[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Marengo: Pápežova návšteva v Mongolsku je povzbudením
P:3, 05. 06. 2023 16:20, ZAH

Mongolsko 5. júna (VaticanNews) Kardinál Giorgio Marengo, apoštolský prefekt Ulánbátaru, v rozhovore pre Vatican News vyjadruje radosť z oznámenia apoštolskej návštevy pápeža Františka v Mongolsku, ktorá sa uskutoční od 31. augusta do 4. septembra, a nazýva ju „veľkým povzbudením“ pre misionárov a veriacich tejto východoázijskej krajiny.

Prítomnosť nástupcu svätého Petra v Mongolsku bude „skutočným povzbudením pre všetkých veriacich a misionárov“ a vzbudí pocit „hlbokej radosti a milosti.“

Kardinál Giorgio Marengo, apoštolský prefekt Mongolska, vôbec prvý kardinál v tejto krajine, v rozhovore pre Vatican News vyjadril radosť zo sobotňajšieho oznámenia, že pápež František uskutoční apoštolskú cestu do tejto východoázijskej krajiny koncom tohto leta.

Matteo Bruni, riaditeľ Tlačovej kancelárie Svätej stolice, v sobotu vydal toto oficiálne oznámenie: „Na základe pozvania prezidenta Mongolska a cirkevných predstaviteľov krajiny pápež František uskutoční apoštolskú cestu do Mongolska od 31. augusta do 4. septembra tohto roku.“ Riaditeľ tlačového úradu dodal, že program návštevy a ďalšie podrobnosti budú zverejnené v najbližších týždňoch.

V auguste 2022 pápež František vymenoval kardinála Marenga za vôbec prvého kardinála v krajine, čím naznačil svoju blízkosť k menej ako 1 500 katolíkom v celom Mongolsku.

V rozhovore kardinál narodený v Taliansku, ktorý slúži malej mongolskej katolíckej komunite od roku 2001, hovorí o význame nadchádzajúcej apoštolskej návštevy pápeža Františka, ktorá bude historicky prvou pápežskou cestou do krajiny. Hovorí tiež o katolíckej komunite v krajine, o vzťahoch medzi kresťanmi a inými náboženstvami a o svojich očakávaniach od pápežovej návštevy.

- Kardinál Marengo, ako vnímate apoštolskú návštevu pápeža Františka v Mongolsku? Aký význam má táto cesta?

Má veľký význam! Predovšetkým vítame toto oficiálne potvrdenie s hlbokou radosťou a ako akt milosti. Už som dostal niekoľko nadšených správ od mnohých ľudí, tu v Mongolsku, ale aj z celého sveta. Mnohí hovoria: „Aké dobré správy!“. A je to skutočne dobrá správa.

Táto cesta je veľmi dôležitým znamením pre Cirkev v Mongolsku, znamením starostlivosti a blízkosti Svätého Otca k našim mladým a mladým spoločenstvám. Túto blízkosť sme si uvedomovali už predtým, pretože pápež vždy prejavoval osobitnú pozornosť perifériám sveta ako osobitným miestam svedectva.

Ale prítomnosť nástupcu svätého Petra po našom boku je skutočným povzbudením pre všetkých veriacich a misionárov.

- Povedzte nám niečo o spoločenstve, ktoré privíta pápeža.

Apoštolská prefektúra v Ulánbátare (ktorá pokrýva celé územie krajiny) má asi 1 500 miestnych katolíckych veriacich plus niekoľko cudzincov, ktorí sú tu pracovne alebo na diplomatických misiách.

Misionársku komunitu tvorí 75 misionárov zastupujúcich 10 rehoľných kongregácií a 27 národností. Je to skutočne medzinárodné a veľmi rôznorodé spoločenstvo.

Celkovo tu pôsobí 29 kňazov (z toho dvaja miestni), 36 rehoľníčok, šesť nevysvätených rehoľníkov a traja laickí misionári. Je tu 9 oficiálne registrovaných bohoslužobných miest.

