[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Liptove si pripomenunuli nedožitých sto rokov od narodenia Bernarda Jaška
P:3, 26. 05. 2023 12:38, DOM

Ružomberok 26. mája (TK KBS) V stredu 24. mája 2023 sa kňazi Vikariátu Ministerstva vnútra SR spolu so svojím ordinárom Mons. Františkom Rábekom zúčastnili na odbornom zhromaždení na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Prezentovaný bol film 22 hláv o osude Bernarda Jaška, Pavla Kalinaja a ďalších odsúdených.

Po obede nasledovala prednáška s diskusiou na tému "poslušnosť svedomiu a civilnému zákonu v kontexte vernosti Cirkvi". Záverečný blok spomienkového stretnutia pokračoval svätou omšou v Černovej a položením kvetov k pamätnej tabuli pri rodnom dome Bernarda Jaška, uvádza na webstránke Ordinariát OS a OZ SR.

Kto bol Bernard Jaško?

Bernard Jaško pracoval na povereníctve vnútra na odbore Štátnej bezpečnosti (ŠtB), odkiaľ z ďalekopisov získaval informácie o represiách voči kňazom a Cirkvi. S týmito správami, ktoré sa týkali aj rozličných odpočúvacích a sledovacích aktivít, prostredníctvom Pavla Kalinaja a jeho známeho Štefana Uhrína oboznámil predstaviteľov Cirkvi, najmä trnavského pomocného biskupa Michala Buzalku.

Jaško plánoval útek do Rakúska, bol však prezradený. Jaška, Kalinaja a ďalších 20 osôb zatkli v júni 1949. Štátna moc vykonštruovala súdny proces, ktorý mal ostať navždy utajený pred zrakom verejnosti. Konal sa po polroku od zaistenia v novembri 1949. Žalobu podal vrchný vojenský prokurátor Anton Rašla. Jaško a Kalinaj dostali trest smrti, ostatným 20 odsúdeným súd sprísnil tresty dohromady na 144 rokov väzenia. Vykonanie trestu smrti obesením Bernarda Jaška a Pavla Kalinaja sa uskutočnilo na nádvorí Krajskej súdnej väznice v Bratislave v sobotu 17. februára 1951.

Medzi odsúdenými v procese Jaško a spol. bol aj neskorší levočský dekan Štefan Klubert. Podľa historika Róberta Letza títo väčšinou mladí muži neboli žiadni superhrdinovia, ale skutoční charakterní chlapi. „Jaško, Kalinaj, Uhrín, Hajdin a ďalší predstavujú príbehy, ktoré môžu zaujať práve mladých ľudí a byť pre nich inšpiratívne, aby sa nebáli stáť za svojím a chrániť svoju otcovizeň a všetky jej duchovné poklady,“ hovorí Letz. Príbeh odbojovej skupiny Jaško a spol. bol spracovaný v dokumentárnom filme 22 hláv, predtým o tomto prípade vyšla publikácia historika Vladimíra Palka ml. Bernard Jaško a spol.: Odpor voči komunizmu v Zbore národnej bezpečnosti, ktorú vydal Ústav pamäti národa. (Poznámka: V správe sú využité informácie z archívu TK KBS) ( TK KBS, ord, ml; pz ) 20230526025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]