Bratislava 12. júla (TK KBS) Seminaristi z Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK dorobili v tomto roku v pivnici seminára po prvýkrát vlastné víno. Jedinečný ročník ich vyprevadí aj na cestu do Nitry, kam sa od septembra dočasne sťahujú.
Kňazský seminár sv. Cyrila a Metoda sídli v historickej budove zo 16. storočia na Kapitulskej ulici, ktorá má v podzemí veľké klenbové pivnice. V jednej z nich kedysi skladovali zemiaky a zeleninu, v posledných rokoch slúžila len ako sklad. Prefekt seminára Peter Pajerský však videl jej potenciál. „Pôsobil som kedysi ako kaplán v Rači, kde farnosť vlastní vinohrad. Tam ma Račania naučili čo-to o kultúre vína. Videl som, že priestor je vynikajúci, je tu stála teplota, preto mi napadlo, že by sme ho mohli využiť na výrobu vlastného vína. Okrem toho máme medzi nami odborníka,“ hovorí.
Tým odborníkom je študent tretieho ročníka Krištof Martinák. Teológia je už jeho druhou vysokou školou. Prvou bola Mendelova univerzita v Brne a Lednici, kde získal inžiniersky titul v odbore vinohradníctvo a vinárstvo. Do vypratanej pivnice zaobstaral základné potrebné vybavenie a pustil sa spolu s ďalšími študentmi do výroby. „Hrozno sme mali od známeho z vinohradu v Častej, kde nám aj vylisovali šťavu. Celý ďalší proces ako kvasenie, stáčanie, filtrovanie, plnenie do fliaš aj etiketovanie, sa už realizoval na Kapitulskej. Výroba prebiehala z veľkej časti ručne,“ opisuje cestu k finálnemu produktu Krištof.
Výsledkom celoročnej práce je 400 litrov bieleho vína a asi 60 litrov červeného. Biele je jednoodrodové veltlínske zelené, ktoré je najtypickejšou malokarpatskou odrodou. Červené je cuvée, teda zmes. „Spája dve odrody, Dornfelder a Nitria, preto sme ho pomenovali DoNitria, čo má pre nás aj vtipný doslovný význam, lebo ako seminár sa na jeseň sťahujeme do Nitry,“ hovorí Krištof. Aj elegantné etikety s kresbou štylizovanej budovy na Kapitulskej sú dielom seminaristov. Námaha v pivnici sa oplatila. Seminárny veltlín prihlásili do miestnej súťaže, kde od odbornej poroty získal slušných 86,6 bodov zo 100. Za tento výsledok si víno vyslúžilo striebornú medailu.
Pri každej svätej omši sa obetuje víno ako „plod práce ľudských rúk“. Projekt výroby vlastného vína tak podľa prefekta Petra Pajerského budúcim kňazom pomohol lepšie pochopiť, čo toto vyjadrenie obnáša. Víno seminaristov sa však pri omšiach používať nebude, pretože nespĺňa náležitosti na označenie omšové. „Pri omšovom víne sa musia dodržať isté technologické postupy, napríklad sa nesmie pridávať cukor do muštu,“ vysvetlil Krištof Martinák. Na budúci rok v Nitre sa zrejme vo výrobe vína pokračovať nebude, takže ročník 2022 zostane (zrejme) jedinečným.
Barbora Tancerová
Zdroj: Spravodajský portál Univerzity Komenského