[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 01. 2025   Meniny má Gašpar      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme zverejnili Instrumentum laboris pre generálne zhromaždenie synody
P:3, 21. 06. 2023 11:50, ZAH

Rím 21. júna (VaticanNews) V utorok 20. júna bolo zverejnené instrumentum laboris pre prácu Generálneho zhromaždenia synody o synodalite. Dokument rozdelený do dvoch hlavných častí vychádza z príspevkov z diecéznej a kontinentálnej fázy a informuje o skúsenostiach cirkví vo svete, ktoré trpia vojnou, nerovnosťou, chudobou alebo sú zranené zneužívaním.

Približne päťdesiatstranové Instrumenum laboris odráža skúsenosti cirkví vo všetkých regiónoch sveta, ktoré zažívajú vojnu, klimatické zmeny a ekonomické systémy, ktoré produkujú vykorisťovanie, nerovnosť a zbavenie práv. Sú to cirkvi, ktorých veriaci trpia mučeníctvom, v krajinách, kde sú katolíci menšinami alebo kde musia počítať s čoraz vyhrotenejšou a niekedy agresívnou sekularizáciou. Cirkvi zranené sexuálnym zneužívaním, zneužívaním moci a svedomia, financií alebo inštitúcií, teda poznačené ranami, ktoré si vyžadujú odpovede a obrátenie. Cirkvi, ktoré prijímajú výzvy bez strachu a bez snahy vyriešiť ich za každú cenu a zapájajú sa do synodálneho rozlišovania. „Len tak sa napätie môže stať zdrojom energie a neupadnúť do deštruktívnej polarizácie,“ čítame v dokumente.

Dokument bude základom pre prácu účastníkov synody o synodalite, ktorá sa má konať v októbri 2023 vo Vatikáne a potrvá do roku 2024. Dokument, ktorý je východiskovým a určite nie konečným bodom, zhromažďuje skúsenosti diecéz z celého sveta za posledné dva roky, počnúc 10. októbrom 2021, keď pápež František inicioval synodálnu púť. „Cieľom synodálneho procesu,“ spresňuje sa v texte, „nie je vytvárať dokumenty, ale otvárať horizonty nádeje.“

Instrumentum laboris, ktoré predstavili v Tlačovom stredisku Svätej stolice, pozostáva z úvodného textu a pätnástich pracovných listov, ktoré predstavujú dynamickú víziu samotného pojmu synodality. Podrobnejšie sú v ňom dve hlavné časti: časť A, ktorá poukazuje na skúsenosti z týchto dvoch rokov synodálneho rozlišovania a na to, ako postupovať ďalej, aby sa Cirkev stávala čoraz viac synodálnou, a časť B s názvom Spoločenstvo, poslanie, účasť, ktorá poukazuje na tri prioritné otázky, ktoré budú v centre práce synodálneho zhromaždenia v októbri 2023 a súvisia s tromi hlavnými témami: Rast v spoločenstve prijatím všetkých a nevylúčením nikoho; uznanie a ocenenie príspevku každého pokrsteného vzhľadom na misiu; a identifikácia riadiacich štruktúr a dynamiky, prostredníctvom ktorých sa môže časom prejaviť účasť a autorita v misijnej synodálnej cirkvi.

V tomto kontexte spočíva túžba Cirkvi po stále väčšej synodalite v cirkevných inštitúciách, štruktúrach a praxi. Synodálna Cirkev je predovšetkým počúvajúcou Cirkvou, a preto chce byť pokorná a vie, že musí prosiť o odpustenie a že sa musí ešte veľa učiť. Tvár Cirkvi dnes nesie znaky vážnej krízy dôvery a dôveryhodnosti, hovorí Instrumentum laboris, krízy spojenej so sexuálnym, ekonomickým a mocenským zneužívaním a zneužívaním svedomia v mnohých kontextoch, ktoré vyzývajú Cirkev k náročnému spytovaniu svedomia, aby sa pod pôsobením Ducha Svätého neprestala obnovovať na ceste pokánia a obrátenia, ktoré otvárajú cesty zmierenia, uzdravenia a spravodlivosti.

Synodálna Cirkev je tiež Cirkvou stretnutia a dialógu s veriacimi iných náboženstiev a iných kultúr a spoločností. Je to Cirkev, ktorá sa nebojí rozmanitosti, ale váži si ju bez toho, aby ju nútila k uniformite. A napokon, synodálna Cirkev sa neustále živí tajomstvom, ktoré slávi v liturgii, kde každý deň prežíva radikálnu jednotu v tej istej modlitbe, ale v rozmanitosti jazykov a obradov.

Ďalšie dôležité pasáže dokumentu sa týkajú otázky autority ("Riadi sa svetskými normami alebo službou?" je jedna z otázok); potreby celostnej, počiatočnej a trvalej formácie Božieho ľudu; úsilia o obnovu jazyka používaného v liturgii, kázni, katechéze a sakrálnom umení, ako aj vo všetkých formách komunikácie s veriacimi a verejnosťou, a to aj prostredníctvom nových a tradičných druhov médií. Obnova jazyka, uvádza sa v texte, by sa mala zamerať na to, aby bol prístupný a príťažlivý pre mužov a ženy našej doby a nepredstavoval prekážku, ktorá by ich vzďaľovala od Cirkvi.

Salvatore Cernuzio – Vatican News



( TK KBS, VaticanNews CZ, sce, ml; pz ) 20230621027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]