[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 05. 2024   Meniny má Florián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nigérijský biskup o prenasledovaní katolíkov: Stalo sa to každodenným javom
P:3, 23. 06. 2023 10:35, ZAH

Nigéria 23. júna (TK KBS) Nigérijský biskup Wilfred Anagbe pre agentúru CNA vo Washingtone hovoril o pokračujúcom prenasledovaní a zabíjaní katolíkov v jeho krajine, ktoré sa v posledných rokoch natoľko zintenzívnilo, že sa podľa neho „stalo každodennou udalosťou.“

Anagbeho diecéza Makurdi v nigérijskom štáte Benue patrí medzi komunity najviac postihnuté rastúcim násilným prenasledovaním. Na Veľký piatok moslimskí ozbrojenci prepadli budovu základnej školy v dedine Ngban, ktorá slúži ako útočisko pre približne 100 vysídlených kresťanských farmárov a ich rodiny. Pri útoku 7. apríla zahynulo 43 ľudí a viac ako 40 bolo zranených. „Ak si pozriete video, budete plakať,“ povedal Anagbe. „Prišli a všetkých ich povraždili. A napriek tomu všetkému nedošlo k žiadnemu zatknutiu. Vláda nie je pripravená v tejto veci konať,“ dodal.

Anagbe je biskupom v Makurdi od roku 2015. „Hoci vláda tvrdí, že situácia sa zlepšila, skupiny ako radikálni kočovní pastieri Fulani a Západoafrická provincia Islamského štátu (ISWAP), odnož ISIS, len zintenzívnili svoje útoky na kresťanov. Fulani čoraz častejšie zasahujú do kresťanského územia, čím sa aj regióny, kde väčšinu obyvateľstva tvoria kresťania, stávajú nebezpečnými.

Podľa Anagbeho žije v štáte Benue približne 6 miliónov ľudí, ktorí sú z 99 % kresťania. „Nigéria nie je ako USA, kde máte štátnu políciu,“ vysvetlil Anagbe. „Ak sa niečo stane v štáte Benue, potrebujete telefonát z centrály v hlavnom meste, aby sa tým polícia zaoberala. Takže ak nedostanú žiadny pokyn, nepôjdu tam. Sme v pasci, nemôžeme nič robiť,“ uviedol biskup

Od začiatku roka 2022 došlo v štáte Benue k 140 útokom na kresťanov, ktorých výsledkom bolo podľa Anagbeho najmenej 591 zabitých veriacich. V dôsledku týchto útokov je podľa Anagbeho len v štáte Benue viac ako 1,5 milióna kresťanov, ktorí boli vyhnaní zo svojich domovov a dedín.

Medzinárodná katolícka organizácia Aid to the Church in Need (Pomoc Cirkvi v núdzi), ktorá sa zaoberá pastoračnou pomocou, túto situáciu podrobne zdokumentovala v rámci svojej pomoci. V mnohých prípadoch sú muži brutálne zabíjaní a ženy a deti znásilňované a posielané do zajatia len preto, že sú kresťania.

Anagbe označil tvrdenia, že násilie v Nigérii je spôsobené klimatickými zmenami, za propagandu. "Hovoria, že je to kvôli klimatickým zmenám; nie je to pravda,“ povedal Anagbe rozhodne. „V roku 1989 bolo v Abuji prijaté vyhlásenie, že Nigéria by mala byť zriadená ako islamský štát; to je to, čoho sme dnes postupne svedkami.“

Napriek zdanlivej slepej uličke Anagbe povedal, že jeho veriaci a diecéza budú naďalej dôverovať Bohu a pracovať na obnove. „Nemôžeme sa vzdať. Je to bolestivé a naozaj traumatizujúce, ale nemôžeme sa vzdať,“ povedal. „Boh zostáva nádejou, ktorú máme. Mali by sme mať možnosť uctievať Boha," dodal Anagbe. „Teraz je to tak, že na niektorých miestach nemôžete ísť ani na omšu a potom idete na omšu s veľkou ochranou, vo vnútri vlastnej krajiny, a to by nemalo byť.“

Anagbe povedal, že vedenie diecézy, ktorá čelí takémuto prenasledovaniu, si vybralo hlbokú osobnú daň. „Bola to pre mňa veľmi traumatizujúca skúsenosť a nikomu neprajem, aby si tým prešiel,“ povedal Anagbe. „Za tri roky som prišiel o 18 kňazov, z ktorých niektorí boli unesení a potom prepustení, ale niektorí pri tom zomreli.“ Jednou z najťažších vecí, povedal Anagbe, je pocit, že násilie ho oddelilo od jeho ľudí. Niekedy sa k nim nemôže dostať kvôli nebezpečenstvu, inokedy jeho ľudia už jednoducho nie sú.

„Stratil som asi 13 farností,“ povedal Anagbe. „Je to ťažké. Ženie vás horlivosť apoštolátu ohlasovať misiu, ale nemôžete tam ísť a ľudia tam nie sú. Ľudia odchádzajú a nevedia, kam majú ísť. Žijú ako utečenci, ale v tomto prípade sú to utečenci vo vlastnej krajine, vo vlastnom štáte,“ povedal biskup. „Je to ich ťažká situácia, nemôžu sa vrátiť domov a nikto im neprichádza na pomoc. Takže je to veľmi bolestivé.“

Biskupova výzva americkým katolíkom bola veľmi jednoduchá. Najprv ich požiadal, aby zintenzívnili svoju právnu podporu, aby ich predstavitelia vedeli, že existuje väčší záujem o ľudské bytosti, nielen o kresťanov, ale o ľudské bytosti, ktoré sú likvidované. „Ak budeme mlčať, celá generácia bude vyhladená, celá populácia bude vyhladená,“ povedal. „Ľudia sú zabíjaní. Nemôžeme sa tomu ďalej prizerať. Sú to bezbranní ľudia. Preto chcem, aby každý človek vedel, že v Nigérii sa dejú tieto zverstvá."

„Je tiež veľmi dôležité prosiť o modlitbu. Boh odpovedá na modlitby,“ povedal Anagbe. „Modlitba nás podrží a udrží vieru cirkvi.“

_
Zdroj: Catholic News Agency



( TK KBS, cna, cirk, ml; pz ) 20230623030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]