[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Regina caeli: Duch Svätý nám dáva pocítiť Božiu blízkosť
P:3, 29. 05. 2023 14:00, ZAH

Vatikán 29. mája (VaticanNews) V meditácii pred poludňajšou mariánskou modlitbou v Nedeľu Zoslania Ducha Svätého 28. mája 2023 Svätý Otec pripomenul, že Ježiš chce prostredníctvom daru Ducha oslobodiť učeníkov od strachu, ktorý ich drží zavretých, aby mohli vyjsť von a stať sa svedkami a ohlasovateľmi evanjelia. „Duch nás oslobodzuje od strachu, keď strácame nádej a chýba nám odvaha ísť vpred,“ povedal pápež František.

„Svojimi dielami bol spevákom obetí a posledných: vždy sú pod ochrannou rukou Božej Prozreteľnosti, ktorá «uzemňuje a prebúdza, trápi a utešuje»; a sú tiež podopierané blízkosťou verných pastierov Cirkvi, prítomných na stránkach Manzoniho majstrovských diel.“

Potom zhromaždených veriacich na Námestí sv. Petra vyzval k modlitbám za obyvateľov pohraničnej oblasti medzi Mjanmarskom a Bangladéšom, ktoré ťažko zasiahol cyklón:

„postihnutých je viac ako osemstotisíc ľudí, okrem mnohých Rohingov, ktorí už predtým žili v neistých podmienkach. Keďže obnovujem svoju blízkosť týmto obyvateľom, obraciam sa na vedúcich predstaviteľov, aby uľahčili prístup humanitárnej pomoci, a apelujem na zmysel pre ľudskú a cirkevnú solidaritu, aby prišli na pomoc týmto našim bratom a sestrám.“

Pápež pripomenul modlitby za synodu, keď povedal:

„Na budúcu stredu, na konci mesiaca máj, sú v mariánskych svätyniach na celom svete naplánované chvíle modlitby na podporu príprav na ďalšie riadne zhromaždenie Biskupskej synody. Prosíme Pannu Máriu, aby túto dôležitú etapu synody sprevádzala svojou materinskou ochranou.“

Celý príhovor pred modlitbou Raduj sa Nebies Kráľovná

Nedeľa Zoslania Ducha Svätého, 28. mája 2023

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes, na slávnosť Turíc, nás evanjelium privádza do večeradla, kam sa apoštoli uchýlili po Ježišovej smrti (Jn 20, 19-23). Zmŕtvychvstalý sa večer na Veľkú noc zjavuje práve v tejto situácii strachu a úzkosti a dýchajúc na nich hovorí: „Prijmite Ducha Svätého“ (v. 22). Takto chce Ježiš darom Ducha oslobodiť učeníkov od strachu, ktorý ich drží zavretých doma, a oslobodzuje ich, aby boli schopní vyjsť von a stali sa svedkami a ohlasovateľmi evanjelia. Pozastavme sa chvíľu nad tým, čo koná Duch, ktorý oslobodzuje od strachu.

Evanjelium hovorí, že učeníci zatvorili dvere „zo strachu“ (v. 19). Ježišova smrť ich rozrušila, ich sny sa zrútili, ich nádeje sa rozplynuli. A oni sa uzavreli do seba. Nielen v tej miestnosti, ale vo vnútri, v srdci. Chcel by som zdôrazniť toto: uzavrieť sa do seba. Koľkokrát sa aj my uzatvárame do seba? Koľkokrát kvôli nejakej ťažkej situácii, kvôli nejakému osobnému alebo rodinnému problému, kvôli utrpeniu, ktoré nás poznačuje, alebo kvôli zlu, ktoré dýchame okolo seba, pomaly upadáme do straty nádeje a chýba nám odvaha ísť ďalej? Často sa to stáva. A tak sa podobne ako apoštoli uzatvárame do seba, zabarikádujúc sa v labyrinte starostí.

Bratia a sestry, toto „uzatváranie sa do seba“ sa deje vtedy, keď v najťažších situáciách dovolíme strachu, aby nás ovládol a aby sa v nás „hlasno“ ozýval. Keď vstúpi strach, uzatvárame sa. Príčinou je teda strach: strach z toho, že to nezvládneme, že budeme sami čeliť každodenným bojom, že budeme riskovať a potom budeme sklamaní, že sa zle rozhodneme.

Bratia a sestry, strach blokuje, strach paralyzuje. A tiež izoluje: pomyslite na strach z iných, z tých, ktorí sú cudzinci, z tých, ktorí sú iní, z tých, ktorí myslia inak. A môže to byť aj strach z Boha: že ma potrestá, že sa na mňa nahnevá... Ak dáme priestor týmto falošným strachom, dvere sa zatvoria: dvere srdca, dvere spoločnosti, a dokonca aj dvere Cirkvi! Kde je strach, tam je uzavretosť. A to nie je dobré.

Evanjelium nám však ponúka liek Zmŕtvychvstalého: Ducha Svätého. On oslobodzuje z väzenia strachu. Keď apoštoli dostanú Ducha Svätého - dnes to oslavujeme – vychádzajú z večeradla a idú do sveta odpúšťať hriechy a ohlasovať dobrú zvesť. Vďaka nemu sa prekonáva strach a otvárajú sa dvere. To je totiž to, čo Duch robí: dáva nám pocítiť Božiu blízkosť, a tak jeho láska zaháňa strach, osvetľuje cestu, utešuje, podopiera v protivenstvách. Tvárou v tvár strachu a uzavretosti vzývajme teda Ducha Svätého na nás, na Cirkev a na celý svet: aby nové Turíce zahnali obavy, ktoré na nás doliehajú, a znovu roznietili oheň Božej lásky.

Najsvätejšia Panna Mária, ktorá bola ako prvá naplnená Duchom Svätým, nech sa za nás prihovára.

(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News, Andrej Klapka)

Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews; rp ) 20230529017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]