tököliho stavovského povstania, informovala manažérka SSM Dana Kurtíková.
V uhorských dejinách bolo 17. storočie veľmi búrlivým obdobím. Charakteristickým javom tohto storočia boli aj tzv. stavovské povstania, teda konflikty medzi šľachtou a panovníkmi z habsburskej dynastie. „V tej dobe aj v okolí Banskej Bystrice a Zvolena prebiehala tvrdá rekatolizácia a kruto zasahovali kurucké jednotky. Ich pôsobenie zanechalo stopy v nejednej obci a podpísalo sa na životnom osude viacerých katolíckych kňazov,“ konštatoval Masarik. Ľubietová, Horná Mičiná, Očová a ďalšie obce boli svedkami neprávostí, ktoré kuruci páchali na tamojšom duchovenstve. Obraz Jána Benkoviča je symbolickým pamätníkom týchto udalostí. Nenesie v sebe len svoj príbeh, ale príbeh všetkých v tom čase prenasledovaných farárov.
„Benkovič bol mladý absolvent Seminára svätého Štefana v Trnave, ktorý začal svoje kňazské pôsobenie vo Svätom Ondrejovi, v dnešnom Brusne. Krátko na to mu pridelili farnosť v Ľubietovej, kde sa mu však dobre nevodilo. Okrem toho bol neustále prenasledovaný pre svoju vieru kurucmi. Cesta vykúpenia sa mu stala osudnou,“ uviedol kustód s tým, že viac sa návštevníci dozvedia na podujatí SSM. (Zdroj: TASR)