[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 12. 2024   Meniny má 2. sviatok vianočný; Štefan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica sa zaviazala podporovať sociálnu spravodlivosť na pracovisku
P:3, 16. 06. 2023 13:43, ZAH

Vatikán 16. júna (VaticanNews) Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin vystúpil na samite Svet práce 2023, ktorý zorganizovala Medzinárodná organizácia práce OSN. Prečítal na ňom posolstvo pápeža Františka. Pápež povzbudzuje všetkých účastníkov, aby vo svete práce nastolili nový kurz, ktorý bude presadzovať zásady „ľudskej dôstojnosti, solidarity a subsidiarity“ a uplatňovať sociálnu spravodlivosť na podporu marginalizovaných ľudí.

„Nepodľahnite redukcionistickému poňatiu sociálnej spravodlivosti, ktoré sa zameriava výlučne na ekonomické a sociálne ukazovatele, ale vychádzajte z troch pilierov: ľudská dôstojnosť, solidarita, subsidiarita.“ Toto posolstvo poslal pápež František na Svetový samit práce 2023, ktorý zorganizovala Medzinárodná organizácia práce OSN v Ženeve a na ktorom sa 14. a 15. júna počas dvoch dní stretli odborníci z celého sveta, aby uvažovali nad témou „Sociálna spravodlivosť pre všetkých“.

Pápežovo posolstvo na samite prečítal vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, ktorý v pápežovom mene ocenil vznik „Globálnej koalície za sociálnu spravodlivosť“ oznámenej počas stretnutia a označil ju za „chvályhodnú iniciatívu“ v súlade s povzbudením Katolíckej cirkvi veriacim, aby boli zodpovednými občanmi.

Podpora sociálnej spravodlivosti

V posolstve, ktoré prečítal kardinál Parolin, pápež František uviedol, že „Svätá stolica je naďalej odhodlaná podporovať všetky snahy o presadzovanie sociálnej spravodlivosti, najmä na pracovisku, dávať svoje zdroje k dispozícii medzinárodnému spoločenstvu a predovšetkým zdieľať sociálne učenie Cirkvi.“ 

Pápež František pripomenul mnohé konflikty a nestabilitu v našom svete a vyjadril nádej, že Globálna koalícia za sociálnu spravodlivosť by mohla prispieť k podpore mieru. Katolícka cirkev opakuje, že „úsilie o spravodlivosť v modernom svete je úzko spojené s úsilím o mier.“

Nedôstojné pracovné miesta

Pápež pripúšťa, že táto vízia pokoja podporeného sociálnou spravodlivosťou sa môže zdať utopická, najmä pre milióny ľudí v našom svete, ktorí sú často vydaní na milosť a nemilosť ekonomickým záujmom alebo bezohľadnému vykorisťovaniu a sotva dokážu prežiť. Patria sem mnohí migrujúci pracovníci a utečenci, ktorí vykonávajú povolania opísané v 3D: „Nebezpečné, špinavé a ponižujúce“. Je to príklad toho, ako sa neúprosne pošliapava ľudská dôstojnosť, zdôrazňuje František.

Pápež vo svojom posolstve pripomína, že Cirkev, hoci si plne uvedomuje, že nemá riešenie na každý problém, „rozhodne pokračuje v ohlasovaní evanjelia pokoja a chce spolupracovať so všetkými národnými a medzinárodnými autoritami na ochrane tohto nesmierneho univerzálneho dobra, daru pokoja živeného skutočnou sociálnou spravodlivosťou.“

Zapojenie marginalizovaných

Dôležité je tiež zapojiť marginalizovaných ľudí „ako plnohodnotných a aktívnych účastníkov rozhodovacieho procesu s cieľom dosiahnuť bezpečnejší mier v našich spoločnostiach a hľadať spôsoby, ako môže sociálna spravodlivosť pomôcť riešiť príčiny chudoby, ako je nerovnosť, nedostatok pracovných miest, nedostatok bývania alebo odopieranie sociálnych a pracovných práv.“ Znamená to pozerať sa nielen na ekonomické a sociálne ukazovatele, píše pápež.

Tri základné piliere pre realizáciu sociálnej spravodlivosti

Existujú tri základné piliere, na ktorých musí spočívať úsilie o uznanie a uplatňovanie sociálnej spravodlivosti: „ľudská dôstojnosť, solidarita a subsidiarita.“ Pápež zdôrazňuje, že rešpektovanie Bohom danej ľudskej dôstojnosti si vyžaduje „ochranu základných práv a blaha všetkých osôb vrátane ich fyzických, emocionálnych a duchovných potrieb od počatia po prirodzenú smrť.“ 

Solidarita poukazuje na vzájomnú prepojenosť a závislosť všetkých, zdôrazňuje pápež; „je tkanivom pre autentické vzťahy a výzvou k zodpovednosti za vzájomnú starostlivosť a predovšetkým k starostlivosti o tých, ktorí sú zraniteľní alebo trpia nespravodlivosťou.“ Musíme sprevádzať a brániť tých, ktorí čelia diskriminácii, chudobe, násiliu alebo nespravodlivosti, opakuje Jorge Mario Bergoglio.

Na záver upozorňuje na subsidiaritu, ktorá môže pomôcť usmerniť vhodné rozdelenie moci a rozhodovanie. „Väčšie inštitúcie alebo orgány môžu v prípade potreby poskytovať všeobecnú podporu, zatiaľ čo na miestnej úrovni majú jednotlivci a komunity slobodu rozhodovať o veciach, ktoré sa týkajú ich života,“ uvádza sa v posolstve. Táto rovnováha môže zabrániť nadmernej koncentrácii moci a podporiť posilnenie postavenia a zapojenie jednotlivcov a komunít do formovania ich vlastného osudu.



( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230616050   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]