[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predsedovia COMECE a CEC vydali spoločné posolstvo na Turíce
P:3, 26. 05. 2023 15:45, ZAH

Brusel 26. mája (TK KBS) Pri príležitosti svätodušných sviatkov a vzhľadom na dôsledky vojny na Ukrajine, ktorá má za následok hrozné fyzické, materiálne a duchovné utrpenie, Mons. Mariano Crociata a Rev. Christian Krieger, predsedovia Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) a Konferencie európskych cirkví (CEC), vydali v piatok 26. mája 2023 nasledujúce posolstvo:

Od vyliatia Ducha Svätého na apoštolov v deň Turíc, na päťdesiaty deň po Pánovom zmŕtvychvstaní, Duch oživuje a vedie cirkvi a posilňuje a motivuje kresťanské spoločenstvá aj jednotlivých kresťanov.

Rovnako ako prvotné kresťanské spoločenstvo hľadalo odpovede na problémy, ktorým čelilo, tak aj dnes kresťania zápasia s výzvami sveta, ktorý je hlboko zranený násilím, nerovnosťou a rozdelením. Pokým zúri brutálna vojna proti Ukrajine, pokračuje aj humanitárna kríza. Na povrch vychádzajú sociálne a politické dôsledky zároveň s ekonomickou nerovnosťou, ktoré odhaľujú polarizáciu a roztrieštenosť našich spoločností.

Avšak podobne ako boli učeníci prvotnej Cirkvi naplnení Duchom Svätým (Sk 2,4), tak sú aj dnešní kresťania naplnení a vedení Duchom. Život Cirkvi sa prejavuje v pôsobení Ducha, ktorý sa zjavuje v Kristovom tele a na spoločnej ceste Božieho ľudu. Boží ľud v modlitbe, dôverujúc Duchu Svätému a kráčajúc spoločne ako kresťania, získava hlbšie pochopenie evanjelia a zapája sa do služby zmeny v prospech spravodlivého, pokojného a nádejeplného sveta. Znaky Božieho Ducha, ktorý žije a pôsobí v našich životoch, sa prejavujú napríklad v podpore utečencov zo strany cirkví. Týmto spôsobom cirkvi reagujú na humanitárne potreby na Ukrajine, vyjadrujú solidaritu s obeťami tejto tragickej vojny a aktívne pracujú pre mier na kontinente.

Keď sa tento rok pripravujeme na slávenie Turíc, buďme otvorení prijať Ducha Svätého (Jn 20, 22), ktorého moc môže uzdraviť a zmieriť ľudstvo a premeniť spoločnosť. Modlime sa za spravodlivosť a pokoj a spoločne sa pokorne a s nádejou zverme Božiemu Duchu, ktorý všetkých premieňa a zmieruje.

Nech ten istý Duch osvieti myseľ tých, ktorí smerujú k násiliu, a nech im „dá srdce z mäsa“ (Ez 36, 26). Nech sú nohy všetkých vedené po ceste spravodlivosti, pravdy, zmierenia a pokoja. Nech posolstvo Turíc hľadať jednotu v rozmanitosti inšpiruje aj tých, ktorí nesú politickú zodpovednosť v Európe, aby ich rozhodnutia viedla múdrosť, čestnosť a súcit v službe spoločného dobra všetkých.

Ako predsedovia COMECE a CEC povzbudzujeme aj k modlitbám za naše spoločné svedectvo a prácu pre dobro európskeho projektu. CEC bude mať o niekoľko týždňov svoje plenárne zhromaždenie v Talline a bude si voliť svojho nového predsedu a správnu radu. COMECE malo svoje plenárne zhromaždenie pred niekoľkými týždňami v Ríme a zvolilo si nové predsedníctvo a stály výbor na nasledujúcich päť rokov. Modlime sa, aby nás všetkých Duch viedol a osvietil, aby sme dokázali rozlišovať a zapojiť sa do životodarnej činnosti v celej Európe a vo svete.

Všetkým prajeme požehnané svätodušné sviatky!

Mons. Mariano Crociata
predseda COMECE

Rev. Christian Krieger
predseda CEC

Zdroj: COMECE / Preložila: Mária Spišiaková( TK KBS, com, msp, ml; pz ) 20230526029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]