Vatikán 27. júna (VaticanNews) Dikastérium pre Boží kult a disciplínu sviatostí vydalo 22. júna dekrét, v ktorom uvádza biblické čítania na slávenie svätej omše „za dar mravnej čistoty“, ktorá sa v Rímskom misáli nachádza medzi formulármi eucharistických slávení za rozličné potreby. Dekrét podpísal prefekt spomínaného dikastéria kard. Arthur Roche a sekretár Mons. Vittorio Francesco Viola. V týchto dňoch dostanú biskupské konferencie na celom svete osobitnú nótu so zoznamom čítaní.
Ako čítame v komuniké dikastéria, zdôrazňuje sa, že latinský „termín continentia sa v Rímskom misáli používa na všeobecné označenie všetkého, čo má každý pokrstený robiť, aby sa obliekol do Krista (porov. Gal 3, 27), bojovať proti každej forme zla, uvedomovať si, že vlastné telo je chrámom Ducha Svätého, prostriedkom na oslavu Boha (porov. 1 Kor 6, 19), kráčať po ceste života pod vedením Ducha Svätého (porov. Gal 5, 25)“. „Nie je to len záležitosť ľudskej práce,“ uvádza tlačová správa, „pretože aby človek mohol byť a žiť ako Kristov, musí prosiť a získať milosť žiť podľa Ducha Svätého (porov. Gal 5, 25), prijať nové srdce a nového ducha (porov. Ez 36, 26)“.
„Biblickými čítaniami,“ ďalej pokračuje komuniké, „chceme ponúknuť úplnú slávnostnú chvíľu na vyprosenie milosti čistého srdca, oslobodeného od túžby ovládať, vlastniť, dobývať, bezuzdne realizovať svoje ambície a uspokojovať svoje túžby, často na úkor najslabších. Je to teda omša, ktorú možno sláviť na úmysel každého pokrsteného, bez ohľadu na jeho stav a postavenie“. Medzi uvedenými čítaniami je úryvok z Matúšovho evanjelia („Vy ste soľ zeme“, Mt 5, 13 - 16) a z Jánovho evanjelia („Toto je moje prikázanie: aby ste sa navzájom milovali, ako som ja miloval vás“, Jn 15, 12 - 17).
Čítania zo Starého zákona sú prevzaté z knihy proroka Ezechiela („A dám vám nové srdce a nového ducha vložím do vás; odstránim z vášho tela kamenné srdce a dám vám srdce z mäsa“, Ez 36, 24 - 29a) a zo Sirachovho syna („Ktorí sa boja Pána, majú pripravené srdcia“, Sir 2, 18 - 23). Novozákonné čítania sú prevzaté z listov svätého apoštola Pavla Rimanom („Láska nech je bez pretvárky“, Rim 12, 1-2. 9-18), z listu Korinťanom („Všetko smiem, ale nie všetko osoží“, 1 Kor 6, 12-15a. 17-20) a z listu Galaťanom („Ale ovocie Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť dobrota, vernosť, miernosť, zdržanlivosť. Proti tomuto zákona niet“, Gal 5, 16-25). Napokon responzóriový žalm je prevzatý zo žalmov buď je to Žalm 86 alebo 112. „V ľudských srdciach je temnota,“ - povedal pápež František počas požehnania Urbi et Orbi 25. decembra 2019 a dodal – „ale väčšie je Kristovo svetlo.“
Martin Jarábek - Vatikán