[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšiel nový reskript pápeža o revízorovi počas sede vacante
P:3, 24. 05. 2023 17:01, ZAH

Vatikán 24. mája (VaticanNews) Pápež František v reskripte, ktorý bol zverejnený v stredu 24. mája objasňuje funkciu a aspekty práce úradu, ktorý je povolaný vykonávať audit inštitúcií a úradov Svätej stolice a Vatikánu. Boli takto zosúladené štatúty úradu z roku 2019 a konštitúcia Praedicate Evangelium. Úrad generálneho revízora nepočíta s postom generálneho sekretára a v prípade uprázdneného stolca bude pokračovať v správe a auditoch tento úrad. Bola potvrdená povaha „protikorupčného úradu“ a úloha auditu Governatorátu.

Úrad generálneho revízora bude pokračovať vo výkone riadnej správy a auditov aj počas Sede Apostolica vacante, teda v čase od smrti úradujúceho pápeža počas konkláve do zvolenia nového pápeža. Ide o jeden z bodov, ktoré pápež František stanovil v reskripte - po audiencii udelenej 24. apríla kardinálovi štátnemu sekretárovi Pietrovi Parolinovi -, ktorý špecifikuje úlohy a aspekty práce vykonávanej orgánom zriadeným samotným pápežom Františkom v roku 2014 na vykonávanie auditu inštitúcií a úradov Svätej stolice a Vatikánu. Dokument, ktorý bol dnes zverejnený vlastne vypĺňa niektoré „normatívne medzery“ a zosúlaďuje štatút Úradu generálneho revízora z roku 2019 s apoštolskou konštitúciou Praedicate Evangelium, zverejnenou 19. marca 2022.

V Praedicate Evangelium sa podrobnejšie uvádza, že „počas uprázdneného pápežského stolca sa sekretári starajú o bežnú správu kuriálnych inštitúcií“. V tej istej konštitúcii však nie je ustanovená úloha sekretára v rámci Úradu generálneho revízora, teda toho, kto môže dohliadať a vykonávať funkcie tohto úradu. Preto dnešným reskriptom pápež ustanovuje, „že bežná administratíva sa v prípade uvoľneného apoštolského stolca nepreruší, a že funkciu kontroly bude naďalej vykonávať Úrad generálneho revízora pod dohľadom kardinála kamerlenga“.

Ďalším dôležitým bodom reskriptu je potvrdenie charakteru Úradu generálneho revízora. „Pre všetko, čo nie je stanovené v článkoch 222 - 224 apoštolskej konštitúcie Praedicate Evangelium, vydanej 19. marca 2022, sa dodržiavajú ustanovenia obsiahnuté v Štatúte Úradu generálneho revízora, ktorý nadobudol účinnosť 16. februára 2019,“ uvádza sa v dokumente.

Presnejšie, potvrdzuje sa v ňom platnosť odsekov 1 a 3 článku 1 Štatútu Úradu generálneho revízora, ktorý stanovuje jeho povahu ako „subjektu Svätej stolice povereného úlohou auditu konsolidovaných finančných výkazov Svätej stolice a konsolidovaných finančných výkazov Governatorátu Mestského štátu Vatikán“. A tiež, že úrad je naďalej „protikorupčným orgánom podľa Dohovoru z Meridy, ktorý platí pre Svätú stolicu a Vatikánsky mestský štát od 19. októbra 2016“.

Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews; rp ) 20230524051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]