[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 11. 2023   Meniny má Vratko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V júnovom úmysle pápež vyzýva k modlitbe za zastavenie mučenia
P:3, 31. 05. 2023 13:39, ZAHFoto: Print Screen YouTube


Vatikán 31. mája (VaticanNews) Zastavme hrôzu mučenia – k tomu vyzýva pápež František v júnovom videu Svetovej siete modlitby pápeža (Apoštolát modlitby). Blížiaci sa 26. jún je totiž Medzinárodným dňom OSN na podporu obetí mučenia. Ide o dátum, keď v roku 1987 nadobudol platnosť Dohovor proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu. (Dohovor ratifikovalo 162 krajín).

Pápež František vo videu hovorí:

„Mučenie. Bože môj, mučenie! Mučenie nie je včerajší príbeh. Bohužiaľ, je súčasťou našich dnešných dejín. Ako je možné, že človek má tak veľkú schopnosť byť krutý? Existujú veľmi brutálne formy mučenia, iné sú sofistikovanejšie: napríklad ponižujúce zaobchádzanie, zbavovanie zmyslov či masové zadržiavanie v neľudských podmienkach, ktoré oberajú človeka o dôstojnosť.

To však nie je nič nové. Pomyslime na to, ako bol mučený a ukrižovaný sám Ježiš. Zastavme túto hrôzu mučenia. Je nevyhnutné postaviť dôstojnosť osoby pred všetko ostatné. Inak obete nie sú [brané ako] osoby, ale [ako] „veci“ a môžu byť nad mieru zneužité, čo spôsobuje smrť alebo trvalé psychické a fyzické poškodenie na celý život. Modlime sa, aby sa medzinárodné spoločenstvo konkrétne pričinilo o to, aby nedochádzalo k mučeniu a aby zaručilo podporu obetiam mučenia a ich príbuzným.“

Aj Ježiš bol obeťou mučenia

Práve zábery väzňov v neľudských podmienkach - priviazaných ku stoličke, s kuklou na hlave, so zviazanými rukami - otvárajú tento mesiac video pápeža, ktoré imituje miesta a praktiky mučenia používané v súčasnosti v rôznych častiach sveta. Vedrá s vodou a handrami, povrazy, elektrické batérie, kliešte, kladivá, mačety: znepokojujúci inventár hypotetickej mučiarne sprevádza slová pápeža Františka, v ktorých zdôrazňuje, že každý, kto sa snaží zredukovať človeka na „vec“, stráca predovšetkým svoju ľudskosť.

To sa stalo aj trýzniteľom Ježiša, ktorý tiež zažil mučenie a zomrel nesúc na sebe jeho stopy: rany od tŕňov a bičov, modriny od bitia, zápästia napuchnuté od povrazov. Vo videu nám to pripomínajú detaily sochy trpiaceho Ježiša s názvom Ecce homo z rovnomennej svätyne v Mesorace v talianskej Kalábrii, ktoré sú pôsobivé svojím realizmom.

K mučeniu dochádza aj dnes i napriek jeho zákazu

Ako uvádza Svetová sieť modlitby pápeža vo svojom komuniké, mučenie je prax, ktorá siaha až do staroveku. V 18. a 19. storočí západné krajiny oficiálne zrušili používanie mučenia v súdnictve a dnes je podľa medzinárodného práva zakázané. Napriek tomu k nemu v mnohých krajinách naďalej dochádza: OSN od roku 1981 evidovalo v priemere 50 000 obetí mučenia ročne v krajinách po celom svete. Dochádza k nemu predovšetkým v oblastiach konfliktov, ako v prípade ruskej agresie proti Ukrajine. Zároveň sa však, čiastočne v dôsledku príchodu nových technológií, rozšírilo používanie nekrutých mučiacich praktík, ako je napríklad psychologické mučenie.

Osoby zodpovedné za mučenie a zlé zaobchádzanie sú však vo svete len ťažko identifikované a potrestané, a to z dôvodov, akými sú systémové popieranie, obštrukcie a úmyselné vyhýbanie sa zodpovednosti zo strany verejných orgánov; preto je ťažké spočítať a evidovať obete.

-
Úmysel slovenských biskupov: Aby duchovní pastieri s čistým srdcom vytrvali v službe posväcovania veriacich.( TK KBS, VaticanNews, ml; pz ) 20230531036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]