[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Zsifkovics požehnal zrekonštruovanú sochu svätého Jána Nepomuckého v Čunove
P:3, 24. 05. 2023 10:26, DOM

Bratislava 24. mája (TK KBS) Biskup rakúskej diecézy Eisenstadt Mons. Ägidius Zsifkovics požehnal v utorok 23. mája zrekonštruovanú sochu svätého Jána Nepomuckého v bratislavskom Čunove. Pred tým v miestnom kostole svätého Michala Archanjela slúžil svätú omšu, na ktorej znela predovšetkým chorváčtina, ale aj slovenčina, nemčina a maďarčina. Sochu dali zhotoviť Čunovčania po veľkej povodni, ktorá v roku 1787 zmietla jednu stranu obce. Sochu postavili okolo roku 1800, aby svätec ich chránil pred ďalšími povodňami. Sochu zrekonštruovali v roku 1843. Bez ďalšej rekonštrukcie vydržala až do dnes.

V príhovore biskup Ägidius upozornil, že socha svätého Jána Nepomuckého stojí na pražskom moste nad Vltavou a aj my by sme mali byť mostom. „Svätý Ján Nepomucký nás povzbudzuje, aby sme boli mostom. Mostom medzi nebom a zemou. Mostom jeden pre druhého a tiež most medzi susedmi. To je pre nás potrebné a pre celú Európu, aby sme jeden druhého lepšie chápali. Keď pôjdete okolo tejto sochy, zastavte sa pri nej a modlite sa. Ste pozvaní byť mostami. A nech vás svätý Ján Nepomucký chráni pred záplavami a akýmkoľvek zlom,“ vyzval.

Čunovo bolo a je podľa Mons. Ägidia Zsifkovicsa malou Európou. „Združuje rôzne jazyky, kultúry a národy. Sú tu Slováci, Chorváti, Maďari a Rakušania. Všetci tu v pokoji žijú a jeden druhého obohacujú. To je aj cieľ spoločnej Európy. Aj v mojej diecéze žijú štyri národy. Rakušania, Chorváti, Maďari i Rómovia. To je znak, že my si jeden druhého ceníme, jeden druhému ideme v ústrety. Jeden druhého obohacujeme. Nech taká je a taká chce byť aj Európa, vtedy bude mať dobrú budúcnosť,“ dodal.

V homílii na svätej omši dal veriacim za vzor Pannu Máriu. „Panna Márie je nám veľký vzor. Ona nás v Svätom Písme učí počúvať. Počúvať Božiu reč a povedať áno Božej vôli. Učí nás pomáhať jeden druhému. Osobitne nám to ukázala na svadbe v Káne Galilejskej, keď pomohla mladomanželom. Ona nám aj ukáže našu radosť, keď stojíme pod krížom. Sme pozvaní spolu s ňou byť s apoštolmi  vo Večeradle, kde sa modlia za zoslanie Ducha Svätého. S Máriou takto môžeme zvládať náš život,“ zdôraznil.

Miestny farár Marián Červený upozornil, že svätý Ján Nerpomucký nielen chránil spovedné tajomstvo, ale aj vnášal  pokoj do doby, v ktorej žil. „Je potrebné, aby sme reč používali na budovanie vzťahov a tie budú dobré, keď bude dobrá komunikácia s Bohom,“ povedal. Svätá omša bola obetovaná za zomrelého stáleho diakona v Kitsse. „Stal sa príkladom pre komunikáciu. Teším sa, že máme pár stálych diakonov aj na Slovensku. Oni môžu vniesť nové svetlo a dynamiku do života cirkvi,“ dodal.( TK KBS, rp; pz ) 20230524034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]