[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský: Kapitulská ulica je mimoriadne cenný priestor
P:3, 25. 05. 2023 10:45, DOM

Bratislava 25. mája (TK KBS) Kapitulská / od minulosti po budúcnosť - je názov dvojdňovej konferencie, ktorá dnes začala v aule Benedikta XVI. na Kapitulskej ulici v Bratislave.

Nad podujatím prebral záštitu bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a primátor hlavného mesta SR Bratislava Matúš Vallo. Partnermi konferencie sú MČ Bratislava – Staré Mesto a Bratislavský samosprávny kraj. Prinášame plné znenie príhovoru arcibiskupa Zvolenského.

-

Vážené dámy, vážení páni, ctení hostia,

Kapitulskú ulicu v Bratislave široká verejnosť dodnes vníma ako cirkevnú ulicu a ako k takej sa aj hlásime. Ale okrem početných katolíckych inštitúcií tu má sídlo aj štátny úrad a viaceré objekty patria súkromným osobám, či inštitúciám. Potvrdzuje to historickú skúsenosť, že v spoločnosti, kde je miesto pre Cirkev, je miesto pre všetkých.

Napriek tomu cítime zodpovednosť za tento mimoriadne cenný verejný priestor v centre hlavného mesta. Po mnohoročných skúsenostiach s rekonštrukciami národných kultúrnych pamiatok (nielen) na Kapitulskej ulici v Bratislave si uvedomujeme, že prišiel okamih, kedy stále viac budeme potrebovať jeden druhého, od nadšených jednotlivcov po vzájomnú dôveru inštitúcií a samosprávy, aby sme hľadali cestu, ako prekonať kontrasty, ktoré žiaľ ani tejto ulici nechýbajú. Uvedomujeme si, že skutočná hodnota Kapitulskej ulice je najmä v jej celistvosti, tak, ako bola historicky konštituovaná.

Cirkev má vo veľkej úcte vzdelanie o čom svedčia nielen dejiny Kapitulskej ulice, ale aj skutočnosť, že organizátormi tohto podujatia je Ústav dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Technickej univerzity v Bratislave a spoluorganizátorom Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta UK na pôde ktorej Vás všetkých ako jej Veľký kancelár srdečne vítam.

Z kontaktu s človekom v jeho každodennosti, čo dáva Cirkvi zmysel jej jestvovania, vyplýva ďalšia dôležitá skúsenosť, a to, že sa človek a jeho túžby nesmú vytratiť zo žiadnej z priorít, a to ani v hľadaní odpovedí na výzvy Kapitulskej ulici v súčasnosti a budúcnosti. Bezprostredný rozmer človeka v tomto odbornom diskurze reprezentuje Bratislavská organizácia cestovného ruchu, ako druhý spoluorganizátor konferencie, pod vedením pána Ing. Vladimíra Greža, ktorého zvlášť medzi nami srdečne vítam.

Nie náhodou sa myšlienka zorganizovať takéto podujatie zrodila na pôde farnosti sv. Martina, keďže farnosť v našich mestách a dedinách možno považovať za dušu každej komunity, kde sa vedľa seba stretávajú a komunikujú ľudia najrôznejšieho postavenia. Farnosť ja aj dôležitým nositeľom pamäte komunity, práve vďaka tejto pamäti môžeme odhaľovať duchovné a umelecké bohatstvá, oblasti tak dôležité pre jej život. V neposlednom rade farnosť vzhľadom na jej široký záber má cenné skúsenosti s tým, ako navzájom fungujú, či nefungujú nastavené fungovania v danej lokalite.

V posledných rokoch sa začína dynamicky plánovať a meniť aj bezprostredné okolie Kapitulskej ulice, čo je ďalší dôvod, aby sme sa spolu zamýšľali, ako zveľaďovať duchovné a kultúrne dedičstvo najstaršej ulice Bratislavy.

