Ulánbátar 11. júla (VaticanNews) Keď apoštolský prefekt Ulánbátaru približoval motto a program pápežovej cesty, ako informovala agentúra Fides, vyjadril vďačnosť za nadchádzajúcu návštevu, ktorá je naplánovaná od 1. do 4. septembra a ktorá „ešte bola ešte pred niekoľkými mesiacmi nepredstaviteľná“.
Vatican News
Pocity vďačnosti i prekvapenia vyjadril kardinál Giorgio Marengo, apoštolský prefekt Ulánbátaru, za apoštolskú cestu do Mongolska v dňoch 1. - 4. septembra. V piatok 7. júla ráno kardinál – ako informovala tlačová agentúra Fides – v Ulánbátare predstavil a priblížil program, logo a motto pápežskej cesty, ktoré vydal Tlačový úrad Svätej stolice. Na stretnutí, ktoré prebehlo za účasti misionárov pôsobiacich v Mongolsku apoštolský prefekt pripomenul rozsah a množstvo podnetov tejto prvej návštevy pápeža v krajine, kde v súčasnej dobe žije asi 1500 pokrstených katolíkov.
Projekt Jána Pavla II.
Kardinál – uvádza správa zo stretnutia, ktorú zverejnila apoštolská prefektúra v Ulánbátare – pripomenul, že pápež Ján Pavol II. plánoval navštíviť Mongolsko v roku 2003, keď boli plány zrušené kvôli jeho zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu. „Sme tu o 20 rokov neskôr a približne 800 rokov po prvom priamom kontakte medzi Svätou stolicou a mongolskými cisármi, keď pápež Inocent IV. vyslal svojho vyslanca františkána Giovanniho di Pian del Carpine, aby sa osobne stretol so slávnymi Mongolmi a zahájil mierový dialóg.“
Plody misijnej práce
Kardinál chcel tiež pripomenúť prácu biskupa, ktorý v Ulánbátare pôsobil pred ním, a tých, ktorí sa v posledných desaťročiach podieľali na znovuzrodení katolickej cirkvi v Mongolsku: „Žneme plody veľkej misijnej práce biskupa Wenceslao Padilla (ktorý zomrel v septembri 2018, pozn. red.) a mnohých ďalších misionárov a pripravujeme sa – tiež ich menom – na túto historickú udalosť.“ Počas stretnutia tiež vysvetlil význam loga a motta cesty „Spoločne dúfať“. Kardinál sa pozastavil nad dôsledkami návštevy, ktoré súvisia s dialógom s inými náboženskými spoločenstvami v krajine s budhistickou väčšinou, kde katolícka cirkev začala znova prekvitať pred 31 rokmi.
Jedno telo
Počas cesty sa pápež stretne tiež s pracovníkmi, ktorí sú zapojení do charitívnej činnost a slávnostne otvorí Dom milosrdenstva, útulok s klinikou, určený na riešienie okamžitých potrieb bezdomovcov a obetí domáceho násilia. Dom milosrdenstva, uvádza sa v komuniké, ktoré vydala apoštolská prefektúra, „predstavuje jeden z prvých veľkých projektov započatých domácou katolíckou cirkvou v krajine, kde sa viera udržuje vďaka misijnej činnosti“. Cirkev v Mongolsku si bude môcť vážiť skúsenosť s prijatím Petrovho nástupcu a „rásť v skutočnom pocite, že je jedným telom, dobre zakoreneným v tejto zemi“, poznamenal kardinál Marengo.