[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 05. 2024   Meniny má Florián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Eucharistia je Božou odpoveďou na hlad nášho srdca
P:3, 21. 06. 2023 10:55, ZAH

Vatikán 21. júna (VaticanNews) „Eucharistia je Božou odpoveďou na ten najhlbší hlad ľudského srdca, na hlad po pravom živote: v nej je sám Kristus skutočne uprostred nás, aby nás vyživoval, utešoval a podporoval na ceste [životom]“. To sú slová pápeža Františka, ktoré adresoval členom organizačného výboru blížiaceho sa amerického národného Eucharistického kongresu v pondelok 19. júna.

Eucharistický kongres má inšpirovať veriacich, aby znovuobjavili úžas nad reálnou prítomnosťou Ježiša v Najsvätejšej sviatosti oltárnej. Zároveň potrebujeme znovuobjaviť zmysel pre tichú adoráciu, skonštatoval v príhovore pápež a zdôraznil, že Eucharistia nás podnecuje k dobročinnej láske, robí nás čoraz viac misionárskymi učeníkmi Ježiša.

Svätý Otec spomenul evanjeliový príbeh o rozmnožení chlebov – ako sa ľud v nasledujúci deň po tomto zázraku vrátil za Ježišom, aby videl ďalšie znamenie.

„Kristus však chcel premeniť ich materiálny hlad na iný druh hladu, na hlad po Chlebe večného života (porov. Jn 6,26-27). Preto Ježiš o sebe hovoril ako o živom Chlebe, ktorý zostúpil z neba, o pravom Chlebe, ktorý dáva svetu život (porov. Jn 6,51). Dnes ráno, pri slávení Eucharistie, som o tomto veľa premýšľal, pretože práve toto [tento Chlieb] nám dáva život. Eucharistia je vlastne Božou odpoveďou na ten najhlbší hlad ľudského srdca, na hlad po pravom živote: v nej je sám Kristus skutočne uprostred nás, aby nás vyživoval, utešoval a podporoval na ceste. Žiaľ, v dnešnej dobe niekedy medzi našimi veriacimi niekto verí, že Eucharistia je skôr symbolom než skutočnou a láskyplnou prítomnosťou Pána. Je to viac než symbol, je to skutočná a milujúca prítomnosť Pána.“

Znovunadobudnúť zmysel pre adoráciu

Práve preto má eucharistický kongres „inšpirovať katolíkov, aby znovu nadobudli zmysel pre úžas a údiv nad veľkým darom Eucharistie, ktorý nám dal Pán, a aby sme s ním trávili čas pri slávení svätej omše, ako aj pri osobnej modlitbe a adorácii Najsvätejšej sviatosti“, zdôraznil Svätý Otec a dodal:

 (...) v tejto modernej dobe sme stratili zmysel pre adoráciu. Musíme znovu nadobudnúť zmysel pre tichú adoráciu. Je to modlitba, ktorú sme stratili, málo ľudí vie, čo to je. Vy biskupi musíte katechizovať veriacich o modlitbe adorácie; Eucharistia si to vyžaduje.“

Nenechávať si pre len seba lásku prijatú v Eucharistii

Eucharistický kongres má byť zároveň príležitosťou stávať sa čoraz viac „misionárskymi učeníkmi Pána Ježiša vo svete“, konštatoval pápež. Zároveň pripomenul, že o lásku prijatú vo sviatosti sa musíme deliť so všetkými:

„V Eucharistii sa stretávame s tým, ktorý sa nám úplne daroval, ktorý sa obetoval, aby nám dal život, ktorý nás miloval až do krajnosti. Hodnovernými svedkami radosti a premieňajúcej krásy evanjelia sa stávame len vtedy, keď si uvedomíme, že lásku, ktorú slávime vo Sviatosti, si nemôžeme nechať pre seba, ale vyžaduje si, aby sme sa o ňu delili so všetkými. Práve v tom spočíva misionárskosť: ideš, sláviš svätú omšu, pristúpiš k sv. prijímaniu, adoruješ pri poklone... a potom? Potom vyjdeš von, ideš evanjelizovať, takýchto nás robí Ježiš...“

Neuzatvárať srdce pred núdznymi a trpiacimi

„Eucharistia nás podnecuje k silne angažovanej láske k blížnemu, pretože nemôžeme skutočne pochopiť a prežívať jej význam, ak máme srdce zatvorené pred našimi bratmi a sestrami, osobitne pred tými, ktorí sú chudobní, trpiaci, vyčerpaní alebo stratení v živote. Prichádzajú mi na myseľ dve skupiny ľudí, ktoré musíme vždy navštevovať: starí ľudia, ktorí sú múdrosťou ľudu, a chorí, ktorí sú obrazom trpiaceho Ježiša.“

Zuzana Klimanová - Vatikán



( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20230621024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]