[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V katolíckej škole v Pakistane prišli pri krvavom útoku o život dve žiačky
P:3, 26. 05. 2023 11:05, ZAH

Pakistan 26. mája (TK KBS) Narastajúci terorizmus v Pakistane neustále ohrozuje kresťanov. Len minulý utorok pri útoku v katolíckej dievčenskej škole prišli o život dve žiačky. Incident sa udial na severovýchode Pakistanu v dedine Sangota.

Útočníkom bol policajt, ktorý mal v škole vykonávať bezpečnostnú službu. V utorok 16. mája spustil paľbu na školský autobus s učiteľkami a žiačkami, pričom zabil dve dievčatá a zranil ďalších päť dievčat a jednu ženu. Škola, ktorú spravujú tzv. írske sestry z Kongregácie Sestier Obetovania Panny Márie, si muža najala len vo februári tohto roka ako strážnika. Jeho úlohou malo byť zaistenie bezpečnosti pre zamestnancov a žiačky pred útokmi militantných skupín. Strážnika zatkli a polícia incident vyšetruje.

Arcibiskup miestnej diecézy Islamabad - Ravalpindi, Mons. Joseph Arshad, v súvislosti s týmto nešťastím vyhlásil: „Kvôli narastajúcemu terorizmu v krajine sa cítime ohrození a neistí. To, čo sa udialo v škole, je poľutovaniahodné. Žiadame, aby bol strážnik potrestaný, aby sa v budúcnosti zabránilo podobným incidentom.“

„My, kresťania a katolíci prevádzkujeme niektoré školy len pre dievčatá. A niektorí ľudia sú proti vzdelávaniu žien, či už v Pakistane alebo kdekoľvek inde. Tento muž mal na starosti bezpečnosť detí, zamestnancov, rodičov, všetkých. Za to bol platený. Ale v okamihu šialenstva to vykonal kvôli tomu, že v škole sa vyučujú dievčatá. To ukazuje, aké agresívne môžu byť tieto skupiny, ktoré sú proti vzdelávaniu žien,“ povedal pre ACN arcibiskup z Láhauru, Mons. Sebastian Shaw. Dodal, že tento útok neoslabí záväzok Cirkvi pokračovať v poskytovaní vzdelania všetkým, najmä tým zraniteľnejším. „Budeme pokračovať vo vzdelávaní. Či už ide o mužov či ženy, chlapcov alebo dievčatá. Všetci sme ľudia a všetci ľudia majú právo na vzdelanie. Každý má právo stať sa lepším človekom, rozvíjať svoju osobnosť, rásť,“ vyhlásil arcibiskup Shaw.

Napadnutú školu, ktorú už viac ako 60 rokov vedú írske sestry, v roku 2009 zbombardovali islamskí fundamentalisti. Dôvodom bolo vzdelávanie dievčat v angličtine. Sestrám sa našťastie podarilo budovu včas evakuovať, čím sa vyhli akejkoľvek osobnej ujme, no školu sa podarilo obnoviť a znovu otvoriť až v roku 2012. Predtým sa škole vyhrážala istá radikálna islamská skupina na základe falošných obvinení, že rehoľné sestry sa snažia konvertovať približne osemsto moslimských žiačok na kresťanstvo. Po májovom útoku Cirkev v Pakistane požiadala všetky katolícke školy v krajine, aby uskutočnili deň modlitieb na znak solidarity s obeťami. Pripojme sa k tejto výzve a pomodlime sa aj my za obete nezmyselného útoku na pakistanskú školu.

Náboženstvo je v Pakistane naďalej dôvodom na diskrimináciu. Podľa Správy o stave náboženskej slobody vo svete za rok 2021 diskriminácia, obvinenia z rúhania, únosy žien a dievčat a nútené konverzie naďalej ochromujú každodenný život náboženských menšín v krajine. Nadácia ACN spolupracuje s pakistanskou Národnou katolíckou komisiou pre spravodlivosť a mier (NCJP) v boji za dodržiavanie ľudských práv a spravodlivosť pre menšiny a zraniteľné skupiny. K tomuto boju sa môžete pripojiť aj Vy. Svojím príspevkom v akejkoľvek výške môžete podporiť NCJP v jej konkrétnej právnej pomoci pre prenasledovaných pakistanských kresťanov. Okrem toho NCJP vďaka finančnej pomoci pracuje na obhajobe práv náboženských menšín na ochranu, náboženskú slobodu a rovnoprávnosť vo vzdelaní i pracovných príležitostiach.

Zdroj: ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi( TK KBS, acn, ml; pz ) 20230526020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]