Vatikán 8. júla (VaticanNews) Pri príležitosti osláv 10. výročia prvej apoštolskej cesty na ostrov Lampedúza zaslal arcibiskupovi Agrigenta pápež František list, v ktorom píše: „Som vám nablízku s láskou, modlitbou a povzbudením.“ Ďalej spomína ľahostajnosť nad utrpením nevinných a preto vyzýva k zmene postoja: „Brat, ktorý klope na dvere, je hoden lásky, prijatia a všetkej starostlivosti“.
Vážne tragédie sa neustále opakujú, a my zostávame bezmocní a zhrození, pokračuje ďalej v liste pápež: „Smrť nevinných, hlavne detí, ktoré hľadajú pokojnejšiu existenciu, ďaleko od vojen a násilia, je bolestným a ohlušujúcim výkrikom, ktorý nás nemôže nechať ľahostajnými. Je to hanba spoločnosti, ktorá už nevie smútiť a ľutovať iných.“
Za desať rokov sa veľa nezmenilo, odvtedy, čo zazneli pri homílii slová Svätého Otca Františka o „globalizácii ľahostajnosti". Aj dnes sa nás stále Boh pýta: „Adam, kde si? Kde je tvoj brat?“ Sme rezistentný voči každej zmene, píše sa ďalej v liste: „Chceme zotrvávať v omyle, predstierať, že sa staviame na miesto Stvoriteľa, dominovať, aby sme ochránili vlastné záujmy, narušiť konštitutívnu harmóniu medzi Ním a nami?“
Preto pápež vyzýva k zmene nášho postoja ľahostajnosti: „Brat, ktorý klope na dvere, je hoden lásky, prijatia a všetkej starostlivosti. Je to brat, ktorý bol rovnako ako ja umiestnený na zem, aby sa tešil z toho, čo tu existuje, a aby sa o to podelil v spoločenstve.“
Nikto z nás sa nemôže zbaviť vlastnej zodpovednosti: „V tomto kontexte sme všetci povolaní k obnovenému a hlbokému zmyslu pre zodpovednosť, prejavujúc solidaritu a zdieľanie.“ Pred nami je veľká výzva: „aby sa Cirkev, ak chce byť skutočne prorockou, starostlivo usilovala vykročiť k ceste zabudnutých, aby vychádzala zo seba samej a upokojovala balzamom bratstva a lásky krvácajúce rany tých, ktorí nesú tie isté Kristove rany vtlačené do ich vlastných tiel“.
Záverom listu znie veľmi jasná výzva rímskeho biskupa, aby obyvatelia ostrova Lampedúzy: „nezostali uväznení v strachu alebo v straníckej logike“, a boli kresťanmi schopnými prinášať veľa duchovného ovocia, aby v srdci „Mare nostrum“ zažiarila pôvodná krása.
Martin Jarábek - Vatikán