[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 07. 05. 2024   Meniny má Monika      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Gallagher: Potrebné sú malé zmeny v postojoch, otvoriť si srdca
P:3, 14. 07. 2023 16:10, ZAH

Vatikán 14. júla (VaticanNews) Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami, Mons. Gallagher na predstavení 5. čísla geopolitického časopisu Limes, vo svojom príhovore vyjadril želanie: „Dúfajme, že ‚Ukrajinské lekcie‘, ktoré ponúka toto vydanie časopisu Limes a ktoré vyjadrujú zložitosť tragédie prebiehajúcej vojny, sa nestanú, podobne ako iné, lekciami ‚z tragédií minulého storočia‘, na ktoré sme žiaľ, ‚zabudli‘ ešte skôr, ako sme sa z nich stihli poučiť“.

Arcibiskup Paul Richard Gallagher v úvode svojho príhovoru vyzdvihol úsilie májového vydania časopisu Limes venovaného aktuálnej téme vojny na Ukrajine slovami: „Považujem ho za veľmi cenný aj preto, že umožňuje čitateľom konfrontovať sa s rôznymi interpretáciami a hodnoteniami udalostí, ako aj preto, že ponúka možnosť lepšie pochopiť niektoré historické, politické, sociálne a náboženské aspekty spojené s týmto konfliktom, ktorý rozrušuje Európu (a čoraz viac sa týka celého sveta)“.

V spomínanom časopise sa uvádza, že niektorí Ukrajinci boli sklamaní z pápežových vyhlásení, pretože mali iné očakávania. Na margo toho Mons. Gallagher uviedol, že „pápežove verejné slová a gestá sú fakty, pričom ich interpretácia môže byť voľnejšia a subjektívna“. Nemožno ich však označiť za „akty prázdneho pacifizmu“ alebo povedať, že sú len „teatrálnym prejavom ‚zbožného želania‘“ ako sa uvádza v časopise na s. 87. „Tieto pohľady nezodpovedajú vízii a zámerom Svätého Otca, ktorý sa nevzdáva svojej nádeje a pevne verí v možnosť pokojného riešenia a pozýva všetkých, aby boli jeho tkáčmi a tvorivými a odvážnymi remeselníkmi“, dodal arcibiskup.

Môžeme hovoriť aj o „novej vojne“, pretože udalosti posledných dní nám „odhalili novú ‚tvár boja‘ v teréne (s. 127 - 131): predovšetkým masívne využívanie vysoko technologických a sofistikovaných zbraní a vojenských nástrojov, ako sú bezpilotné lietadlá, ktoré prispeli k eskalácii bojov v rozhodujúcej a nepredvídanej miere“.

Práve preto treba pripomenúť, pokračoval Mons. Gallagher, že „Svätý Otec opakovane odsúdil, vojnu ako špinavý biznis, ktorý umožňuje testovanie zbrojenia (a obnovu arzenálov), ako aj presmerovanie zdrojov, ktoré by mali byť určené na pokrok ľudstva, a nie na jeho zničenie.“

Okrem zbraní sa ďalší boj odohráva v informačnej rovine, preto vatikánsky sekretár upozorňuje, že je potrebné zastaviť „tok falošných správ, najmä vytvorených propagandou“. Rozvoj informačných technológií „prináša vojnu do každej domácnosti a robí z nás všetkých ‚divákov‘ ‚masakrov a zverstiev‘. Tvárou v tvár tragédii, ktorá sa odohráva pred našimi očami, akou aktuálnou a naliehavou sa stáva výzva pápeža Františka, aby sme si položili niekoľko otázok: ‚Čo dnes urobím pre ukrajinský ľud? Modlím sa? Pomáham? Snažím sa chápať?‘“

Treba pripomenúť, že často sú aj slová pápeža Františka zle preložené a potom z toho vychádzajú interpretácie veľmi vzdialené pravde a neskôr v komentároch sa posúva význam slov do celkom inej roviny. Vzájomné nepochopenie môže vyplývať aj z toho, že „Cirkev nesmie používať jazyk politiky, ale jazyk Ježiša“. Okrem slov však vidno neustále skutky lásky prostredníctvom humanitárnej pomoci, ktorú cez kardinála Krajewskeho neustále Svätý Otec posiela na Ukrajinu. Je to akoby „objatie lásky“ pápežom pre ťažko sužovaný ukrajinský ľud. Pripomeňme aj nedávnu misiu kardinála Zuppiho, o ktorej sme už informovali.

Napokon podľa Mons. Gallaghera sú potrebné „malé zmeny, ktoré umožnia prekonať naučené vzorce a otvoriť si myseľ a srdce tomu druhému“ a preto „sklon ospravedlňovať si svoju nedôveru voči druhému treba prekonať s ešte väčším odhodlaním a následne budovať vzájomnú dôveru“.

Martin Jarábek - Vatikán



( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20230714039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]