[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 05. 2024   Meniny má Florián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aby nedochádzalo k mučeniu – úmysel Svätého Otca na jún
P:3, 12. 06. 2023 11:51, ZAH

Vatikán 12. júna (VaticanNews) „Modlime sa, aby sa medzinárodné spoločenstvo konkrétne pričinilo o to, aby nedochádzalo k mučeniu a aby zaručilo podporu obetiam mučenia a ich príbuzným.“ K tomuto nás v júni pozýva pápež František v rámci svojej modlitbovej siete Apoštolátu modlitby.

Týka sa nás tento úmysel, zameraný na „medzinárodné spoločenstvo“, čiže na štáty, štátnikov a medzinárodné organizácie? Potrebujeme myslieť na takéto extrémne veci, ktoré sú zdanlivo mimo nášho dosahu? Áno, lebo nejde o minulosť, ale o náš dnešný svet, o našich bratov a sestry. O dnešné nové pribíjanie Ježiša na kríž.

V OSN bolo prijatých viacero rezolúcií a medzinárodných dohôd, napr. v roku 1984 „Konvencia proti mučeniu a inému krutému, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu či trestaniu“. Okrem právnych noriem existuje v tomto smere aj osveta. Na znak solidarity je od roku 1997 zavedený Medzinárodný deň podpory obetiam mučenia - 26. jún. Avšak aká je realita? Zábery z provizórnych mučiarní na okupovaných územiach Ukrajiny sú len malou vzorkou tej krutosti, čo sa vo svete odohráva. O porušovanie medzinárodného práva nie je núdza. Žijeme v dobe násilia.

Táto veľmi vážna vec Svätému Otcovi leží na srdci. Kedysi sa osobne nasadzoval za vyslobodzovanie ľudí z mučiarní v období diktatúry v Argentíne po roku 1976. Aj ako pápež viackrát poukázal na formy mučenia súvisiace s preplnenosťou väzníc v krajinách jeho rodného kontinentu. Vo Vatikáne prijíma skupiny sudcov, právnikov a riaditeľov väzníc, ktorí sa usilujú preniesť do praxe rešpektovanie ľudskej dôstojnosti vo väzenskom prostredí. Nepovažuje to za okrajovú či odťažitú tému, ale vidí v tom jednu z periférií, kam má Cirkev prinášať evanjelium.

Pápež František pri svojich cestách navštívil cely niekdajších komunistických mučiarní pri návšteve Litvy. Aj v Poľsku, kam prišiel na Svetové dni mládeže, pobudol v tichu v celách smrti v Osvienčime. S mladými zhromaždenými v Krakove sa so svojou skúsenosťou takto podelil:

„Nechcel by som vás roztrpčiť, ale musím povedať pravdu. Krutosť sa neskončila v Auschwitzi, v Birkenau: aj dnes sa mučia ľudia; mnohí zajatí sú vzápätí mučení, aby ich prinútili hovoriť... Je to strašné! ... Dnes na mnohých miestach sveta, kde je vojna, sa deje to isté.“

Tieto slová pápež František vyslovil v júli 2016 v spontánnom večernom príhovore z okna Krakovského arcibiskupstva, čím nadviazal na sv. Jána Pavla II., veľkého učiteľa sociálnej náuky Cirkvi, ktorý neohrozene bojoval za slobodu a ľudské práva ako požiadavky evanjelia vo verejnom živote.

„Do tejto skutočnosti prišiel Ježiš, aby ju niesol na svojich pleciach. A žiada nás, aby sme sa modlili,“ pokračoval pápež František. Použil aj obrazné vyjadrenie, na aké naše uši neboli zvyknuté:

„Modlime sa za všetkých tých „Ježišov“, ktorí sú dnes vo svete: hladných, smädných, pochybujúcich, chorých, osamelých, tých, ktorí pociťujú bremeno mnohých pochybností a mnohých previnení. Veľmi trpia... Modlime sa za mnohé choré deti, nevinné, ktoré nesú kríž ako deti. A modlime sa za mnohých mužov a ženy, ktorí sú dnes mučení v toľkých krajinách; za väznených, ktorí sú tam natlačení, akoby boli zvieratá.“

Ak nás pápež vyzýva k modlitbe za medzinárodné spoločenstvo, môžeme si uvedomiť, že tak robí v čase, keď sa rola OSN veľmi oslabila, a to nielen neschopnosťou zaistiť mier, ale aj vnútorným vyprázdňovaním obsahov. Svätý Otec opakovane podnecuje k ozdraveniu tejto organizácie. Vo videoposolstve Valnému zhromaždeniu v New Yorku pri 75. výročí vzniku OSN povedal:  

„Pri koreni ... kultúry skartovania je jeden veľký nedostatok úcty k ľudskej dôstojnosti, ideologické propagovanie okliešťujúcich vízií človeka, negovanie univerzálnosti jeho základných práv a túžba po absolútnej moci a kontrole, ktorá vládne dnešnej modernej spoločnosti. Nazvime to po mene: aj toto je atentátom proti ľudskosti. Je skutočne bolestné vidieť, koľko základných práv sa aj naďalej beztrestne porušuje.”

Vyhlásenia o základných ľudských právach neraz zostávajú na papieri. A namiesto ich uplatňovania sa paradoxne zavádzajú nové pseudopráva. Mučenie a podobné extrémne prejavy krutosti sú symbolickým vrcholom ľadovca. V akej hĺbke pod hladinou sa však skrývajú toľkí, ktorí sú beztrestne umučení už pred narodením! Potreba presadiť zákaz mučenia do praxe je výzvou pre nové generácie politikov: svet potrebuje úctu k človeku.

Svet smädí po láske. Svet potrebuje ľudí podľa vzoru Krista. Prijmime pozvanie Svätého Otca k úsiliu o tento vznešený cieľ: aby sa medzinárodné spoločenstvo konkrétne pričinilo o to, aby nedochádzalo k mučeniu a aby zaručilo podporu obetiam mučenia a ich príbuzným.

Jozef Bartkovjak SJ



( TK KBS, VaticanNews; rp ) 20230612020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]