[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežovo posolstvo: Ukončime nezmyselnú vojnu proti stvorenstvu
P:3, 26. 05. 2023 11:22, ZAH

Vatikán 26. mája (VaticanNews) Vo štvrtok 25. mája vyšlo pápežovo posolstvo na svetový Deň modlitby za starostlivosť o stvorenstvo, ktorý budeme sláviť 1. septembra. Jeho názov, ktorý je inšpirovaný slovami proroka Amosa (5,24), znie: Nech prúdia spravodlivosť a pokoj.

Pápež v posolstve vyzýva k odvážnym krokom, ktoré zabezpečia, aby po celej planéte „opäť prúdili“ spravodlivosť a pokoj. Uvádza štyri spôsoby, ako prekonať náš nenásytný konzumizmus, vykorisťovanie zdrojov a znečisťovanie planéty: sú nimi obrátenie srdca, premena životného štýlu, nové politiky a synodalita.

„Počúvajme výzvu postaviť sa na stranu obetí environmentálnej a klimatickej nespravodlivosti a ukončiť túto nezmyselnú vojnu proti stvorenstvu“, zdôrazňuje Svätý Otec. Okrem iného píše:

„Nenásytný konzumizmus poháňaný sebeckým srdcom narúša kolobeh vody na planéte. Bezuzdné využívanie fosílnych palív a výrub lesov spôsobujú zvyšovanie teploty a veľké suchá. Hrozivý nedostatok vody čoraz viac sužuje naše domovy, od malých vidieckych komunít až po veľké metropoly. Okrem toho koristnícky priemysel vyčerpáva a znečisťuje naše zdroje pitnej vody prostredníctvom extrémnych postupov, ako je hydraulické štiepenie pri ťažbe ropy a plynu, nekontrolované ťažobné megaprojekty a intenzívny chov zvierat. „Sestra voda“, ako ju nazýva svätý František, je drancovaná a mení sa na tovar.“

Pápež František opäť trvá na ekologickej konverzii, ktorá sa začína v srdci človeka a musí sa rozšíriť do každej oblasti života. „Musíme sa rozhodnúť zmeniť naše srdcia, náš životný štýl a verejné politiky, ktoré riadia našu spoločnosť“, prízvukuje Svätý Otec.

Zároveň vyzýva k dodržiavaniu záväzkov Parížskej dohody o obmedzení rizika globálneho otepľovania a  k ukončeniu éry fosílnych palív. Ako pripomína, na prelome novembra a decembra sa o tom bude hovoriť na COP28 v Dubaji.

Zuzana Klimanová - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20230526021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]