Kapitulská ulica je mimoriadne cenný architektonický priestor a my sa vzhľadom na dynamický rozvoj jej okolia nachádzame aj v mimoriadnom čase. Z toho vyplýva mimoriadny formát podujatia, ktorým je práve konferencie. Verím, že ak zostane človek v centre našej pozornosti, budeme mať ochotu nájsť aj mimoriadne riešenia.

Ďakujem p. primátorovi hlavného mesta SR p. Ing. arch. Matúšovi Vallovi, za prijatie záštity nad týmto podujatím, ďakujem partnerom tejto konferencie, ktorými sú Bratislavský samosprávny kraj a Mestská časť Bratislava – Staré Mesto, pod vedením p. starostu Ing. Mateja Vagača, ktorého zvlášť medzi nami srdečne vítam.

Ďakujem Krajskému pamiatkovému úradu a Mestskému úradu ochrany pamiatok v Bratislave za akceptovanie úlohy odborného garanta konferencie. Ďakujem Vám, ktorí vystúpite s cennými referátmi, výsledkami Vašej pedagogickej, výskumnej, či organizátorskej činnosti.

Teším sa z prítomnosti každého z Vás, vážené dámy a páni, ktorí ste sa tu v Aule Benedikta XVI. dnes zišli. Reprezentujete štátne a kultúrne inštitúcie, problematiku pamiatkovej obnovy, historické vedy, oblasť cestovného ruchu, alebo ste tu ako milovníci nášho hlavného mesta a jeho histórie.

Verím, že týmto podujatím napĺňame aj odkaz Svätého Otca, pápeža Františka, ktorý nás pri návšteve v Katedrále sv. Martina pozval ku tvorivosti, dialógu a vnútornej slobode.

-

Bližšie informácie o konferencii

Bratislava, Kapitulska, ulica, plagat, konferencia

Vďaka spolupráci troch odlišných subjektov - Farnosti sv. Martina, Ústavu dejín a teórie ochrany a obnovy pamiatok Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Bratislavskou organizáciou cestovného ruchu - sa na sympóziu stretli historici, odborníci na pamiatkovú obnovu a rozvoj turizmu, aby prezentovali duchovné a kultúrne bohatstvo tejto výnimočnej ulice v srdci hlavného mesta.

Len málo miest v Bratislave v sebe snúbi významný historický odkaz, zachovaný v autentickej podobe do súčasnosti, ktorý je zároveň silným impulzom pre budúcnosť. Cieľom konferencie je podnietiť diskusiu o historickom mestskom verejnom priestore a využití jeho potenciálu pre súčasný rast, život a kultúru Bratislavy.

Na podujatí predstavili výsledky odborných výskumov posledných desaťročí, týkajúcich sa všetkých aspektov tejto jedinečnej ulice hlavného mesta: od historiografie, archeológie, architektúry, epigrafie, cez pamiatkový výskum, dejiny Bratislavskej kapituly, až po osobnosti a udalosti, ktoré sú späté s touto ulicou. Nemenej dôležitým je aj príspevok z oblasti cestovného ruchu, ktorý sa bude týkať potenciálu Kapitulskej ulice pre návštevníkov, školy a kultúrne aktivity.

Podujatie nadväzuje na niekoľkoročnú iniciatívu „Kapitulské dvory“, ktorá prilákala množstvo návštevníkov. Formát konferencie má potenciál širokospektrálneho využitia pre všetky odbory a subjekty, utvárajúce život tejto ulice v jej minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Výstupom budú tézy prínosné pre odbornú obec a tiež relevantné pre samosprávu, nakoľko si táto ulica zaslúži osobitnú starostlivosť. Ambíciou je napomôcť praktickému skvalitneniu fungovania tohto verejného priestoru mesta, načúvať požiadavkám vlastníkov, rezidentov, taktiež domácich a zahraničných návštevníkov. Viac informácií je možné nájsť na www.kapitulska-ba.sk.( TK KBS, szv; ml ) 20230525010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]