Mongolsko 15. júla (VaticanNews) V posledný deň apoštolskej cesty do Mongolska, 4. septembra, pápež František slávnostne otvorí zariadenie, ktoré sa zrodilo z túžby miestnych cirkevných predstaviteľov a bolo podporené aj pomocou národného vedenia Austrálskych pápežských misijných diel. Cieľom projektu, ktorý sa začal v roku 2019, je poskytnúť miesto prijatia pre ľudí poznačených problémami a zraneniami, ktorí hľadajú starostlivosť a útechu
Stretnutie je naplánované na pondelok 4. septembra: o 9.30 h, v rámci posledného verejného programu apoštolskej cesty do Mongolska. Pred rozlúčkovým ceremoniálom, sa pápež František stretne s pracovníkmi charity a v tejto súvislosti - ako uvádza program pápežskej návštevy - slávnostne otvorí „Dom milosrdenstva“. Stavbu, ktorú pápež slávnostne otvorí, možno považovať za prísľub a symbol dobročinnosti, ktorá hýbe a oživuje prítomnosť a život malej katolíckej komunity v mongolskej krajine. V službe a pre dobro všetkých, počnúc tými najkrehkejšími. Zatiaľ čo prebiehajú práce na dokončení stavby s ohľadom na jej slávnostné otvorenie, projekt zároveň pomáha uchopiť plodnosť misijnej spolupráce v prospech ohlasovania evanjelia a podpory charitatívnych diel.
Ako informovala agentúra Fides, Dom milosrdenstva, ktorý má pápež František slávnostne otvoriť, vznikol vďaka úsiliu miestnych cirkevných predstaviteľov, podporenej aj konkrétnou pomocou národného vedenia austrálskych pápežských misijných spoločností, známych ako Katolícke misie. Projekt sa začal realizovať v roku 2019. Vtedy apoštolský prefekt Ulánbátaru (a dnes budúci kardinál) Giorgio Marengo, aj po konzultácii s misionármi, mal túžbu otvoriť sociálne centrum, ktoré by sa staralo o ženy a maloleté obete domáceho násilia. Intuícia sa odvtedy rozvinula a „Dom milosrdenstva“ sa stal príjemným miestom, kde ľudia s problémami a zranenými životmi môžu nájsť starostlivosť, útechu a pokoj.
Väčšina ľudí bez domova nie je registrovaná v štátnom zdravotnom systéme, a preto nemajú prístup k liečbe vo verejných zdravotníckych zariadeniach. Poradcovia a dobrovoľníci sa tiež snažia podporovať obnovenie kontaktov medzi bezdomovcami a ich pôvodnými rodinami, aby sa inicioval proces zmierovania rodín. Okrem toho bude Dom milosrdenstva fungovať aj ako dočasné útočisko pre migrantov, ktorí prídu do mesta bez akýchkoľvek záchytných bodov (príbuzní, priatelia), ktorí by im mohli poskytnúť počiatočnú podporu. Prevádzkovatelia Domu milosrdenstva budú spolupracovať s miestnou políciou, sociálnymi pracovníkmi a zdravotníckymi zariadeniami v okrese.
V okrese Bayangol, rovnako ako v celom Mongolsku, sa v posledných rokoch zväčšili sociálno-ekonomické rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Táto priepasť sa odráža v obrovskej nerovnováhe v prístupe k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti a ďalším základným službám. V správe Pápežských misijných diel sa uvádza, že systém zdravotníctva sa v posledných rokoch zlepšil. Vláda poskytuje občanom bezplatné zdravotné služby. Problémy, ktoré treba vyriešiť, súvisia s nedostatkom personálu a obmedzenými zdrojmi. Tieto problémy zhoršujú tisíce bezdomovcov (najmenej 7 000), ktorí sa sústreďujú v centrálnych okresoch. Podľa údajov zverejnených medzinárodnými orgánmi bola v roku 2021 miera chudoby v Ulánbátare 27,4% a miera nezamestnanosti 9,6%.
Spracoval Martin Jarábek