Nikaragua 14. júla (CNA) Päť rokov po tom, čo diktátor Daniel Ortega v roku 2018 zmasakroval demonštrantov v oblasti Carazo v Nikarague, režim zatkol kňaza, keď odchádzal zo svätej omše a ďalšiemu kňazovi zabránil v návrate do krajiny.
Félix Maradiaga, predseda Nadácie za slobodu Nikaraguy a bývalý prezidentský kandidát, uviedol, že v nedeľu 9. júla bol otec Fernando Zamora Silva, kancelár diecézy Siuna, „svojvoľne zatknutý“ v meste Managua, kde bol na návšteve. K zatknutiu došlo neďaleko farnosti sv. Ľudovíta Gonzagu, keď kňaz odchádzal z omše, na ktorej sa zúčastnil ako hosť na slávení, ktorému predsedal kardinál Leopoldo Brenes. „Zatiaľ nie sú známe žiadne obvinenia voči kňazovi, ani konkrétne podrobnosti,“ uviedol bývalý politický väzeň v liste zaslanom zo Spojených štátov, kde žije v exile.
„Žiaľ, toto svojvoľné zatknutie je súčasťou prenasledovania, ktoré Ortegova diktatúra vedie proti Katolíckej cirkvi. Štyria ďalší kňazi vrátane biskupa Rolanda Álvareza z diecézy Matagalpa sú tiež svojvoľne zadržiavaní,“ povedal Maradiaga. V uplynulých dňoch sa zistilo, že Álvarez bol nakrátko prepustený z väznice „La Modelo“, kde údajne mučili politických väzňov, hoci stále ostával v policajnej väzbe. Žiaľ, rokovania o jeho možnosti opustiť krajiny zlyhali a bol poslaný späť do väzenia. Po tom, čo požiadal národné a medzinárodné médiá, aby informovali o zatknutí Zamoru, Maradiaga vyzval „medzinárodné spoločenstvo, aby sa venovalo tejto vážnej situácii prenasledovania Katolíckej cirkvi v Nikarague“.
Diktatúra bráni návratu ďalšieho kňaza
Martha Patricia Molina, výskumníčka a autorka správy „Nikaragua: prenasledovaná Cirkev?“ informovala, že Ortegova diktatúra zabránila otcovi Juanovi Carlosovi Sánchezovi, farárovi z farnosti sv. Františka z Assisi v Manague, vrátiť sa do krajiny. Molina 8. júla na Twitteri informovala, že má „informácie, že sandinistická diktatúra zakázala vstup do krajiny“ Sánchezovi, ktorého farnosť sa nachádza v Bolonii v Manague. Riaditeľstvo pre migráciu a cudzincov je ďalším prostriedkom, ktorý diktatúra využíva na prenasledovanie Katolíckej cirkvi tým, že bráni členom duchovenstva v návrate do krajiny alebo ich z nej vyhosťuje.
Piate výročie masakry v Caraze v roku 2018
Dňa 8. júla 2018 približne o 5:00 hod. ráno vtrhli do oblasti Carazo jednotky diktatúry a Ortegových polovojenských oddielov a zaútočili na civilné obyvateľstvo veľkokalibrovými zbraňami v rámci operácie pod názovom „Vyčistenie“. Miestni obyvatelia ich nazvali „karavánou smrti“ vzhľadom na počet pickupov, v ktorých páchatelia prišli. Do konca dňa bolo na barikádach, ktoré protestujúci postavili na obranu pred postupujúcimi polovojenskými jednotkami, zabitých najmenej 35 ľudí.
„S bolesťou a smútkom spomíname na hrozné udalosti, ktoré sa stali pred piatimi rokmi v Carazo v Nikarague. Bol to temný deň, v ktorom policajné sily, polovojenské jednotky a príslušníci armády diktátora Daniela Ortegu uskutočnili brutálny útok proti občanom,“ uviedol Maradiaga v správe zaslanej agentúre ACI Prensa.
Tento útok diktatúry zabil „značný počet mladých ľudí, ktorí využívali svoje legitímne právo postaviť sa proti režimu, ktorý už predtým chladnokrvne vraždil, unášal demonštrantov, porušoval demokratické princípy a drancoval naše prírodné zdroje,“ pokračoval.
Po zopakovaní svojej požiadavky na dosiahnutie spravodlivosti Maradiaga vyjadril svoje rozhorčenie: „Nikaragua je dnes obrovským väzením kvôli politike štátneho terorizmu, ktorú vedie Ortegova diktatúra za aktívnej spoluúčasti armády a polície.“ „Trváme na tom, že tieto závažné porušenia ľudských práv nie sú premlčané. A zločiny proti ľudskosti nepripúšťajú nijaké amnestie,“ zdôraznil. „Musíme si jasne uvedomiť, že ak má mať Nikaragua budúcnosť, musí existovať spravodlivosť a historická pamäť. Dosť bolo beztrestnosti!“ povedal Maradiaga.
_
Zdroj: CNA / Preložila: Mária Spišiaková