Väčšina misijnej činnosti má podobu projektov na podporu humanity, ktoré sprevádza aj kultúrny výskum a medzináboženský dialóg.

Zosnulý otec Stephen Kim Seong-hyeon, ktorý minulý týždeň náhle zomrel vo veku iba 55 rokov, sa mi často zveroval, keď sníval o možnej návšteve Svätého Otca, že toto bude pravdepodobne jediný prípad konkrétnej cirkvi, kde sa každý člen môže osobne stretnúť so Svätým Otcom.

Spolu s ním sme uvažovali, či by možno nebolo možné zahrnúť všetkých veriacich na jednu skupinovú fotografiu s pápežom Františkom.

Cirkev v Mongolsku je chudobná a malá cirkev, je nás málo a máme málo prostriedkov. Ale v malých spoločenstvách je obzvlášť silný zmysel pre vzájomnú starostlivosť a putá, ktoré sa vytvárajú medzi ľuďmi, sa vyznačujú povznášajúcim zmyslom pre pravdu a autentickosť.

To znamená, že napríklad bratská náprava je veľmi spontánna, pretože ľudia chcú jeden pre druhého to najlepšie! V tom je niečo podobné ako v prvotnej cirkvi. Čo však neznamená, že tu nie je zmysel pre históriu.

Formálne sa Cirkev v Mongolsku zrodila v posledných rokoch, ale v rýchlo sa meniacom svete a v krajine s dlhou históriou, v ktorej možno v určitých obdobiach nájsť stopy prítomnosti kresťanov. Ľudia, ktorí k nám prichádzajú zvonku, sú často poznačení akousi duchovnou sviežosťou. Ako misionár, ktorý v tejto cirkvi slúži už približne 20 rokov, môžem o tejto sviežosti svedčiť.

- Kresťania sú v Mongolsku menšinou. Aké sú vzťahy s inými náboženstvami?

Medzináboženské spolužitie je dedičstvom, ktoré siaha do dávnych čias a má korene v tolerantnej politike mongolského chána [panovníka z 13. storočia]. Kresťanstvo bolo známe a praktizované už okolo roku 1000 a my by sme chceli v tejto starobylej tradícii pokračovať.

Minulý rok sme oslávili prvých 30 rokov účinnej prítomnosti Katolíckej cirkvi v dnešnej krajine. Medzináboženský dialóg je súčasťou evanjelizácie, ani nie tak ako stratégia, ale ako prostriedok svedectva o Cirkvi.

Medzináboženský vzťah je ako priateľstvo, príbeh vždy založený na vzájomnej dôvere a budovaný v priebehu času. Ide o spoločné žitie, spoločné kráčanie. Pojem menšiny pochádza z vonkajšieho pozorovania, ale tu ľudia v týchto pojmoch neuvažujú. Skôr premýšľajú o tom, ako žiť vo vernosti evanjeliu každý deň.

- Aké ovocie, ako dúfate, prinesie prítomnosť Svätého Otca v Mongolsku a Ázii?

Je dôležité, aby sa Mongolsko stalo vo svete známejším práve pre svoje kultúrne a náboženské bohatstvo a tiež pre svoju históriu. Návšteva Svätého Otca určite pomôže vyzdvihnúť krásu tejto krajiny a ušľachtilosť jej obyvateľov, strážcov veľmi hlbokých tradícií, ktoré vždy charakterizovali tento región Ázie.

Pre malú katolícku komunitu bude určite osobitným darom milosti myslieť na tichú a plodnú prácu toľkých misionárov, ktorí obetovali svoj život pre evanjelium a pokračujú v ňom, ďaleko od pozornosti, len pre dobro ľudí, ku ktorým boli poslaní.

Dúfam, že táto cesta bude znamenať ďalší krok v budovaní vzťahov dôvery a priateľstva, v ktorých sa žije a svedčí o evanjeliu.

Deborah Castellano Lubov - Vatican News 



( TK KBS, VaticanNews dcl, ml; pz ) 20230605031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]