Bardejov 10. júla (TK KBS) Bazilika minor sv. Egídia v Bardejove počas letných mesiacov prináša už tradičné utorky XXXI. ročníka Organových dní Jozefa Grešáka.
Na otváracom koncerte v utorok 11. júla 2023 o 20.00 h sa predstaví slovenský organista Ján Fic, rodák z Humenného. Významné miesto v profesionálnom formovaní mladého organistu zohralo Štátne konzervatórium v Košiciach a jeho pedagogičky Mária Lenková (čembalo) a organistka Emília Dzemjanová, o ktorej napísal a vydal monografiu Emília Dzemjanová - koncertná organistka a pedagogička. Vysokoškolskými mestami sa Jánovi Ficovi stalo Brno (Janáčkova akadémia múzických umení, organová trieda Kamily Klugarovej a Pavla Kohouta; čembalová trieda Eleny Pokornej) a Bratislava (Hudobná fakulta VŠMU, organová trieda Marka Štrbáka magisterský stupeň štúdia).
Už počas konzervatoriálnych štúdií v Košiciach získaval Ján Filc prvé skúsenosti z koncertných pódií. Okrem organových recitálov to bola aj umelecká spolupráca so spevákmi (napr. sopranistkami Anetou Hollou, Zuzanou Barochovou, Janou Margovou či Katarínou Juskovou Gremanovou a mezzosopranistkou Andreou Pietrovou) a trubkármi Igorom Vasiľom a Igorom Klemom. Vo svojom umeleckom životopise má umelec spoluprácu s rozhlasom.
V budovaní organového repertoáru Jána Fica patrí významné miesto skladateľom, ktorí majú väzbu na východné Slovensko. Zvlášť treba spomenúť pedagóga a skladateľa Jozefa Podprockého, ktorého Suita rediviva (podľa zápisov v levočskom „Pestrom zborníku“ z XVII.storočia)je súčasťou dramaturgie tohto organového recitálu. Bola to práve muzikologička a hudobná pedagogička a kritička prof. Mária Potemrová, ktorá upriamila pozornosť vtedy mladého skladateľa Jozefa Podprockého začiatkom 80-tych rokov na hudobné pamiatky, ktoré jeho zásluhou dostali organový šat a stali sa súčasťou koncertov viacerých slovenských organistov. Okrem mimoriadne obľúbenej Bachovej Toccaty a fúgy d mol, BWV 565 Ján Fic zaradil aj Toccatu a fúgu z ôsmych Toccat a fúg Josefa Ferdinanda Norberta Segera, jedného z najznávanejších českých skladateľov, organistov a vyhľadávaných pedagógov XVIII.storočia. Jeho žiakom bol aj Jan Křtitel Vaňhal, ktorého Præambulum I C dur rozšíri pohľad na bohatú klenotnicu českej organovej tvorby klasicizmu. významných predstaviteľov skladateľov českého klasicizmu. Tvorbu bardejovského rodáka, skladateľa, organistu, klaviristu a organizátora hudobného života Jozefa Grešáka (1907-1987) bude prezentovať desiata miniatúra Lento z Organovej knihy pre Jozefa Grešáka. Záver recitálu bude patriť lotyšskému skladateľovi
Organizačnú úlohu festivalu prevzali Mesto Bardejov (tohto roku záhadne bez podpory Fondu pre podporu umenia !!!) a Rímskokatolícka cirkev, farnosť sv. Egídia v Bardejove.
TK KBS informovala Silvia Fecsková, muzikologička