[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na jubilejný 25. ročník Rómskej púte na Svätý Kopeček zamieria stovky pútnikov
P:3, 06. 06. 2023 13:28, ZAH

Olomouc 6. júna (TK KBS) Svätý Kopeček pri Olomouci privíta v sobotu 17. júna na duchovnej púti Rómov z Moravy i Čiech. Tohtoročný jubilejný 25. ročník už tradičnej púte sa uskutoční v Bazilike Navštívenia Panny Márie a v premonštrátskom kláštore. Témou tohtoročnej duchovnej púte je „Panna Mária, matka nás všetkých“. Rómska púť na Svätom Kopčeku pri Olomouci je ojedinelou duchovnou a spoločenskou akciou v Českej republike.

Hlavným celebrantom svätej omše bude už tretíkrát biskup Václav Malý, bývalý hovorca Charty 77, Občianskeho fóra a člen Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných. „Počas svätej omše zaznejú chvály, svedectvo účastníkov, a tiež bude uvedené scénické divadlo mladých Rómov zo Saleziánskeho strediska voľného času Don Bosco z Ostravy,“ načrtáva organizátorka akcie za Charitu Olomouc Ludmila Gottwaldová.

Panna Mária, matka Ježišova, matka nás všetkých

„Svätá Mária, Matka Božia, ty si darovala svetu pravé svetlo. Ukáž nám Ježiša. Veď nás k Nemu. Uč nás spoznávať a milovať ho.“ Slová z modlitby Benedikta XVI. sa stali témou jubilejnej 25. Rómskej púte. S Bazilikou na Svätom Kopečku sú späté aj vďaka tomu, že na bočnom oltári je vystavená známa soška Rómskej madony. Sošku venovala Bazilike nevidiaca umelkyňa Božena Přikrylová, ktorá sa niekoľkokrát na Rómskej púti zúčastnila. Fotografie Rómskej Madony spolu s modlitbou Benedikta XVI. z encykliky Deus caritas est sú aj tohtoročným upomienkovým darčekom Charity Olomouc pre pútnikov.

Rómov budú sprevádzať kňazi, ktorí sa zaoberajú pastoráciou Rómov. Po ukončení púte bude stretnutie pri okrúhlom stole nad témou pastorácie Rómov biskupa Václava Malého s vedúcimi komunít, kňazmi a laikmi.

Pre deti je pripravený „Pútniček“

Novou tradíciou Rómskej púte sa stal tzv. „pútnik“, zošitok, ktorý deti prevedie celou témou a na pamiatku si ho vezmú so sebou domov. „V Pútniku budú riešiť rôzne hádanky a úlohy, ktoré sa vzťahujú k Márii. Vďaka tomu sa dozvedia množstvo informácií z jej života, a to pre deti zábavnou formou. Máme tiež pripravené tematické omaľovánky a puzzle. Za splnenie úloh v Pútniku na deti čaká sladká odmena,“ približuje Jitka Laštůvková zo Strediska pre rodiny a krízovú pomoc.( TK KBS, cirkev.cz, rp; pz ) 20230606025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]