[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec v televízii RAI: Je potrebné vychovávať deti s hranicami
P:3, 07. 06. 2023 17:36, ZAH

Vatikán 7. júna (VaticanNews) V nedeľu 4. júna bol pápež František hosťom náboženského programu talianskej televízie RAI „A sua immagine“ (Na jeho obraz). Uprostred výpovedí v štúdiu a ukážok príbehov sa pápež zamýšľal nad problémami sveta či osobným životom každého z nás. Rodičom odkázal, aby „vychovávali svoje deti k bezodplatnosti, ale vždy s určitými hranicami“.

V rozhovore, ktorý bol nahraný už 27. mája, Svätý Otec František zopakoval výzvu pápeža Pia XII. z jeho rozhlasového posolstva vládcom z roku 1939, keď v predvečer Druhej svetovej vojny povedal: „Mierom človek vždy získava, vojnou sa stráca všetko“. Pápež František pritom nemyslí len na konflikt na Ukrajine, ktorý zraňuje Európu, ale aj na všetky vojny a násilie, ktoré poznačujú svet. V tejto súvislosti poznamenal, že existuje „potešenie z mučenia“, keď uviedol: „Vidíme to vo vojne, vo vojnových filmoch, to potešenie... A u toľkých vojakov, ktorí tam pôsobia pri mučení ukrajinských vojakov. Videl som to nafilmované. A niekedy sa to deje aj u mladých chlapcov“.

Úlohou médií je pomáhať ľuďom porozumieť si

V prelínaní krátkych videí životných príbehov a živých svedectiev pápež František prezradil, že nikdy nebol v televíznom štúdiu, a ani príliš nesledoval televíziu: „Poviem vám tajomstvo, keď som bol mladý, televízia ešte nebola“, uviedol s humorom redaktorke Lorene Bianchettiovej a pozastavil sa nad úlohou, ktorú musia v súčasnom svetovom scenári zohrávať informácie, keď uviedol: „Médiá musia pomáhať ľuďom navzájom sa nachádzať, porozumieť si, spriateliť sa a poslať preč malých diablikov, ktorí ničia ľuďom život. Toto je pozitivizmus, nie je to len o hovorení o náboženstve. Môže sa tak robiť áno, hovoriť o Bohu... ale vážiť si ľudskosť, to je humanizmus“.

Jubileum 2025 a mariánske zjavenia

 

Priestor v rozhovore dostalo aj cirkevné Jubileum 2025. Ako pápež uviedol, je to „príležitosť priblížiť všetkých k sebe navzájom, k Bohu, rozpustiť problémy, odpustiť (...) Jedna z najkrajších vecí u ľudí je odpustenie...“. Ďalej Svätý Otec spomenul svoju „babičku Rosu“, ktorá ho ako prvá naučila láske k Panne Márii: „Rozprávala mi o svätom Jozefovi a Panne Márii, ale vždy s Ježišom v strede.“ V tejto súvislosti sa pápež dotýka témy mariánskych zjavení. Zdôraznil, že pri rozlišovaní ich pravdivosti je dôležité ústredné postavenie Krista:

„Nehľadajte v tom len zjavenia, pretože to je nástroj mariánskej úcty, ktorý nie je vždy pravdivý (...) Pravdivé zjavenia Panny Márie tu boli, ale vždy s prstom smerom k Ježišovi. Panna Mária nikdy nepriťahovala k sebe. Keď je mariánska úcta príliš sústredená do seba, nie je to dobré. Tak v samotnej pobožnosti, ako aj v ľuďoch, ktorí ju vykonávajú.“

Objatie pre rodičov malej Angeliky, ktorá zomrela v nemocnici Gemelli

 

Pápež sa v rozhovoroch zamyslel aj nad utrpením, a pri tejto téme vstúpili do televízneho štúdia Matteo a Serena, rodičia malej Angeliky, ťažko chorého 5-ročného dievčatka, ktoré zomrelo 1. apríla 2023, deň pred prepustením pápeža z nemocnice Gemelli. Pápež František sa s nimi stretol pred nemocnicou a jeho objatie plačúcej matky obletelo celý svet. Pri takýchto príbehoch pápež pripomína dôležitosť nežnosti a sprevádzania bolesti:

 „Aj mňa sprevádzali vo chvíli bolesti. Jednu vec som sa naučil, keď som mal tú chorobu vo veku 21 rokov, takmer smrteľnú: voči bolesti pomôžu len gestá, slová nie... Pre bolesť neexistujú slová, len gestá a ticho“.

Posolstvo rodičom a učiteľom: blízkosť, súcit, neha

Pápež František napokon pripomenul, že deti treba naučiť „štýlu Boha, ktorým je blízkosť, súcit a neha: „Nie je iné východisko: buď si vyberieme cestu lásky, nehy, alebo si vyberieme cestu ľahostajnosti. (...) Dávajte si však pozor! Musíte vychovávať s hranicami. Ak necháte chlapca, dievča, dieťa rásť bez hraníc, robíte zle. Potrebujú pohladenie, lásku, ale aj láskavé nie! Nie vrtochom. (...) To isté platí aj pre učiteľov. Učiteľ nikdy nezavádza, ale priťahuje, dáva ti dobrý pocit a stanovuje hranice. Učiteľ, ktorý ti dáva len cukríky, nie je dobrý. Učiteľ je ten, kto ti pomáha kráčať, ale povie ti hranice a pokarhá ťa. A kde otec a mama dieťa nevyhrešia, tam niečo nie je v poriadku“.( TK KBS, VaticanNews, mh; rp ) 20230607036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]